Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdraží slabší koruna zahraniční zájezdy?

Slábnoucí kurz české koruny v posledních dnech vyvolal spekulace, že cestovní kanceláře na to zareagují zdražením zájezdů. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) na to v pátek reagovala prohlášením, že v tuto chvíli se zdražování nechystá.

"Katalogy s cenami letošních zájezdů na zimní pobyty a do teplé exotiky jsou už vytištěny a prodej běží, takže cestovní kanceláře nyní o zdražení letošních zájezdů neuvažují. Pakliže by však kurz české koruny nadále dlouhodobě oslaboval, musely by cestovní kanceláře začít zdražení zájezdů zvažovat, týká se to však zejména příštího roku, tedy další sezony," poznamenal viceprezident AČCKA Tomio Okamura.

Cestovní kancelář by podle něj mohla za určitých podmínek jednostranně zvýšit i cenu už prodaného zájezdu. "Základní podmínkou takového kroku je to, že je v uzavřené cestovní smlouvě uvedeno, že cestovní kancelář je oprávněna jednostranným úkonem zvýšit cenu zájezdu. Zároveň však musí být v cestovní smlouvě přesně stanoven způsob výpočtu zvýšení ceny," informovala Okamura a zdůraznil, že cena zájezdu uvedená v cestovní smlouvě nesmí být jednostranně zvýšena později, než 20 dnů před zahájením zájezdu.

Podle zákona může cestovní kancelář zvýšit cenu zájezdu jen tehdy, pokud dojde ke zvýšení ceny za dopravu včetně cen pohonných hmot, zdražení plateb spojených s dopravou, například letištních a přístavních poplatků, které jsou zahrnuty v ceně zájezdu, nebo zvýšení směnného kursu české koruny použitého pro stanovení ceny zájezdu v průměru o více než deset procent.

"Písemné oznámení o zvýšení ceny musí být zákazníkovi odesláno nejpozději 21 dní před zahájením zájezdu, jinak cestovní kanceláři nevznikne právo na zaplacení rozdílu v ceně zájezdu," upozornil Okamura.

Témata:  cestovní kanceláře

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 10:21

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

Počasí u nás bude ovlivňovat svým okrajem tlaková níže nad severozápadní Evropou. Kolem ní k nám začne proudit teplejší vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.