Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie začíná vyšetřovat, kdo a za co privatizoval Škodu

Policie začíná vyšetřovat, kdo a za co privatizoval Škodu

Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality začal zkoumat okolnosti, za kterých přešla v letech 2002 a 2003 Škoda Holding do rukou investorů skrytých za skupinou Appian. Obchod byl tehdy financován z prostředků původně pocházejících z Mostecké uhelné společnosti, informuje v úterý MF Dnes.

Podle dokumentů, s nimiž se seznámila MF Dnes, v některých firmách, přes které tekly prostředky na nákup Škody, figurovali i tehdejší manažeři Škody v čele s Martinem Romanem. Ti to ústy Romana popírají a platnost dokumentů, které vypluly na povrch při vyšetřování ve Švýcarsku, zpochybňují. Česká policie se dosud zabývala zejména okolnostmi, za nichž byla z peněz pocházejících z Mostecké uhelné koupena sama Mostecká uhelná společnost. Nyní se rozhodli rozšířit vyšetřování také na to, jak probíhala privatizace Škody, i na to, kdo ji nakonec ovládl. Obě kauzy spolu totiž souvisejí. Mezi firmami, které v poměrně komplikované majetkové struktuře kolem Škody figurovaly, jsou podle dokumentů, jež zkoumala MF DNES, i subjekty spojené se čtveřicí manažerů Škody. Jedná se například o The California Trust, který jako své tzv. beneficienty (příjemce profitu) uváděl manažery Romana, Krska, Koreckého a Zapletala. Ministr financí Kalousek, který spravuje státní podíl v ČEZ, už o víkendu řekl, že pokud se prokáže propojení mezi ČEZ a Škodou, půjde o "naprosto nepřijatelný střet zájmů". O prodeji Škody rozhodovala sociálnědemokratická vláda pod vedením Vladimíra Špidly. Převedení podílu státu na firmu Appian definitivně schválil 9. prosince 2002. Ve vládě tehdy seděl jako ministr financí nynější předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Právě on také v dubnu 2004 jmenoval Martina Romana na post generálního ředitele ČEZ. Sobotka deníku řekl, že vláda tehdy nezjišťovala, kdo za firmou Appian stojí. "V té době nikdo nevznášel téma struktury vlastnictví. Ve společenské diskusi to nebyla priorita, jako to je dnes," řekl Sobotka. Martin Roman opustil vedení ČEZ minulý týden po dohodě s premiérem Petrem Nečasem. Roman tvrdí, že jeho odchod neměl s případem kolem privatizace plzeňské Škodovky souvislost. Nečas se omezil na neurčité konstatování, že jako předseda vlády má "přístup k mnoha informacím, které samozřejmě bere v potaz ve svém rozhodování". Romana vystřídal v čele společnosti Daniel Beneš.

Témata:  krimi

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 9:59

Jurečka představil flexibilní novelu zákoníku práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil novelu zákoníku práce, jejímž hlavním cílem je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů. Novela rovněž posiluje konkurenceschopnost zaměstnavatelů, zároveň však zachovává ochranu práv zaměstnanců a podporuje lepší sladění pracovního a rodinného života. Tento legislativní krok reaguje na aktuální potřeby moderního trhu práce a reflektuje podněty, které MPSV obdrželo v rámci jednání a kulatých stolů. Těch se účastnili zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelů a odborníci na pracovní právo.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy