Levná ropa strhává ceny v průmyslu ještě více do mínusu

Levná ropa a následně levnější benzín a nafta strhávají ceny v průmyslu ještě více do mínusu. Meziměsíčně se průmyslové ceny snížily o 0,7 %, především díky zlevnění rafinérských produktů, nicméně ceny snižoval i potravinářský průmysl. Informuje Petr Dufek z Investičního výzkumu Československé obchodní banky, a. s.

Ilustrační fotografie
reklama

V meziročním srovnání pád cen průmyslu zrychlil dokonce na –4,2 %. S nižšími cenami přitom nepracují pouze rafinérie, ale i chemičky a výrobci kovů a kovodělných výrobků.

A nakonec zlevňuje i potravinářský průmysl, kterému v tomto směru pomáhají klesající ceny zemědělských komodit zejména masa. Možná jde o první viditelný efekt letošního sucha, které omezilo zásoby krmiva a přimělo část zemědělských firem omezit na zimu některá svá stáda.

Je zajímavé vidět, že ani v současné době nejúspěšnější průmysl – a sice automobilový – snižuje i nadále ceny své produkce. V meziročním vyjádření jsou téměř o procento níže, než byly před rokem. Efekt devalvace tak postupně vyprchal, neboť naposledy rostly ceny v tomto průmyslu v loňském roce. A letos už čtyři měsíce za sebou znovu klesají.

Levná ropa respektive nižší ceny pohonných hmot snižují náklady firem v celém průmyslu a tím pádem i omezují prostor pro případné zvyšování cen, které by snad mohlo potěšit centrální banku. Přitom je evidentní, že v tom nejsme sami a výrobní „deflace“ přetrvává i v Evropě.

Tlak na ceny zůstává silný s tím, jak konkurence narůstá, kapacity celkově nejedou na 100 % a spotřebitelská poptávka rozhodně nedosáhla svých možností. Z výroby se proto inflace ještě hned tak nedočkáme. K obratu může dojít teprve snad v první polovině příštího roku, kdy zafungují bazické efekty, vyčerpá se rovněž pozitivní vliv levné ropy a možná i porostou ceny potravinářských výrobků. Inflaci k cíli to však v ČR rozhodně ještě nevrátí.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky