Jak vybrat vysavač: Jsou opravdu bezsáčkové stroje to nejlepší?

Po vysavačích chceme, aby perfektně odvedly svou práci. Ale to nestačí. Důležité také je, aby byly hygienické a aby nevysály rodinný rozpočet. Jak tedy správně vybrat ten pravý stroj?

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Moranbong: Tímhle chce KLDR vyrazit dech světu na olympiádě v Jižní Koreji - anotační obrázek
Moranbong: Tímhle chce KLDR vyrazit dech světu na olympiádě…

Nákup nových sáčků do vysavače je poměrně drahá záležitost. je ale opravdu bezsáčkový vysavač pro nás výhodnější alternativou? Na trhu jsou k dispozici další dvě možnosti: cyklonové vysavače a vysavače, které vysáté nečistoty filtrují do vody.

Jde ale ve výsledku skutečně o snížení nákladů na provoz? Je vzduch, který z vysavače vychází zpět do místnosti skutečně tak spolehlivě čistý jako u sáčkových vysavačů? Ať už je pro nás vysávání zábavou, relaxací či nikoli, důležité je, aby si vysavač spolehlivě poradil jak viditelnými nečistotami, tak s jemným prachem, mikročásticemi a alergeny. Který z dostupných filtračních systémů však funguje nejlépe – bezsáčkový vysavač s vodní filtrací, cyklonový vysavač nebo klasický vysavač se sáčkem?

Vodní filtr
  
Vysavače s vodní filtrací směřují všechen vysátý vzduch i nečistoty do vody, která je v nádrži vysavače. Zde jsou prach a nečistoty na vodu navázány, ale pouze částečně. Vzduch na výstupu vysavače je tak nutné filtrovat ještě jednou pomocí přídavných filtrů, které musejí být pravidelně měněny. A protože ve vodě se velice rychle šíří bakterie, musí být nádrž s vodou po každém vysávání vyprázdněna a důkladně vyčištěna.

Cyklonový filtr

U vysavačů s cyklonovým filtrem jsou prach a nečistoty z vysátého vzduchu v několika krocích oddělovány pomocí vzdušného víru uvnitř vysavače a odstředivé síly – tento proces se nazývá multicyklonový. Další filtr na výstupu vzduchu pak zajistí, že je vzduch vycházející z vysavače zbaven také alergenů. Při vyprazdňování nádoby na prach ale velice jednoduše přijdete do kontaktu s vysátými nečistotami a alergeny, a proto se doporučuje vysypávat tyto nádoby mimo vaši domácnost, ideálně rovnou do popelnice.

Sáčkové vysavače
  
Klasické sáčkové vysavače mají oproti vysavačům s vodní a cyklonovou filtrací výhodu v tom, že všechny vysáté nečistoty a alergeny uzavřou do filtračního sáčku, ve kterém je také dokážou bezpečně zadržet, aniž byste s nimi museli přijít do kontaktu. A to i ve chvíli, kdy je potřeba filtrační sáček vyměnit za nový. Filtrační sáčky bývají nedílnou součástí filtračního systému vysavače a jejich opětovné použití proto není vhodné.

Spočítejte si to pečlivě
 
Bezsáčkové vysavače lákají na úsporu nákladů oproti klasickým sáčkovým vysavačům. To nás ale mnohdy může klamat. Dokonce i bezsáčkové vysavače potřebují pro správnou funkci dodatečné filtry, které je nutné pravidelně měnit. U vysavačů s vodním filtrem je navíc nutné po každém vysávání vyměnit vodu a vyčistit nádrž. Skutečně ideální variantou tak jsou vysavače s filtračními sáčky, které v sobě zahrnují rovnou celý filtrační systém vysavače.

Témata: Úklid | Vysavač

Diskuze: Jak vybrat vysavač: Jsou opravdu bezsáčkové stroje to nejlepší?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Ceny za elektřinu od letošního roku podraží. Kolik si…

20.01.2018 16:12 Aktualizováno Málokterá domácnost by se v současnosti obešla bez elektřiny. Jsme na ni každodenně závislí a její spotřeba stále roste. Podle energetických expertů by se do roku 2050 v České republice měla dokonce…

Bakterie na nás útočí. Víte, jak často měnit ručníky,…

20.01.2018 15:17 Čistota může být trochu subjektivní pojem - někteří lidé nosí oblečení jeden den a pak mají potřebu jej vyprat, zatímco někteří jej nosí bez problémů i pětkrát. Ale pokud jde o úklid domova, existují…

Spánek po obědě může uškodit zdraví? Není to dobrý nápad,…

20.01.2018 12:08 Aktualizováno Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli kachna a kupa knedlíků. Nejnovější vědecké poznatky ovšem ukazují, že šlofíky mohou i pořádně uškodit…

Předpověď počasí na noc a neděli 21. ledna

20.01.2018 11:06 Počasí u nás ovlivní frontální vlna spojená s tlakovu níží postupující přes Alpy dále k východu, informuje ČHMÚ.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky