Samozásobovací lednice, nábytek z banánu. Jak bude vypadat česká domácnost v roce 2030?

Technologie představuje proces, který nelze zastavit a vyskytuje se všude kolem nás. Netýká se pouze počítačů, mobilních telefonů a komunikačních nástrojů, stále častěji se stává součástí našich domácnosti a bydlení. Zatímco pasivním domům, které se roku 1990 poprvé objevily v Německu, stačilo pouze deset let k tomu, aby se staly poměrně běžnou záležitostí, chytré telefony nebo televize si lidé oblíbili ještě dříve. Jak budou české domácnosti vypadat za deset let, jaké technologie budou jejich nedílnou součástí, vám popíšeme v následujícím článku.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Otřesné! Turista neměl peníze na doktora, lékaři ho nechali zemřít! - anotační obrázek
Otřesné! Turista neměl peníze na doktora, lékaři ho nechali…

Počet inteligentních domácností se do roku 2019 více než zdvojnásobí

Spolu s požadavkem na snižování energetické hodnoty domu se také zvyšují nároky domácností na vybavení a technologie. V současnosti si už málo kdo dokáže představit, že by fungoval bez pračky, myčky, mikrovlnné trouby, sušičky nebo automatického vysavače. Vše bude ale v nadcházejících letech posunuto ještě o kousek dál. Odborníci odhadují, že trend inteligentních domácností se do roku 2019 v Evropské unii dokonce zvýší o 61 %.

Od roku 2020 se budou stavět jen pasivní domy

V roce 2010 stanovila Evropská unie ve směrnici EU 20–20–20, že od roku 2020 se budou stavět novostavby, které odpovídají charakteru pasivním domům. Pasivní dům je takový typ stavby, který klade důraz na minimální spotřebu energie na vytápění nebo ohřev vody. Není proto důležité, který stavební systém pro stavbu pasivního domu bude zvolen. Obvykle se využívají dřevěné, zděné nebo cihlové konstrukce. Důležité však je, aby dům zohledňoval roční potřebu tepla na vytápění, roční potřebu primární energie a neprůvzdušnost budovy.

Trendem budou inteligentní domy

Inteligentní dům se vyznačuje tím, že je energeticky soběstačný a nezávislý na dodávkách energie z venku. Charakteristické pro tento typ domu je to, že sám dům dokáže vytvořit optimální prostředí pro život uvnitř, a to jak prostřednictvím stavební konstrukce, tak i prostřednictvím systémů řízení domů. Cílem je žít v takovém domě, který je víceúčelový, zajišťuje maximální pohodlí, zábavu, ale i bezpečí při co nejnižších nákladech na provoz.

Právě bezpečnost bydlení a pohodlnost při ovládání různých zařízení budou stěžejní pro spokojený život. Běžným standardem v domácnosti proto budou bezpečnostní systémy vchodových i garážových dveří. „Součástí drtivé většiny vrat bude automatické ovládání a kvalitní motor. Vrata mají navíc převodovku konstruovanou tak, že zabraňuje nežádoucímu mechanickému zvednutí vrat, a to i v případě výpadku proudu,“ vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která je největším výrobcem sekčních garážových vrat na českém trhu. „Za několik let budou již lidé požadovat komplexní bezpečnostní systém pro svou nemovitost. To jim mohou zajistit pouze komponenty od jednoho výrobce. Všechny prvky, jako například garážová vrata, vjezdové brány, rolety či žaluzie, lze bez problému programovat v rámci centrálního systému budovy,“ dodal Valenta.

Budoucnost tedy bude plně záviset na internetu, který již nebude pouze propojovat lidi s okolním světem, s bankou nebo zaměstnavatelem, chytré aplikace jim budou usnadňovat každodenní život. Novinkou v oblasti bydlení bude například inteligentní dveřní zvonek, který se v případě, že majitel domu není doma, prostřednictvím internetu telefonicky spojí s majitelem a umožní tak komunikovat s návštěvou i na dálku. Dveře bude zase možné otevírat prostřednictvím mobilního telefonu nebo dálkového ovládání.

Digitální domácnosti usnadní bydlení

Digitální domácnost je vysoce spojena s digitální technologií a automatizací. Příkladem toho mohou být chytrá automatická světla, která detekují pohyb, ale i kouř. Při pohybu se automaticky rozsvítí a po chvíli zhasnou. Pokud jsou napojena na detektor kouře, umí se rozblikat výstražným světlem a upozornit tak na riziko požáru. Chytrá osvětlení umí také nastavit automatickou intenzitu a barvu světla pro různé aktivity.

V žádné kuchyni nebudou za několik let chybět ani inteligentní spotřebiče. Běžná tak bude například mikrovlnná trouba, která vypočítá energetickou hodnotu jídla, které je v ní uloženo. Každá domácnost bude mít i samozásobovací ledničku, která přes internet objedná potraviny, u kterých má naprogramovaný automatický úbytek. V domácnostech budou také pračky, které samy vyperou prádlo, následně ho vysuší a poskládají. Dalším výdobytkem může být inteligentní zrcadlo, které během líčení a čištění zubů zobrazí předpověď počasí nebo zprávy.

Změnu dozná také vybavení domácnosti. Nábytek tak bude z přírodního materiálu – například z banánového vlákna, které je velmi pružné a zároveň pevné. Trendem budou také ekologické materiály i dřevo, které se samo přizpůsobí zátěži. Spaní bude pohodlnější a bezpečnější. Již dnes existují matrace a podložky, které monitorují dech, srdeční činnost nebo krevní tlak. Látky, ze kterých se bude vyrábět oblečení i povlečení, budou obsahovat senzory, které z potu zjistí obsah kyselin a soli. Budoucností je i propojit zábavu se zdravím. Součástí domácností tak může být běžící pás, který bude spojený s počítačem vytvářející umělou realitu. Další zajímavostí může být i skříň, která skrývá kupříkladu minigolfové hřiště.

Témata: bydlení | Domácnosti

Diskuze: Samozásobovací lednice, nábytek z banánu. Jak bude vypadat česká domácnost v roce 2030?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Dejte si v březnu pozor na oheň. Loni touto dobou poničil…

20.02.2018 18:12 V roce 2017 napáchal oheň v českých domácnostech škody za stamiliony. Hasiči vyjížděli k celkem 108 případům, kdy oheň zachvátil byt nebo jiné obytné prostory, a poškození museli na jeho obnovu…

Kdy dát dětem klíče od bytu nebo domu?

20.02.2018 17:33 Průzkumy ukazují, že 8 % dětí, které jsou hrdými majiteli klíčů, je mladších 9 let, 20 % rodičů předá klíče dítěti mezi 9 a 11 rokem. První klíče potomci však nejčastěji dostávají v době, kdy jsou…

Smrtící nástroj? Nezajištěné věci ve střešním boxu mohou…

20.02.2018 13:59 Lyžařská sezóna vrcholí a lidé běžně převážejí vybavení na sjezdovku ve střešním boxu svého vozidla. Často si však neuvědomí, že pro převoz věcí v boxu platí jiná pravidla, než pro klasický…

Lidé se bojí ztráty práce kvůli věku. Opravdu starší osoby…

20.02.2018 11:23 Více než 40 % zaměstnanců v technickém odvětví se obává ztráty práce kvůli vyššímu věku. Vyplývá to z aktuálního průzkumu portálu Indeed.com. Podle něj se až 36 % pracovníků setkalo s diskriminací…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky