Zastavili jsme dluh, chlubí se Babiš. Vše je ale trošku jinak

Andrej Babiš se chlubí, že země v prvním pololetí letošního roku dobře hospodařila. Česká ekonomika vzrostla o 4 %, a to i přesto, že výběr daní zaostává. Letos poklesl o 1,5 %. Je to jen optický klam, oponuje ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Diskuse: 3

Andrej Babiš
reklama
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma - anotační obrázek
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma

„K 30. 6. 2015 dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 640,8 mld. Kč, celkové výdaje 618,2 mld. Kč a přebytek hospodaření 22,6 mld. Kč (na konci června 2014 vykázán přebytek ve výši 1,5 mld. Kč), což je nejlepší výsledek hospodaření od vzniku České republiky," píše se ve zprávě ministerstva financí.

Jenže podle Skopečka k tomu přispěl jeden výrazný faktor. „Není způsoben úsporami současné vlády, ale vyššími příjmy z Evropské unie," upozorňuje občanský demokrat. Pravda podle něj je, že výběr daní za první pololetí roku 2015 je o více než 3 miliardy nižší než v loňském roce.

„Děje se tak i přesto, že se české ekonomice nadprůměrně daří a příjem z daní by měl růst rychleji, než bylo plánováno. Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem tak neplní sliby o výběru desítek až stovek miliard korun navíc," kritizuje vládu Skopeček.

Vláda podle něj v prvním pololetí utratila o 30 miliard více než v minulém roce. „ V době hospodářského růstu by se vláda měla naopak zaměřit na úspory a snižování zadlužení, místo toho populisticky rozhazuje peníze daňových poplatníků," dodává poslanec za ODS.

Diskuze: Zastavili jsme dluh, chlubí se Babiš. Vše je ale trošku jinak

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 3, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 3 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Jízda na kole je pro muže velmi nebezpečná, varují vědci

18.03.2018 11:52 Aktualizováno Britská studie několika tisíc cyklistů zjistila, že muži, kteří pravidelně jezdí na kole, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty.

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U…

17.03.2018 17:52 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí,…

Předpověď počasí na noc a neděli 18. března

17.03.2018 17:03 Mezi tlakovou níží nad Itálií a Balkánským poloostrovem a tlakovou výší nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Bojíte se vysokého účtu za teplo? Zvýšení záloh není…

17.03.2018 10:41 Zima se stále nevzdává a nutí české domácnosti více topit. O přeplatcích nebo nedoplatcích za vytápění rozhoduje především spotřeba energií, počasí a také výše zálohových plateb. Jak teplem šetřit a…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky