Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rostlina, která může změnit způsob hledání diamantů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Každým průmyslovým odvětvím jednou za čas otřese významná inovace či vynález. Podle předběžných zpráv to vypadá, že významný objev změní dosavadní praxi při hledání diamantových nalezišť. Na závěry výzkumných prací prováděných v západoafrické Libérii odborníky z floridské univerzity (Florida International University), které budou v červnu publikovány v odborném časopise Economic Geology, netrpělivě čekají všichni, jejichž obživa jakýmkoliv způsobem souvisí s diamanty, informuje ALO diamonds.

Stephen Haggerty, odborník na diamanty, podle zpravodajského serveru Mining.com našel novou pichlavou rostlinu (označená jako Pandanus candelabrum) podobající se palmě, která, jak se zdá, roste pouze na kimberlitovém podloží. Vyvřelá hornina kimberlit je významným zdrojem většiny dnes nacházených diamantů. 

„Kimberlitové komíny, ze kterých se těží přírodní diamanty, jsou velmi bohaté na hořčík, draslík a fosfor. Pokud se zmíněná rostlina systematicky vyskytuje právě na kimberlitovém podloží, mohla by být opravdu velmi užitečným ukazatelem a zefektivnit současný způsob hledání nových diamantových nalezišť,“ dodává Alojz Ryšavý, největší výrobce diamantových šperků v České republice a na Slovensku. „Rostlina by se mohla stát jednoduchým, velmi efektivním nástrojem pro společnosti hledající diamanty v západní Africe,“ dodává.

Vědecký pracovník Haggerty vede oddělení průzkumu společnosti Youssef Diamond Mining Company, v Africe s přestávkami pracuje od konce 70. let a v poslední době své bádání zaměřil právě na severozápadní část Libérie.

Témata:  diamanty

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

23. dubna 2024 9:29

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy