Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stamilionové odvody z hazardu mizí v neprůhledných firmách

Stamilionové odvody z hazardu mizí v neprůhledných firmách

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Před rokem HN dokázaly, že se v česku nenávratně ztrácejí stamiliony z obřího balíku peněz, které hazardní firmy povinně posílají na dobročinné účely. Od té doby se nic nezměnilo. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny (HN).

Herny, kasina a sázkové kanceláře poslaly na veřejné blaho 3,53 miliardy. A znovu se zde vyskytují stejně neprůhlední příjemci jako loni: nedohledatelná občanská sdružení nebo dotace, o kterých nikdo nikdy neslyšel. Tentokrát ale přece jen existuje malá naděje, že se některé podezřelé případy podaří rozplést. Protikorupční detektivové se totiž podle informací HN začali hazardními odvody "na dobro" zabývat. Zaměřují se právě na nejkřiklavější případy.

Například filmař Miroslav Vaněk: jeho sdružení loni dostalo 17,3 milionu. Údajně na vzdělávací programy pro děti. Vaněk přiznal, že část peněz přeposlal do Kostariky. Ale zdráhal se vysvětlit, u koho vlastně peníze skončily. Letos k němu byl hazard opět štědrý - poskytl mu 7,7 milionu. A Vaněk dál mlčí o tom, jak peníze využil. "Pane, to je můj problém, ne váš. Na shledanou," pokládá telefon.

Provozovatelé hazardu už od 90. let neplatí daň z příjmu, a místo ní jim stát nařídil právě dobročinné odvody. Stanovené jsou na šest až dvacet procent z dosažených výnosů. Od začátku se tak nad odvody vznáší podezření, že se část peněz vrací přes prostředníky zpět majitelům hazardních firem.

Politici i úředníci o machinacích dobře vědí. Ovšem celé roky je neřešily. Až nyní poslanci schvalují změnu: úředníci by museli každý příspěvek nejdříve odsouhlasit. Jenže odvodů jsou tři tisícovky ročně a úředníci tvrdí, že podvody nedokážou stejně včas odhalit. "V tomto objemu to nemáme šanci uhlídat," tvrdí Karel Korynta, šéf státního dohledu nad loteriemi. Podvody má utnout až zdanění hazardu - podle koaliční dohody už od roku 2012. Protože se ale charitativní odvody platí zpětně (peníze, které sdružení letos dostala, pocházejí z roku 2010), ještě alespoň jednou si o nich hazard rozhodně sám a bez kontroly.

Témata:  hazard

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy