Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nastává mléčná revoluce: Mléko a sýry koupíte levněji

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Evropská unie od dubna ruší kvóty na produkci mléka. Evropští zemědělci budou moci vyprodukovat libovolné množství mléka, což by mělo vést k přebytku, a jeho cenu snížit.

Po více než třiceti letech končí v Evropské unii kvóty na mléko. Podle časopisu The Economist to znamená mléčnou revoluci. Od 1. dubna totiž státy EU mohou produkovat kolik mléka chtějí.

Dosud jim totiž za porušení kvót hrozily finanční sankce. Výsledek tohoto rozhodnutí pocítí všichni. Výkupní cena mléka v České republice tlakem konkurence spadne na minimum.

Cena mléka kvůli jeho nadbytku klesla o korunu už v loňském září - na 8,50, a to kvůli sankcím vůči Rusku, jež zakazují vývoz mléčných výrobků z EU do této země. Další pokles ceny této suroviny je tedy jistý. 

"Vždy, když má trh obavu, cena mléka neroste a spíš klesá. A to ať je obava oprávněná, nebo ne," řekl Hospodářským novinám Mojmír Severin z GE Money Bank, která patří mezi největší banky financující české zemědělce. Největší evropští exportéři se navíc chtějí zaměřit na vývoz mléka do světa. V úvahu přichází i čínský trh. 

Témata:  mléko ceny potravin

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy