Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozpočet ČR skončil ke konci srpna v deficitu 87,3 miliardy korun

Státní rozpočet České republiky na tento rok skončil na konci srpna v deficitu 87,3 miliardy korun. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo financí (MF).

Celkově se podařilo státu do rozpočtu získat 654,8 miliardy korun, což je meziročně o 3,8 miliardy (0,6 procenta) méně. Výběr daní vzrostl o devět miliard korun (2,8 procenta) meziročně a celkově dosáhl úrovně 336,4 miliardy korun. Meziroční růst daňových příjmů byl podle MF ovlivněn především vyšším inkasem spotřebních a majetkových daní a daně z přidané hodnoty (DPH). Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení dosáhly 242 miliard korun, což představuje meziroční růst o 7,9 miliardy korun, tj. o 3,4 procenta.

Příjmy z rozpočtu EU (transfery přijaté od EU a Národního fondu) činily 53,6 miliardy korun, což je o 12,3 miliardy méně než v srpnu 2010.

Celkové výdaje v objemu 742,1 miliardy korun čerpané ke konci srpna 2011 jsou tak o 4,8 miliardy korun, tj. o 0,7 procenta nad úrovní srpna 2010. Proti skutečnosti 2010 předpokládá letošní rozpočet po změnách nárůst o 4,1 procenta. Největší objem prostředků v rámci běžných výdajů je každoročně vynakládán na sociální dávky. V rozpočtu jsou zapracovány ve výši 446 miliard korun, což představuje 37 procent všech rozpočtovaných výdajů a o 3,5 procenta více než skutečnost dosažená v roce 2010 (z toho meziroční rozpočtovaný růst důchodů činí 5,1 procenta).

Ke konci srpna bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 296,2 miliardy korun, z toho na důchody připadlo 244 miliard korun, což představuje meziroční růst o 14,6 miliardy korun (6,4 procenta). Některé další sociální dávky vykazují meziroční pokles (státní sociální podpora o 3,1 miliardy korun a prostředky na podpory v nezaměstnanosti o 2,1 miliardy korun).

Témata:  státní rozpočet

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy