Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecku hrozí, že ani letos nesplní rozpočtové cíle

Řecku hrozí, že ani letos nesplní rozpočtové cíle

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Řecké vládě v letošním roce hrozí, že se jí nepodaří snižovat vysoký rozpočtový schodek podle plánu. Na vině by měla být recese, která bude zřejmě silnější, než se očekávalo, napsal v noci na pátek řecký list Kathimerini.

Řecká ekonomika v druhém čtvrtletí meziročně odepsala 6,9 procenta, což vedlo analytiky ke změně prognózy. Podle původního odhadu mělo letos hospodářství poklesnout o 3,8 procenta. Mnoho ekonomů se ale nyní domnívá, že propad se bude pohybovat na úrovni až pěti procent.

Výraznější recesi podle agentury Reuters připustil i ministr financí Evangelos Venizelos, podle kterého řecké hospodářství letos klesne o více než 4,5 procenta. „V předchozích měsících se odhad ekonomického poklesu pohyboval v rozmezí od 3,8 až 3,9 procenta. Nyní, nové rozmezí je přes 4,5 procenta,“ upřesnil ministr. Hlubší pokles následně zkomplikuje vládní snahu zkrotit vysoký rozpočtový schodek. Atény se zavázaly snížit deficit v letošním roce na 7,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Představitelé tamního ministerstva financí uvedli, že naplnění rozpočtových cílů závisí právě na hloubce recese. Současně zdůraznili, že aktuální situace nevypadá příliš růžově.

V podobném duchu se vyslovila i Credit Suisse, která ve své zprávě uvedla, že pokles řecké ekonomiky o pět procent „se nedá vyloučit“. Kvůli nižším příjmům by deficit měl dosáhnout až deseti procent HDP.

List Wall Street Journal navíc ve čtvrtek napsal, že podle analytiků v příštím roce řecký HDP odepíše až dvě procenta. Vláda ale očekává růst o 0,6 procenta.

Témata:  Řecko

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 10:21

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

Počasí u nás bude ovlivňovat svým okrajem tlaková níže nad severozápadní Evropou. Kolem ní k nám začne proudit teplejší vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.