Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize zlevnila stavební projekty, ale také zhoršila jejich kvalitu

Krize zlevnila stavební projekty, ale také zhoršila jejich kvalitu

Foto: Pixmac

Od počátku krize se ceny projektových prací snížily téměř až o třetinu. Jedná se o výsledek propadu poptávky a aktuálního převisu nabídky kapacit projektových společností. V důsledku nízkých cen až každá třetí společnost potvrzuje zhoršení kvality jimi realizovaných projektů. V příštím roce by mohlo dojít k první stabilizaci objemu projektových prací, první znatelnější růst se ale očekává až od roku 2015. Vyplývá to z nejnovější Studie slovenských projektových společností analytické společnosti CEEC Research.

Několik let trvající problémy stavebního trhu se odrazily také na sektoru projektových prací a to zejména v propadu objemu zakázek pro projektové firmy a také snížení cen, za které firmy projekty zpracovávají. Podle ředitelů projektových společností klesly ceny projektů v posledních pěti letech téměř o třetinu (31 procent). „Cenníky projektových a inžinierskych prác, Honorárové poriadky komory architektov atď., ktoré boli kedysi objektívne akceptované, dnes neplatia. Ceny sa pohybujú veľakrát hlboko pod ich niekdajšie minimum. Ak by sme porovnali ceny rovnakých služieb u nás a v zahraničí, tak výsledkom je, že na Slovensku sa projektuje za pätinu ceny, ktorá je bežná v štátoch EÚ na západ od našich hraníc, resp. v prípade Anglicka a Švajčiarska za desatinu ceny,“ komentuje současnou situaci Slavomír Podmanický, generálny riaditeľ, REMING CONSULT a.s.

Nízké ceny mají již velmi znatelný vliv i na kvalitu odvedené práce, jak potvrzuje část firem. Každý třetí ředitel projektové společnosti (36 procent) uvádí, že za peníze, které v současné době investor za projekt platí, nejsou schopni nabídnout stejně kvalitní projekty, jako realizovala jejich firma dříve. „Problémom sú najmä nízke ceny, ktoré vyplývajú zo značnej prevahy ponuky nad dopytom. Určite to súvisí aj s kvalitou. Tak ako aj pri iných ľudských činnostiach platí, že nemožno donekonečna znižovať ceny a predstavovať si, že kvalita sa zachová,“ popisuje aktuální situaci na trhu Peter Gemeran konateľ-riaditeľ, Hydrocoop spol. s r.o. To samé potvrzuje i Branislav Bačo, business manager, Ruukki Slovakia: „Z pohľadu výrobcov stavebných materiálov môžem konštatovať, že sa s týmto problémom stretávame denne. Projekty nie sú dotiahnuté do detailov. Chýba im koncepcia a znalosť použitia moderných materiálov. Samozrejme je jasné, že za málo peňazi - málo muziky. Nehovoriac o nedostatočnom čase na projekciu a prípravu. Následne sa snažíme situáciu zachrániť, ale vo fáze objednávania materiálov je často neskoro.“

Přijímání zakázek s nulovou nebo i zápornou marží potvrzuje každá přibližně pátá projektová firma (22 %). Náklady na projekt přitom tvoří zpravidla tři až pět procent hodnoty stavby, tedy v celkovém rozpočtu stavby velmi malý objem nákladové kapitoly. Šetřit na něm může mít ale závažné negativní důsledky na následnou realizační fázi. Možné dopady vyjmenovává předseda Slovenskej komory stavebných inženýrů Vladímr Benko: „Kvôli fetišu jediného výberového kritéria – najnižšej cenovej ponuky, zlacňovaniu v čase krízy – sa bežnou stala potreba opravovať nekvalitné stavby ešte pred kolaudáciu. Ešte horšie sú však prípady totálneho zlyhania stavieb s následkami strát na ľudských životoch.“

Vysoký tlak na cenu je dán především znatelným převisem aktuální nabídky projektových kapacit nad aktuálním objemem zakázek. Až 22 % kapacit na trhu je v současné době nevyužitých, a proto i většina firem (70 procent) očekává, že část projekčních kanceláří trh ještě opustí. „Obrazne by sa dalo povedať, že okolo už päť rokov vysychajúceho rybníka stále sedí príliš mnoho rybárov a časť z nich súčasnú situáciu už dlho nevydrží,“ komentuje situaci Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. A tento pohled potvrzují i představitelé projektových a architektonických firem “Stále je tu nepomer, počet projekčných kancelárií je väčší ako objem dopytu po projekčných prácach. Myslím si, že o krachu niektorých projekčných firiem ešte budeme počuť,“  doplňuje Marian Kusý, ředitel Tebodin SK ale i architekt Ivan Kubík „Nadnesene sa dá povedať, že dobre už bolo. Mnohí architekti v sebazáchove zatvárajú ateliéry, keď majú ešte z čoho žiť z minula, alebo menia charakter svojho podnikania. Často je to veľká škoda, lebo sú to aj kvalitní jednotlivci. A krachy ďalšie ešte len čakajú, pretože ten krajec chleba, ktorý trh ponúka (ak vôbec ponúka), je čoraz menší, a ten boj je čoraz tvrdší, takže bude redukcia. Kto toto prežije, tak prežije už všetko.“

V příštím roce by podle ředitelů projektových firem mohlo dojít k první stabilizaci sektoru, tj. zastavení propadu objemu prací. Ten by měl zůstat téměř na úrovni tohoto roku (velice mírný růst o 0,7 procenta). Část kapacit, které jsou aktuálně nevytížené, bude tedy i v příštím roce stále obtížně hledat své uplatnění. Mírný nárůst objemu práce se očekává až v roce 2015, kdy by sektor podle představitelů firem měl začít znatelněji růst a to o 2,9 procenta. „Predpokladám, že sa v roku 2014  zastaví prepad trhu a nastane konsolidácia trhu. Je to jeden z prvých pozitívnych predpokladov za posledné roky. Napriek tomu si myslím, že sa konkurenčný boj jednotlivých subjektov na trhu ešte vyhrotí, keďže veľa firiem po dlhom ťažkom období balancuje na hranici prežitia,“ komentuje výsledky analýzy Michal Fickuliak marketingový riaditeľ SGCP, divízia Weber.

Témata:  stavebnictví

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy