Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Místo mejdanů práce a šetření. Vysokoškoláka vyjde semestr téměř na 100 tisíc

Místo mejdanů práce a šetření. Vysokoškoláka vyjde semestr téměř na 100 tisíc

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

V Česku je sice vysokoškolské studium "bezplatné", ovšem sladký studentský život je dávnou minulostí. Mladí lidé totiž kromě pilného studia musí většinou pracovat, aby byli schopní se na vysoké škole udržet.

Na kolik vyjde měsíc studia na VŠ, je velmi rozdílné. Záleží nejen na tom, zda bydlíte ve městě, kde budete studovat, nebo jste takzvaně přespolní a musíte si platit kolej, popřípadě podnájem. Dalším rozhodujícím faktorem je to, jakou školu budete studovat.

Studenti humanitních, přírodovědných oborů nebo výpočetní techniky mohou při studiu buď pracovat, nebo různě brigádničit. Nejhůř jsou na tom ovšem medici, ti mají tolik učení, že o pravidelných brigádách uvažovat nemohou.

Nejvyšší položky v měsíčních výdajích činí výdaje za bydlení a jídlo. V tomto případě jsou na tom nejlépe místní, tedy studenti, kteří bydlí u rodičů a tam se také stravují. Ostatní musejí platit za kolej či podnájem.

Pokud nejste příliš nároční a nebude vám vadit společná toaleta, koupelna a v miniaturním pokoji další spolubydlící, za takové ubytování se zaplatí něco přes dva tisíce korun. Za větší soukromí, sociální zařízení v pokoji, internetovou přípojku nebo televizi si výrazně připlatíte.

Ceny kolejného se na jednotlivých školách a fakultách liší, informace jsou na webových stránkách jednotlivých škol.

V případě, že dáte přednost pronájmu bytu, počítejte s výdaji od pěti do deseti tisíc korun měsíčně. Záleží na velikosti bytu či městě, kde budete bydlet. Studenti si většinou pronajímají větší byty, pokoje si rozeberou a na celkovou sumu se skládají. V tomto případě to může vycházet od 2500 do 5000 tisíc korun.

Výdaje za jídlo na měsíc vycházejí na zhruba pět tisíc korun.

Finančně náročný je každý začátek nového semestru, kdy si studenti musejí nakoupit skripta, knihy a další pomůcky. Opět nejhůře jsou na tom medici, kteří jich potřebují nejvíce a knihy patří mezi nejdražší.

K běžným nákladům se musí připočítat rovněž platby za mobilní telefon, jízdné nejen po městě, ale také k rodičům, výdaje na oblečení, lékaře a léky.

Témata:  školství

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

15. května 2024 11:47

Dostupnost bydlení se lepší, v Česku je až 900 nájemních bytů, říká realitní expert

Jak se projeví tolik diskutované snižování úrokových sazeb na realitním trhu, jaký to bude mít vliv na ceny? Ačkoliv tuzemská ekonomika zažila za duben dramatičtější zvýšení inflace, než které očekávala ČNB, predikce ekonomů naznačují do budoucna spíše snižování úrokových sazeb. S očekávaným snižováním úrokových sazeb je pak spojeno zvýšení dostupnosti bydlení pro lidi s nižšími příjmy, a tedy i tlak na cenu. Současný stav realitního trhu je ve znamení pozitivní nálady a mírného oživení, jak dlouho tento trend vydrží? Na to serveru MoneyMAG.cz odpověděl realitní znalec a analytik Iztok Toplak.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Tempo růstu nabíjecích stanic pro elektromobily v Česku se zvyšuje. S elektromobily ale zbytku Evropy nestačíme

V roce 2023 vzniklo 650 nových veřejných dobíjecích stanic, o 16 % více než v předchozím roce. Celkově je nyní v provozu 2 392 stanic s 4 892 nabíjecími body. Poptávka po nabíječkách díky vysokorychlostnímu nabíjení a dynamickému řízení stanic stále roste a v letošním roce se očekává další zvýšení nově instalovaných stanic. Česko s 24 239 registrovanými elektromobily i tak patří mezi země s nejnižším podílem bateriových elektrických vozidel v rámci Evropské unie.