Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Levnější jen na oko! Dodavatelé plynu podvádějí, zjistil dTest

Mnohé firmy, které dodávají plyn, neinformují zákazníky o cenách plynu, uvedl ve středu časopis dTest. Své tvrzení opírá o výsledek srovnání ceníků 28 společností, z nichž 11 uvádí neúplné ceny, což je v rozporu se zákonem.

Firmy podle průzkumu dTestu nejčastěji uváděly pouze část ceny za dodávku a vynechaly regulované ceny, uváděly ceny bez 20 % DPH, vynechaly poplatek za činnost operátora trhu.

"Zjištěná pochybení považujeme za velice závažná. Takový ceník je pro spotřebitele matoucí a může vést k rozhodnutím, která by jinak neučinil. To pravděpodobně některým společnostem vyhovuje," uvedl vedoucí poradenské linky dTest Lukáš Zelený. Časopis proto podá podnět Energetickému regulačnímu úřadu, který může za porušení zákona o ochraně spotřebitele udělit pokutu až do výše pěti milionů korun."Některé společnosti se zřejmě ve svém ceníku doslovně řídí energetickým zákonem, který jim ukládá povinnost zveřejnit ceny za neregulovanou část ceny - tzv. dodávku plynu. Ignorují přitom ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, podle kterého musí při nabídce koncovým zákazníkům uvést celkovou cenu s již započtenými daněmi a poplatky. Toto potvrzují i existující judikáty," uvedl Zelený.

Časopis připomíná, že pro klienty je velmi obtížné se vyznat v cenících dodavatelů plynu kvůli existenci regulovaných a neregulovaných složek, a to i při korektním uvedení cen.

Témata:  plynovody dTest

Aktuálně se děje

30. dubna 2024 10:15

30. dubna 2024 9:02

Jak vysoké jsou daňové sankce, když podáte pozdě daňové přiznání?

Žádné daňové starosti nemají OSVČ, které dobrovolně vstoupily do daňového paušálního režimu a po celý rok 2023 platily stejnou měsíční daňovou platbu. Ostatní OSVČ však musí v zákonném termínu odevzdat daňové přiznání a přehledy za rok 2023. Nesplnění této základní daňové povinnosti je sankciováno. Jak vysoké mohou být pokuty? Jak je to s penále? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy