Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko nad propastí prosí: Pošlete nám 100 miliard eur?

Španělsko nad propastí prosí: Pošlete nám 100 miliard eur?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Eurozóna zvažuje až 100 miliard eur na záchranu Španělska. Informovala o tom v sobotu agentura AFP s odvoláním vysoce postavený zdroj z Evropské unie.

Ministři financí eurozóny, tzv. Eurogroup, od 16.00 diskutují v rámci konferenčního hovoru právě o možné pomoci španělskému bankovnímu sektoru, který má obrovské problémy."Částka na stole je v tuto chvíli až 100 miliard eur, ale nebylo o tom ještě rozhodnuto," řekl zdroj pro agenturu AFP.Eurozóna podle vysoce postaveného zdroje z EU bude požadovat španělské reformy finančního sektoru na oplátku za záchranu.Zatím ale nebyla žádná oficiální žádost Madridu o mezinárodní finanční pomoc podána. Španělsko je zdrženlivé o ni požádat navzdory intenzivnímu tlaku ze zemí eurozóny, které by rády jednaly rychle, aby se zabránilo další nákaze v rámci celé eurozóny.Španělsko by se tak v případě žádosti o podporu z Bruselu stalo čtvrtou zemí po Řecku, Irsku a Portugalsku, která by požádala o mezinárodní finanční pomoc od začátku dluhové krize měnového bloku. To by také "vtáhlo" eurozónu do neprobádaných vod - španělská ekonomika je totiž více než dvakrát větší, než kdyby se spojilo Řecko, Irsko a Portugalsko dohromady. Na rozdíl od těchto států by ale Španělsko pomoc použilo zřejmě na rekapitalizaci svého bankovního sektoru.Švédský premiér Fredrik Reinfeldt naznačil v sobotu nezávisle na konferenci Eurogroup, že záchranný balík pro Španělsko by mohl být v hodnotě více než 80 miliard eur, aby se zabránilo rozšíření krize španělského bankovního sektoru dále do eurozóny. "Je to otázka více než 80 miliard eur," řekl Reindfeldt podle agentury AFP v sobotu pro švédskou rozhlasovou stanici SVT s tím, že problém musí být řízen, "jinak hrozí vážné riziko problémů šíření do Evropy a celého světa"."To, co se v současnosti ohrožuje úsilí na podporu eurozóny, jsou nejasnosti a pochybnosti ohledně dlouhodobého pohledu politiků a toho, zda eurozóna bude trvat," řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová pro německý list Süddeutsche Zeitung. Právě Lagardeová se podle agentury AFP mimořádného konferenčního hovoru Eurogroup účastní také.Německý ministr financí Wolfgang Schäuble pro regionální list Passauer Neue Presse uvedl, že mezitím přišel čas pro těsnější evropskou integraci. "Je to jasné. Musíme dosáhnout dalšího kroku politické integrace v Evropě. Krize nutí k tomu, aby nezbytné transformace probíhaly rychleji," zdůraznil Schäuble.Španělsko se v současnosti potýká s nárůstem nákladů na financování. Hlavními důvody jsou vysoká zadluženost a problémy bankovního sektoru způsobené splasknutím realitní bubliny. Madrid hledá způsob, jak najít peníze na financování rekapitalizace finančního ústavu Bankia, čtvrté největší španělské banky, která potřebuje finanční pomoc ve výši 19 miliard eur, celkově pak 23,5 miliardy eur. Potíže ale mají také další tamní banky.

Agentura Fitch odhaduje, že na sanaci bank bude Madrid potřebovat 50 až 60 miliard eur, v krajním případě ale až 100 miliard eur. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) by to mohlo být mezi 40 až 80 miliardami eur.

Témata:  krize Španělsko

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.