Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomická krize se blíží. USA se dostávají do recese

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů dnes poprvé od krize před deseti lety klesl pod výnos tříměsíčních dluhopisů. To posiluje obavy z možného ekonomického poklesu a zvyšuje možnost, že centrální banka USA (Fed) bude muset snížit úrokové sazby, uvedla agentura Bloomberg.

Rozdíl ve výnosech dluhopisů sleduje výnosová křivka, která ukazuje, jak se mění úrokový výnos podle doby splatnosti. Když investoři čekají zdravou ekonomiku, výnosová křivka stoupá, protože ti, kteří souhlasí s tím, že půjčí vládě na delší dobu, jsou kompenzování vyššími úroky než ti, kteří půjčí peníze jen na několik měsíců. Obvyklý vzestupný tvar se však může změnit, když se investoři začnou obávat poklesu ekonomiky.

Podle údajů Refinitiv TradeWeb výnos desetiletých státních pokladničních poukázek činil 2,434 procenta. Výnos tříměsíčních pak 2,462 procenta. Poprvé od roku 2007 se toto rozpětí ocitlo v negativním pásmu. Obrat do záporných hodnot je považován za spolehlivou předzvěst recese.

Měnový výbor Fedu ve středu snížil odhad růstu ekonomiky a také změnil plány na další vývoj úroků, když oznámil, že v letošním roce nepočítá s dalším zvýšením úrokových sazeb. Koncem loňského roku přitom naznačil, že by úroky mohly letos vzrůst dvakrát. Obchodníci vzali tento posun jako pokyn k úpravě svých pozic, aby odpovídaly tomu, že Fed uvolní měnovou politiku. Nyní počítají do konce roku 2020 se snížením úroků a dávají šanci jedna ku dvěma, že pokles přijde letos.

"Vypadá to, že obavy z globálního zpomalení byly potvrzeny a trh začíná počítat s uvolňováním měnové politiky Fedu, případně v budoucnu s recesí," uvedla analytička Charles Schwab & co. Kathy Jonesová.

Růst výnosu krátkodobých dluhopisů nad výnos dlouhodobých je často považován za předzvěst recese, přestože analytici upozorňují, že inverze některých částí výnosové křivky je důležitější. Stratég BMO Capital Markets Jon Hill severu CNBC řekl, že právě rozdíl mezi tříměsíčními a desetiletými dluhopisy je považován za důležitý, protože Fed učinil mnoho průzkumů, jak nejlépe předpovídat budoucí recesi, a zjistil, že právě tento ukazatel je jedním z nejvhodnějších. Ukazatel sice ještě nepotvrzuje recesi, výzkumy však ukazují, že je zde 30procentní šance na recesi v příštích 12 měsících.

Témata:  krize USA ekonomika

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.