Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Problém stavebnictví: Zakázek je dost, ale nemá je kdo realizovat

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Stavebnictví řeší stejný problém jako mnoho jiných oborů – nejsou lidi. Je situace podobná jako jinde, nebo je horší? Většina stavebních firem v ČR má v současné době zcela vyblokované kapacity, respektive má je vytížené na 96 %, jak vyplývá z nejnovější analýzy, kterou pravidelně realizuje společnost CEEC Research. Velké i malé firmy mají smlouvy uzavřené až na 9 měsíců dopředu a nejsou ochotné přijímat další zakázky. Do problémů se tak dostávají například mnohé obce, kterým se podařilo získat na zakázky dotace, ale do vypsané soutěže na realizaci projektu se nikdo nepřihlásil.

Zájem o práci v oboru klesá již 5 let

Je reálné, že se situace změní k lepšímu? Možná trochu, protože chuť stavět v současné době podporuje rozeběhnutá ekonomika, jejíž tempo začíná poněkud zvolňovat. Ale vývoj z posledních let naznačuje, že zájem o práci v tomto oboru vytrvale klesá už 5 let.

Podle údajů pracovního portálu Profesia.cz, který shromažďuje data o pracovním trhu již od roku 2010, se zájem o práci ve stavebnictví po vyrovnaných letech 2011-12 v roce 2013 zvýšil na úroveň roku 2010, a od té doby se stále snižuje. V loňském roce byl počet zájemců o práci ve stavebnictví poloviční v porovnání s vlnou nejvyššího zájmu v letech 2010 a 2013. Čísla z letoška naznačují, že klesne ještě více. 

Žádaní jsou montážníci i projektanti

Koho zaměstnavatelé hledají nejčastěji? Nejvíce inzerátů na Profesia.cz v letošním roce poptávalo svářeče, montážní dělníky a stavební zámečníky, ale mnoho firem hledalo také projektanty, stavbyvedoucí a stavební techniky, kteří s výjimkou projektantů v loňském roce mezi nejhledanějšími profesemi nefigurovali. Například realitní makléři, kteří dominovali žebříčku nejžádanějších profesí v roce 2016, jsou letos až na desáté příčce.

Ve kterých oborech je naopak nejvíce zájemců o práci? Letos překvapivě nejvíce lidí reagovalo na nabídky z různých řemeslnických oborů: dominují zde tesaři, potrubáři, malíři, ale také montážní dělníci. Celkový zájem o práci v oboru se ale rapidně snižuje: průměrný počet reakcí na inzerovanou pozici ve stavebnictví se už vloni snížil na polovinu oproti roku 2015, a letos ještě klesl, téměř o 15 % oproti loňsku.

Mzdy rostou poměrně rovnoměrně

Mzdy ve stavebnictví poměrně rovnoměrně rostou, od roku 2015 o 6-7 % ročně, i když v jednotlivých regionech se nárůst liší. Nejnižší meziroční růst byl podle Platy.cz zaznamenán překvapivě v Praze, a to o 6 % letos a o 4 % v loňském roce. Nižší percentuální nárůst je zde daný vyšší průměrnou mzdou, která je v Praze aktuálně vyčíslená na 40 850 Kč. Největším „skokanem“ byl letos s 10% růstem kraj Karlovarský (průměrná mzda ve stavebnictví 29 500 Kč) a kraje Liberecký a Pardubický s 9 %.

Většina nabídek je od pracovních agentur

Specifikem stavebnictví je také vysoký podíl zahraničních pracovníků. Neexistují statistiky, které by podchytily národnostní složení zaměstnanců, ale podle vyjádření lidí z oboru v některých specializovaných stavebních profesích pracují z 90 % Ukrajinci; je nutné dodat, že nejde o nekvalifikované práce. O něčem svědčí i to, že na Profesia.cz zadávají 76 % nabídek v oboru pracovní agentury.

Témata:  stavebnictví lidé

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 10:21

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

Počasí u nás bude ovlivňovat svým okrajem tlaková níže nad severozápadní Evropou. Kolem ní k nám začne proudit teplejší vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.