Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blíží se nová finanční krize? Ekonomové varují před katastrofou horší než před deseti lety

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Před deseti lety se svět ekonomiky otřásl v základech. Drtivá většina planety byla zasažena ekonomickou krizí nevídaných rozměrů, řada bankovních gigantů se ocitla na kolenou a vlády měly plné ruce práce. Podle ekonomů to ale byl jen slabý odvar toho, co přichází nyní.

Momentálně se ale světové ekonomice daří. Již se plně vzpamatovala z poslední finanční krize, jež se světem prohnala v letech 2008 a 2009 a nyní tak prožíváme období konjunktury a hospodářského růstu, které se příznivě odráží například v nízké nezaměstnanosti.

Jak dlouho to ale bude trvat? Každá učebnice ekonomie tvrdí, že hospodářské cykly se střídají a po růstu musí nutně přijít propad. Ten je pro ekonomiku i ozdravný a potřebný, nicméně s sebou nese řadu neblahých efektů. Je tedy současný ekonomický blahobyt jen dočasným stavem?

Ekonomka Winona Roylanceová v textu pro web Diplomatic Courier tvrdí, že už teď lze pozorovat signály blížící se ekonomické krize. Ty prý ani tak nepocházejí z prostředí trhů a byznysu, které se zdají být zdravé a funkční.

Problémem podle ní může být spíše prostředí politiky a celkové společensko-sociální klima ve světě. Potíž spatřuje i v tom, že na trhu funguje obrovské množství finančních a jiných institucí, které jsou mladší deseti let a tudíž nemají reálnou zkušenost s poslední finanční krizí. Nedokáží tak dobře odhadnout zda se neblíží další ekonomická recese.

To je přitom klíčové při snaze zmírnit dopady krize. Včasná reakce na propad může ekonomice ušetřit budoucí vleklé potíže. Situace na trzích je přitom ovlivněna i faktory jako jsou dluhy států nebo i zdánlivě nesouvisejícími událostmi jako jsou pandemie nemocí nebo přírodní katastrofy.

V době pokročilého 21. století jsou navíc velké i malé firmy obrovským způsobem závislé na vyspělých technologiích jako je internet. Technické selhání sítě většího rozsahu by tak podle Roylanceové mohlo mít na světovou ekonomiku nedozírné následky, jelikož bez moderních technologií by se život na burzách úplně zastavil.

Světová ekonomická veřejnost, poučená vývojem z roku 2009 se snaží před možnou finanční krizí všemožně bránit. Banky a pojišťovny tak procházejí zátěžovými testy a vlády se snaží připravit svoje instituce na období propadu. Otázku ale je, zda lze být vůbec na podobnou věc plně připraven.

Ránu světové ekonomice totiž může udělit i celní válka mezi Evropou a USA, která by tvrdě dopadla na všechny země Evropy včetně Česka. I to by mohl být spouštět, který rozpoutá jednu z největších ekonomických katastrof v historii.

Témata:  ekonomika krize

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

15. května 2024 9:12

Bidenova obchodní válka s Čínou je bouří ve sklenici vody. Světové akcie včera pokořily historický rekord

Ukazatel výkonu všech akciových trhů ve světě – MSCI All Country World Index – včera pokořil svůj historický rekord. Prodloužil přitom sérii růstových dní, takže ta je nyní nejdelší od letošního ledna. Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Tempo růstu nabíjecích stanic pro elektromobily v Česku se zvyšuje. S elektromobily ale zbytku Evropy nestačíme

V roce 2023 vzniklo 650 nových veřejných dobíjecích stanic, o 16 % více než v předchozím roce. Celkově je nyní v provozu 2 392 stanic s 4 892 nabíjecími body. Poptávka po nabíječkách díky vysokorychlostnímu nabíjení a dynamickému řízení stanic stále roste a v letošním roce se očekává další zvýšení nově instalovaných stanic. Česko s 24 239 registrovanými elektromobily i tak patří mezi země s nejnižším podílem bateriových elektrických vozidel v rámci Evropské unie.