Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští důchodci a jejich život v porovnání se světem?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Kvalita života českých důchodců je podle žebříčku The Global Retirement Index celosvětově na 16. místě. Pořadí každoročně sestavuje investiční společnost Natixis s myšlenkou, že stárnoucí populace musí mít také bezpečný důchodový systém. Česká republika v žebříčku v posledních letech stále stoupá, letos patří mezi pět zemí s největším zlepšením.

Nejlépe se seniorům žije v západní Evropě – 8 z 10 zemí, které jsou v čele žebříčku, leží právě zde. Absolutními vítězi po součtu všech kritérií jsou Norsko, Švýcarsko a Island. Na chvostu jsou naopak Brazílie, Rusko, Čína, Indie, Řecko či Turecko. Mimoevropské země v top 10 jsou Austrálie a Nový Zéland. Z vyspělých evropských zemí se do přední desítky nedostala Francie, Belgie, Rakousko ani Finsko.

Natixis porovnává jednotlivé důchodové systémy podle čtyř hlavních kritérií: finanční zabezpečení, zdravotní péče, kvalita života a materiální zabezpečení. Ty se dále dělí na 18 specifických ukazatelů.

Česká republika od minulého srovnání poskočila o dvě místa, protože se stejně jako v Irsku, zlepšilo materiální zabezpečení českých důchodců. Pozitivní trend zaznamenalo také Dánsko, Lucembursko a Malta. Slovensko uzavírá nejlepší pětadvacítku s tím, že si od loňska polepšilo o jednu příčku.

Naopak největší propad Natixis zaznamenala u Rakouska a Spojených států. Nejenže rakouští senioři mají k dispozici méně financí něž při předchozí analýze, ale také klesl jejich ukazatel kvality života a pocitu štěstí. Spojené státy se letos propadly až na sedmnácté místo, těsně za Českou republiku, a to hlavně kvůli nerovnosti v příjmech a snížení průměrné délky dožití.

Podle Global Retirement Index si Česká republika ze čtyř zkoumaných oblastí vede nejlépe v materiálním zabezpečení, kde se umístila dokonce na šestém místě. Země si polepšila ve finanční oblasti díky poklesu veřejného dluhu i daňové zátěže.

Analýza pozitivně hodnotí i snížení emisí CO2 a častější využívání obnovitelných zdrojů energie, což pozitivně ovlivňuje kvalitu životního prostředí. Největší rezervy má tuzemský zdravotní systém a předpokládaná délka dožití, která se oproti loňsku snížila.

Témata:  důchodci

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy