Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se připravujete na důchod? Mladí netuší, co je čeká

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Každý třetí Čech středního věku nemá jasnou představu, jak se finančně zajistit na stáří. 22 procent z nich se na důchod dokonce nepřipravuje vůbec. Ačkoliv ne každý spoří, v průměru by lidé na stáří chtěli hospodařit s jedním milionem korun.

31 procent dospělých ve věku mezi pětadvaceti a devětačtyřiceti netuší, kolik by si měli odložit na důchod. Z průzkumu stavební spořitelny vyplývá, že čím mladší ročník, tím menší představa o tom, v jaké výši by se měla naspořená částka pohybovat.

Ideální výše úspor se odvíjí od současného příjmu: kupříkladu lidé s platem nad 30 tisíc čistého chtějí mít v důchodu okolo dvou milionů korun, zatímco lidé v nejnižší příjmové kategorii uváděli částku do půl milionu korun. Všichni dotázaní chtějí mít na důchod v průměru jeden milion korun.

A kolik si lidé na stáří spoří? V průměru si odkládají jen něco málo přes jeden tisíc korun měsíčně, přičemž medián je dokonce jen pětistovka. Skoro čtvrtina respondentů se však na důchod nepřipravuje vůbec. Nejméně tisícovku si dávají bokem častěji muži než ženy, což může souviset s celkově nižšími příjmy žen. Mezi pravidelně spořícími převládají vysokoškolsky vzdělaní lidé a obyvatelé velkých měst.

„Obecně jsou Češi zvyklí si šetřit alespoň menší částky. Pokud si peníze ukládají na stavebko, neměli by zapomínat na to, že pro získání maximální státní podpory za tento rok ve výši 2 tisíce korun musí do konce roku vložit na účet stavebního spoření alespoň 20 tisíc korun. Je jedno, jestli peníze na spoření posílají jednorázově nebo pravidelně každý měsíc 1 700 korun,“ vysvětluje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Na stáří se úspory budou hodit. I když jsou výše důchodu a životní náklady velmi individuální, stačí si porovnat průměrný důchod o výši kolem dvanácti tisíc korun s výší nájmů ve velkých městech. Očekávaný důchod porovnejte také s náklady na energie, přičtěte výdaje na léky, domácí zvířata a další nečekané výdaje. Kdo chce na stáří plnohodnotně žit, měl by zkrátka na spoření myslet už dnes.

Témata:  důchody důchodci

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy