Důchody se radikálně změní? Polovina Čechů si polepší, a zbytek?

Vláda Andreje Babiše chystá změnu ve složení důchodů, která zpomalí růst penzí polovině seniorů. Rychleji ale začnou růst důchody těm, kteří mají v tuto chvíli penze nižší.

Diskuse: 4

Ilustrační fotografie
reklama
Islamista střílel ve Francii po lidech! Nejméně tři mrtví! - anotační obrázek
Islamista střílel ve Francii po lidech! Nejméně tři mrtví!

Změnu připravila ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO), která o ní informovala ČTK. Podle ní by pevná část důchodu, která je pro všechny stejná, měla od příštího roku odpovídat deseti procentům průměrné mzdy.

To se ale odrazí ve valorizaci. Zvyšovat si sice bude stejně jako dosud, částka se ale jinak rozdělí. Více peněz poputuje do pevného dílu, méně do zásluhové procentní výměry. Růst důchodů se tak zpomalí asi polovině lidí, kteří pobírají starobní důchod. Bude to ta část lidí, kteří mají vyšší než průměrný důchod. 

Podle odborníků patří český systém k nejsolidárnějším a důchody bohatých a chudých se liší jen málo. Jen desetina penzistů ale dosahuje na důchod vyšší než 14.501 korun. Polovina lidí pobírá více než 11.344 korun. Desetina pak méně než 8576 korun.

Průměrný důchod činí 11.828 korun. Pokud by ale nová pravidla platila už letos, podle propočtů ČTK by si lidé s penzí nad 11.200 korun pohoršili. Důchod loni pobíralo kolem 2,4 milionu seniorů a seniorek. 

O kolik by se důchody mohly příští rok zvednout není jasné. Babiš v pondělí uvedl, že penze měly příští rok růst v průměru o 918 korun, tedy o 540 korun všem do pevné části a zbytek by připadl na procentní díl.

Diskuze: Důchody se radikálně změní? Polovina Čechů si polepší, a zbytek?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 4, poslední 25.02.2018 21:05 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 4 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Prodáváte nemovitost? Jak poznat solidního makléře?

23.03.2018 15:01 Prodávat nemovitost na vlastní pěst je v dnešní době velice náročné. Prodejem „bez realitky“ a bez dobré znalosti realitního trhu se můžete připravit o mnoho času a peněz. Ale ani hledání makléře…

Generace Z: Jak vnímá svoje budoucí uplatnění na pracovním…

23.03.2018 11:02 Youtuber, fitness trenér. I to jsou příklady preferovaných zaměstnání, která uvádí zástupci Generace Z jako své možné budoucí pracovní pozice. Předním příčkám ale stále vévodí tradičnější profese v…

Trump demonstruje, že drží otěže mezinárodního obchodu ve…

23.03.2018 10:35 „Prezident Trump ukázal svou lepší tvář a udělil výjimky z cel. Demonstruje, že nad ostatními obchodními partnery má převahu. Tu bude chtít využít k dojednání dlouhodobě výhodných dohod pro USA.…

Afty mohou pořádně potrápit. Pálí, svědí, štípou. Jak se…

23.03.2018 10:07 Pálí, svědí, při každém soustu štípou, a ačkoliv jsou menší než halíř, nadělají v ústech velké problémy. Afty, které trápí více než pětinu dospělých, jsou jedním z nejběžnějších zánětlivých…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky