Důchody se radikálně změní? Polovina Čechů si polepší, a zbytek?

Vláda Andreje Babiše chystá změnu ve složení důchodů, která zpomalí růst penzí polovině seniorů. Rychleji ale začnou růst důchody těm, kteří mají v tuto chvíli penze nižší.

Diskuse: 4

Ilustrační fotografie
reklama
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma - anotační obrázek
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma

Změnu připravila ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO), která o ní informovala ČTK. Podle ní by pevná část důchodu, která je pro všechny stejná, měla od příštího roku odpovídat deseti procentům průměrné mzdy.

To se ale odrazí ve valorizaci. Zvyšovat si sice bude stejně jako dosud, částka se ale jinak rozdělí. Více peněz poputuje do pevného dílu, méně do zásluhové procentní výměry. Růst důchodů se tak zpomalí asi polovině lidí, kteří pobírají starobní důchod. Bude to ta část lidí, kteří mají vyšší než průměrný důchod. 

Podle odborníků patří český systém k nejsolidárnějším a důchody bohatých a chudých se liší jen málo. Jen desetina penzistů ale dosahuje na důchod vyšší než 14.501 korun. Polovina lidí pobírá více než 11.344 korun. Desetina pak méně než 8576 korun.

Průměrný důchod činí 11.828 korun. Pokud by ale nová pravidla platila už letos, podle propočtů ČTK by si lidé s penzí nad 11.200 korun pohoršili. Důchod loni pobíralo kolem 2,4 milionu seniorů a seniorek. 

O kolik by se důchody mohly příští rok zvednout není jasné. Babiš v pondělí uvedl, že penze měly příští rok růst v průměru o 918 korun, tedy o 540 korun všem do pevné části a zbytek by připadl na procentní díl.

Diskuze: Důchody se radikálně změní? Polovina Čechů si polepší, a zbytek?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 4, poslední 25.02.2018 21:05 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 4 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Jízda na kole je pro muže velmi nebezpečná, varují vědci

18.03.2018 11:52 Aktualizováno Britská studie několika tisíc cyklistů zjistila, že muži, kteří pravidelně jezdí na kole, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty.

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U…

17.03.2018 17:52 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí,…

Předpověď počasí na noc a neděli 18. března

17.03.2018 17:03 Mezi tlakovou níží nad Itálií a Balkánským poloostrovem a tlakovou výší nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Bojíte se vysokého účtu za teplo? Zvýšení záloh není…

17.03.2018 10:41 Zima se stále nevzdává a nutí české domácnosti více topit. O přeplatcích nebo nedoplatcích za vytápění rozhoduje především spotřeba energií, počasí a také výše zálohových plateb. Jak teplem šetřit a…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky