Nová důchodová reforma? Penzistům se má změnit život

Jedním z hlavních programových bodů připravované menšinové vlády Andreje Babiše (ANO) má být provedení důchodové reformy. Babiš to řekl Radiožurnálu.

Diskuse: 33

Ilustrační fotografie
reklama
Fešák Brad Pitt oslaví 54. narozeniny - anotační obrázek
Fešák Brad Pitt oslaví 54. narozeniny

Strany ve Sněmovně nyní vylučují, že dají Babišovu kabinetu důvěru. Za určitých podmínek ji připouštějí jen komunisté. Představy o změnách důchodové soustavy v chystaném vládním programu tak případně mohou sloužit jako vodítko pro možná jednání o další vládě. Na některých důchodových opatřeních by se strany středu a pravice s ANO mohly shodnout. Týká se to podpory spoření na stáří, posílení zásluhovosti, spoření zaměstnavatelů pracovníkům v náročných profesích či zohlednění péče o děti ve výši důchodu.

"Máme jasný cíl udělat reformu v důchodech, protože když se podíváme na vývoj důchodů za posledních pět let, tak stouply jenom o 1385 korun, na druhou stranu mzdy stouply průměrně o 7572 korun. My určitě chceme udělat tu důchodovou reformu, zřídit na to samostatný účet," řekl Babiš Radiožurnálu.

ANO ve svém volebním programu uvedlo, že by měla vzniknout sociální pojišťovna, která by spravovala důchodový účet s příjmy a výdaji na penze. Toto důchodové konto, na které by plynuly odvody, by se oddělilo od státního rozpočtu. Stát by měl pak podporovat spoření na stáří, lidi by k němu motivoval snížením daní a odvodů.

Důchodovou reformu měla v minulém volebním období připravit důchodová komise zástupců parlamentních stran a expertů. Výsledný model, jak by měla penzijní soustava vypadat, nenašla. Podle šéfa komise Martina Potůčka je teď český důchodový systém "kočkopes", který má rysy pojištění i sociálního zabezpečení.

Podle programu ANO by základní státní důchod měl i v budoucnu mít každý, kdo platil daně z příjmu po stanovenou dobu. Výše důchodu by neměla záviset na odvedené sumě a penze by se automaticky valorizovala podle statistických ukazatelů. Základní penzi by měla doplnit zásluhová část podle výše odvodů a doby jejich placení. Zvýhodnila by se doba péče o děti či o starší členy rodiny.

ANO v předvolebním programu slíbilo, že penze bude zvyšovat. Chtělo prosadit "předvídatelnost růstu důchodů". Počítá s pravidelnými valorizacemi podle cen a růstu průměrné mzdy. Předvídatelné zvyšování - podle růstu životních nákladů a poloviny růstu reálné mzdy - zákon ale upravuje už teď. Důchody se zvedají pravidelně, vždy od ledna.

Diskuze: Nová důchodová reforma? Penzistům se má změnit život

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 33, poslední 14.12.2017 17:52 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 33 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Šokující předpovědi pro rok 2018. Co zahýbe finančním…

15.12.2017 17:11 Aktualizováno Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala jako každoročně svých 10 „šokujících předpovědí“ na rok 2018. Zaměřují se na nepravděpodobné avšak dost dobře možné a nedoceněné události,…

Stanovisko Ministerstva financí k rozhodnutí Ústavního soudu

15.12.2017 17:02 Ministerstvo financí vítá, že Ústavní soud potvrdil, že zákon o evidenci tržeb není protiústavní, jak tvrdili stěžovatelé, ale že je legitimním nástrojem ke kontrole daňových povinností a správě daní…

Piráti: Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu k EET vítáme

15.12.2017 14:51 Piráti vítají dnešní rozhodnutí Ústavního soudu ČR, který zrušil řadu ustanovení zákona o EET, jež Piráti velmi kritizovali. Rozhodnutí tak zastavilo náběh 3. a 4. vlny, osvobozené od evidování jsou…

Ústavní soud zrušil část zákona o EET. Třetí a čtvrtá vlna…

15.12.2017 11:58 Na základě nejnovějších informací ohledně nálezu Ústavního soudu k návrhu na zrušení zákona o evidenci tržeb přinášíme aktuální vyjádření provozního ředitele KASAmax Martina Laštovici.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky