Vláda projednala přípravu nového informačního důchodového systému

Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo vládě zprávu o přípravě nového informačního systému – Nového systému důchodových agend, který má nahradit cca 70 dílčích aplikací, pomocí nichž se nyní provádějí výpočty důchodů. Nový systém by měl být v provozu v roce 2021. Cílem záměru je zjednodušit celý systém tak, aby byl pro klienty jednoduchý, uživatelsky komfortní a splňoval principy e-governmentu.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Fešák Brad Pitt oslaví 54. narozeniny - anotační obrázek
Fešák Brad Pitt oslaví 54. narozeniny

„Chceme vybudovat nový moderní informační systém, který bude klientsky přívětivý a bude sloužit lidem v průběhu jejich pracovního života jako je tomu například v Německu. Tam si lidé mohou kdykoliv prohlížet data vedená k jejich budoucím důchodům. Dnešní informační systém ČSSZ to bohužel neumožňuje. Lidé se o chybějících dokladech, platbách pojistného a dalších věcech dozví až v okamžiku podání žádosti o důchod,“ uvedla ministryně Michaela Marksová.

MPSV už v roce 2015 projednalo změnu v těchto informačních systémech ČSSZ.  Prvotní záměr byl schválen Radou vlády pro informační společnost již v roce 2016 a jeho pozdější aktualizace v září 2017. Vzhledem k důležitosti celého projektu byla příprava nového systému řízena projektovým týmem složeným ze zástupců MPSV a ČSSZ. Legislativně se stal součástí Jednotného systému práce a sociálních věcí a je také v souladu s principy e-governmentu.

Vlastní vývoj nového řešení s průběžným testováním jednotlivých funkcionalit potrvá řadu měsíců a následovat bude minimálně roční ověřovací provoz. S ohledem na rozsah zakázky, tj. vývoj komplexního systému pro zpracování důchodové agendy, a zásadu, že ani na přechodnou dobu nesmí být ohrožena výplata dávek důchodového pojištění, je nutné při nasazování nového řešení postupovat obezřetně.

Ministerstvo již vyhlásilo otevřené výběrové řízení na dodavatele tohoto významného informačního systému. Stalo se tak po téměř dvouleté důkladné přípravě.

Diskuze: Vláda projednala přípravu nového informačního důchodového systému

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Šokující předpovědi pro rok 2018. Co zahýbe finančním…

15.12.2017 17:11 Aktualizováno Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala jako každoročně svých 10 „šokujících předpovědí“ na rok 2018. Zaměřují se na nepravděpodobné avšak dost dobře možné a nedoceněné události,…

Stanovisko Ministerstva financí k rozhodnutí Ústavního soudu

15.12.2017 17:02 Ministerstvo financí vítá, že Ústavní soud potvrdil, že zákon o evidenci tržeb není protiústavní, jak tvrdili stěžovatelé, ale že je legitimním nástrojem ke kontrole daňových povinností a správě daní…

Piráti: Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu k EET vítáme

15.12.2017 14:51 Piráti vítají dnešní rozhodnutí Ústavního soudu ČR, který zrušil řadu ustanovení zákona o EET, jež Piráti velmi kritizovali. Rozhodnutí tak zastavilo náběh 3. a 4. vlny, osvobozené od evidování jsou…

Ústavní soud zrušil část zákona o EET. Třetí a čtvrtá vlna…

15.12.2017 11:58 Na základě nejnovějších informací ohledně nálezu Ústavního soudu k návrhu na zrušení zákona o evidenci tržeb přinášíme aktuální vyjádření provozního ředitele KASAmax Martina Laštovici.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky