Vláda snížila pojistné pracujícím rodinám s více dětmi

Vláda přijala návrh ministryně Michaely Marksové, který zavádí rozdílné sazby pojistného na sociální zabezpečení podle počtu nezaopatřených dětí u zaměstnanců a OSVČ.

Diskuse: 1

Ilustrační fotografie
reklama
Tohle Česko ještě nezažilo! Lupiči zastavili celou dálnici a přepadli auto, policisté ji otevřeli po osmi hodinách! - anotační obrázek
Tohle Česko ještě nezažilo! Lupiči zastavili celou dálnici…

Dosud byly tyto sazby jednotné a počet nezaopatřených dětí se při jejich stanovení nezohledňoval. Pro poplatníky, kteří nepečují o žádné nezaopatřené dítě nebo pečují o jedno nezaopatřené dítě, se sazby pojistného nemění. Snižují se pro poplatníky, kteří pečují o dvě a více nezaopatřených dětí, přičemž při péči o čtyři a více dětí se pojistné platit již nebude.

„Ulehčíme finanční zátěži rodin s více dětmi a zároveň chceme ocenit zásluhy pracujících rodičů na výchově budoucích generací,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „V rodině bude mít nárok na stanovení pojistného v nižších sazbách vždy jen jeden poplatník pojistného na základě vzájemné dohody. Nárok na snížení sazby bude zaměstnanec uplatňovat u svého zaměstnavatele, OSVČ u okresní správy sociálního zabezpečení,“ vysvětlila ministryně.

Pro poplatníky, kteří nepečují o žádné dítě nebo pečují jen o jedno dítě, se situace nemění, jejich sazba pojistného zůstává stejná, tj. u zaměstnanců 6,5 procent a u osob samostatně výdělečně činných 29,2 procent. Poplatníci, kteří pečují o dvě nezaopatřené děti, budou mít sazbu sníženou o 1,5 procentního bodu, poplatníci, kteří pečují o tři nezaopatřené děti, budou mít sazbu sníženou o 4 procentní body a poplatníci, kteří pečují o čtyři a více nezaopatřených dětí, budou mít sazbu sníženou o 6,5 procentního bodu, což znamená, že budou mít nulovou sazbu, a proto nebudou pojistné platit vůbec. Zaměstnavatel bude odvádět pojistné nadále ve výši 25 procent z vyměřovacího základu.


Konkrétní výše sazeb pojistného (v % z vyměřovacího základu) podle návrhu zákona bude u zaměstnanců tato:

                                                           Dosud    Podle návrhu
Zaměstnanec nepečující o dítě            6,5                6,5
Zaměstnanec pečující o 1 dítě             6,5                6,5
Zaměstnanec pečující o 2 děti              6,5               5,0
Zaměstnanec pečující o 3 děti              6,5               2,5
Zaměstnanec pečující o 4 a více dětí   6,5               0,0

Záměrem návrhu zákona je posílit princip zásluhovosti pracujících rodičů na výchově dětí, posílení příjmové situace rodin s více dětmi a podpora zvyšování počtu dětí v rodině, které budou v budoucnu plátci daní a pojistného. Navrhované řešení bude znamenat snížení příjmů státního rozpočtu v rozsahu cca o 3,8 mld. Kč ročně.

Nabytí účinnosti zákona se předpokládá od prvního dne sedmého kalendářního měsíce po vyhlášení zákona, aby orgány sociálního zabezpečení měly čas se na změny připravit a organizačně a technicky je zabezpečit. Tato účinnost rovněž umožní zaměstnavatelům, kteří jsou plátci pojistného, aby se připravili na novou právní úpravu, která na ně bude klást větší nároky než dosavadní právní úprava. Vymezení nezaopatřenosti dítěte je rovněž stejné jako pro daňové účely.

Diskuze: Vláda snížila pojistné pracujícím rodinám s více dětmi

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 07.04.2017 18:39 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Grilování je zdravé, ale... Jaké chyby rozhodně nedělat?

22.04.2018 12:35 Grilování a horké večery patří k sobě. Jenže každé grilování zvyšuje nebezpečí rakoviny. Jak se bránit? A jaké chyby s grilem rozhodně nedělat? Čtěte abecedu grilování.

Předpověď počasí na noc a pondělí 23. dubna

22.04.2018 10:09 Studená fronta bude postupovat přes naše území dále k východu. Před ní bude k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu, informuje ČHMÚ.

Děsivá klíšťová encefalitida? I tohle vám denně hrozí

22.04.2018 08:04 Aktualizováno V roce 2017 bylo v České republice hlášeno 687 onemocnění klíšťovou encefalitidou, tj. o 122 onemocnění více, než tomu bylo v roce 2016. Statistické údaje ukazují, že vzrůstající trend je již od roku…

Vše ovládá lež. Z dnešní doby je mi na zvracení. Proč chce…

22.04.2018 07:16 Aktualizováno Jeden z nejslavnějších francouzských herců Alain Delon (82) poskytl rozhovor pro zvláštní vydání týdeníku Paris-Match. Mimo jiné uvedl, že je mu z dnešní doby na zvracení a že tento svět opustím bez…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky