Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budoucím důchodcům by stačilo 15 tisíc měsíčně

Většina budoucích důchodců si jako přiměřenou představuje starobní penzi kolem 15 tisíc korun měsíčně. V Česku ale penzi nad 15 tisíc pobírá v současnosti jen 72 349 důchodců, tj. pouhá čtyři procenta z celkového počtu 1 655 068 starobních důchodů. Píše o tom pondělní Právo.

Vyplývá to ze studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí a údajů České správy sociálního zabezpečení. S příjmem podstatně menším než zmíněných 15 tisíc měsíčné musí v praxi vyžít přes milión a půl seniorů. Tato situace se nebude v příštích letech příliš měnit. Důchod mezi 80 a 99 tisíc korun pobírají v Česku dva lidé, důchod mezi 40 a 50 tisíci měsíčně pak 28 občanů. Podle zprávy ministerstva práce a sociálních věcí dosáhl loni průměrný měsíční důchod 10 093 korun. Nejčastěji vyplácená penze se pohybovala mezi 11 000 až 11 499 korunami měsíčně a pobíralo ji 139 531 důchodců. Kolik peněz by skutečně bylo potřeba na důstojný seniorský věk, je ale obtížné stanovit. Záleží na stylu a způsobu života, vzdělání, na tom, zda budoucí penzista má vlastní byt, zda žije na vesnici či ve městě atd. Už dnes ale tržní deregulované nájemné spolkne v řadě případů větší půlku penze, v extrémních případech dokonce téměř celou penzi. Náklady na bydlení v případě vlastnictví bytu představují maximálně polovinu tržního nájemného. I proto, aby propad životní úrovně po odchodu do penze nebyl tak dramatický, musí podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí po dovršení penzijního věku pracovat přes 55 procent důchodců. Otázkou je, kolik z budoucích penzistů si ale pracovní příležitost udrží či nově získá. V současnosti v důchodovém věku ještě pracuje na čtvrt miliónu seniorů.

Témata:  důchodci důchody

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy