Kolik let se vám už započetlo na důchod? Ohlídejte si to

Díky aplikaci České správy sociálního zabezpečení můžete on-line sledovat své důchodové konto. Jednoduše si tak zkontrolujete, jestli máte do doby, která vám do penze zbývá , započtena všechna období, kdy jste byli zaměstnaní. Může se totiž stát, že váš zaměstnavatel na sociální správu nedodal evidenční list a vy pak vlastně pracujete bez nároku na budoucí důchod.

Diskuse: 3

Ilustrační fotografie
reklama
Hádka českých hvězd? Hůlka s Adamcem se pustili do sebe! - anotační obrázek
Hádka českých hvězd? Hůlka s Adamcem se pustili do sebe!

Od března 2015 má každý občan možnost kdykoli, snadno a především zdarma zjistit aktuální stav svého konta evidovaných dob důchodového pojištění, a to bez toho, aby musel od úřadu výpis svých dob pojištění žádat. Cesta k tomuto kontu vede přes ePortál ČSSZ, díky kterému mají lidé nástroj k tomu, jak si zkontrolovat, že zaměstnavatel potvrdil sociální správě dobu jejich důchodového pojištění a hrubé příjmy ve správné výši.

"Lidé získávají důležité informace, které jim pomohou vyhodnotit, zda nám zaměstnavatelé předali všechny údaje, které měli, tzn. všechny evidenční listy důchodového pojištění. V případě, že zjistí rozpor, mohou začít vše včas řešit spolu s pracovníky okresních správ sociálního zabezpečení," informuje ČSSZ.

Abyste mohli do přehledu dob důchodového pojištění nahlédnout, musíte mít zřízenou datovou schránku. Založit si ji můžete zdarma na kontaktním místě Czech POINT, bude vám k tomu stačit jenom občanský průkaz. Pomocí přihlašovacích údajů do datové schránky se potom dostanete ke svému důchodovému kontu.

Z osobního konta můžete vyčíst celou svou životní kariéru už od dob studií. Dozvíte se například, ve kterém období jste byli zaměstnaní, kdy jste se věnovali samostatné výdělečné činnosti nebo kdy jste pobírali dávky nemocenského pojištění, a to včetně částek pro vyměřovací základ.

Především se ale dozvíte, kolik dní už odvádíte důchodové pojištění. Jinými slovy zjistíte, kolik let vám ještě zbývá do doby, než budete mít nárok na penzi.

K dispozici vám bude taky přehled neevidovaných dob, tedy období, kdy ČSSZ neeviduje žádné doby pojištění (zaměstnání) nebo náhradní doby pojištění. A právě v tomhle případě byste si měli pohlídat, jestli se v přehledu nenachází i doba, ve které jste zaměstnaní byli. 

Při prohlížení konta se může stát, že se vám přehled dob pojištění nezobrazí, protože zaměstnavatel zaslal údaje v nesprávném tvaru a systém je nedokáže automaticky zpracovat. V takovém případě můžete on-line podat Žádost o sestavení informativního osobního listu důchodového pojištění a pracovníci ČSSZ chybné doklady ručně zpracují a list vám zašlou do vaší datové schránky. Taková operace trvá jen několik málo dnů.

Podle údajů ČSSZ existuje přibližně 8,5 milionu osobních kont, které obsahují více než 150 milionů digitalizovaných nárokových podkladů pro důchod. Podrobnější manuál k aplikaci najdete na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Témata: lidé | důchody | MoneyMAG.cz

Diskuze: Kolik let se vám už započetlo na důchod? Ohlídejte si to

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 3, poslední 23.07.2017 10:48 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 3 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Lidstvo je ve stavitelství nepřekonatelné. Jaké monumenty…

23.02.2018 17:50 Jestli je lidstvo v něčem nepřekonatelné, tak je to právě stavitelský um. Egyptské pyramidy, Eiffelova věž a teď Burdž Chalífa. První dvě jmenované stavby dlouho držely primát, ta poslední je…

Jste jen přepracovaní nebo workoholici? Udělejte si tento…

23.02.2018 16:14 Workoholismus je závislost a nemoc jako každá jiná. Ale vždyť práce šlechtí. Už Karel Jaromír Erben psal - „V práci útěcha, spokojenost, bohatství a moc.“ Jenže čeho je moc, toho je příliš.…

Češi a důchod: Prvotní strach střídají sny, které bychom si…

23.02.2018 14:19 Nemoci, finanční nejistota, strach a beznaděj. To jsou slova, která se Čechům nejčastěji vybaví, když pomyslí na stáří nebo důchodový věk. Při delším zamyšlení ale mají také celou řadu snů, které si…

Důchody se radikálně změní? Polovina Čechů si polepší, a…

23.02.2018 12:25 Aktualizováno Vláda Andreje Babiše chystá změnu ve složení důchodů, která zpomalí růst penzí polovině seniorů. Rychleji ale začnou růst důchody těm, kteří mají v tuto chvíli penze nižší.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky