Zvýšení důchodů a další úlevy? Podívejte se

Valorizace důchodů by se měla vrátit do stavu, ve kterém byla před zásahem Nečasovy vlády, a to postupně už od začátku příštího roku. Vláda však pro důchodce chystá i další úlevy, např. slevu pro pracující seniory.

Zvýšení důchodů a další úlevy? Podívejte se - anotační foto
reklama

"V praxi od roku 2015 bychom rádi, aby důchody přinejmenším vzrostly o 270 korun, bez kompenzace za předchozí roky," tak se k palčivé otázce vyjádřila v rozhovoru pro Českou televizi ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. 

Otázka kompenzací předchozích let je však složitější a záleží na jednáních s ministrem financí Andrejem Babišem. "Samozřejmě bychom je chtěli vynahradit, ale něco to stojí a teď je předčasné říkat, co se nám podaří s ministrem vyjednat," dodala ministryně.

Jedná se o nutný krok vzhledem k množství důchodců, kteří se pohybují na hranici existenční krize. Podle Tominové senioři tvoří zhruba polovinu příjmců dávek hmotné nouze.

"Senioři jsou skupina, která je úplně nejvíc ohrožena chudobou. Jsou jedna skupina, která je nesmírně zranitelná a zaslouží si, aby žili lepší život," dodává.

Zvažuje rovněž, že by si mohli senioři přivydělávat k důchodu podobně, jako nyní rodiče na rodičovské dovolené. Tato možnost by jim prý měla být poskytnuta, ale přesnější informace záleží na prvních propočtech. 

Pozitivní zprávu má pro důchodce i premiér Bohuslav Sobotka: "Senioři doplatili na politiku předchozích vlád. Vláda už nebude zavádět poplatky v nemocnicích zejména kvůli důchodcům, rádi bychom také vrátili slevu pro pracující důchodce a chceme snížit dph na léky," sdělil pro ČT.

Otázka plánované valorizace ale znamená zásah do zákonu, který se musí změnit. Sobotka sdělil, že poprosil ministryni Marksovou, aby připravila návrh novely, který by měl být předložen nejdříve.

Podle ministryně práce a sociálních věcí však tyto změny zasáhnou do nákladů státu. Zvýšení důchodů přinese oproti předchozímu roku v nákladu asi 5 miliard navíc. "Kdybychom chtěli plně kompenzovat ztrátu, tak by to bylo dalších 9 miliard," dodává.

reklama

Diskuse: Zvýšení důchodů a další úlevy? Podívejte se

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 35, poslední 31.05.2014 20:24 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 35 komentářů. Vstupte do diskuse Vložte komentář

Související:

Hlavní zprávy

Budoucnost amerického dolaru je nejistá. Nahradí ho jiná měna? - anotační obrázek

Budoucnost amerického dolaru je nejistá. Nahradí ho jiná…

28.04.2016 17:18 Analýza společnosti Stratfor zkoumá vývoj v oblasti měnové politiky a předpovídá, jaký by v této oblasti mohl být další vývoj.

Kvůli nové řadící páce se zranily desítky lidí. Fiat svolává milion aut - anotační obrázek

Kvůli nové řadící páce se zranily desítky lidí. Fiat…

28.04.2016 16:17 Duben 2016 není šťastný měsíc pro automobilky. Po skandálu Mitsubishi a vyšetřování Peugeotu mají nyní problémy auta koncernu Fiat Chrysler Automobiles.

Zemanův poradce prohrál soud. Miliónové dluhy bude muset splatit - anotační obrázek

Zemanův poradce prohrál soud. Miliónové dluhy bude muset…

28.04.2016 12:03 Pražský městský soud ve středu rozhodl, že firma Lukoil Aviation Czech bude muset zaplatit Správě státních hmotných rezerv 27,5 milionu korun za dodávku leteckého paliva. Jako jednatel firmy…

Při těžbě diamantů bývají porušována lidská práva. Jak nekoupit "krvavý diamant"? - anotační obrázek

Při těžbě diamantů bývají porušována lidská práva. Jak…

28.04.2016 11:51 Odvětví těžby a prodeje diamantů se potýká na všech stupních dodavatelského řetězce nejen s pestrou paletou problémů z geopolitické, technologické a finanční oblasti, ale musí překonávat i mnoho…

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky