Důchodci přijdou až o 1700 Kč měsíčně! Proč?

Plán slovenských penzistů nechávat si za práci v bývalém Československu doplácet důchody z Česka připraví Čechy pobírající slovenské důchody v průměru o 1700 korun měsíčně, zjistila v pondělí agentura Mediafax. Údaje vyplývají z rozdílů mezi českou a slovenskou průměrnou penzí.

660
reklama

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na začátku týdne jasně řeklo, že Slovákům žádné federální penze doplácet nebude. Souběžně s tím ale skončila praxe, na základě které stejný rezort poskytoval doplatek českým penzistům, kteří pobírají důchod ze Slovenska. Komu už byl důchod přiznaný, toho se opatření nedotkne, noví žadatelé ale na doplatek do výše průměrného českého důchodu nově nedosáhnou.
 
Zatímco průměrný důchod v České republice byl podle dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) z března letošního roku 10 511 korun měsíčně, podle údajů slovenské Sociální pojišťovny si tamní důchodce přišel průměrně každý měsíc na 360 eur, tedy zhruba 8800 korun.
 
Mluvčí ČSSZ Pavel Gejdoš Mediafaxu přiznal, že jeho úřad nemá přesná čísla o tom, kolik slovenských důchodů v Česku vlastně doplácí. Zatímco ještě dopoledne si stál za číslem 118 penzistů, odpoledne přiznal, že další stovky takových lidí jsou ve statistikách vedení mezi řadovými důchodci. Ve skutečnosti se tak počet doplácených důchodů odhaduje na 4 až 5 tisíc.
 
Za použití průměrných údajů o důchodech v jednotlivých zemích je možné přibližně dopočítat, že Česká republika dává na doplatky slovenských důchodů u Čechů 80 až 100 milionů korun ročně. Mluvčí MPSV Viktorie Plívová v pondělí uvedla, že pokud by se měla situace sjednotit a Česko by československé důchody doplácelo na průměrnou úroveň všem Slovákům, stálo by to státní rozpočet desítky miliard, možná až rovných 100 miliard korun ročně.
 
Český důchodový účet je v současnosti i bez dalšího odlivu peněz na Slovensko ve schodku. ČSSZ v červenci informovala, že rozdíl mezi tím, kolik prostředků Česko na důchody vybere a kolik jich vyplatí, byl jen za první letošní půlrok 22,6 miliardy korun.
 
Vláda Petra Nečase (ODS) chce prohlubující se deficit na důchodovém účtu zalepit zvýšením DPH a penězi z privatizačního účtu, zejména dividendou z ČEZ.

Témata: důchodci

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky