Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchod z let 2013 až 2015? Vypočítejte si, kolik dostanete

Vzhledem ke zvýšenému zájmu o téma důchodového systému ze strany občanů ministerstvo práce a sociálních věcí na svých internetových stránkách rozšířilo možnost výpočtu výše důchodu v letech 2013 až 2015 na důchodové kalkulačce. Mediafaxu to v úterý uvedla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Výsledkem výpočtu je podle Plívové orientační výše důchodu, kterou lze očekávat při odchodu do důchodu v následujících letech.

"Pro stanovení výše důchodu přiznaného po roce 2012 nejsou ještě k dispozici potřebné statistické údaje o vývoji výše průměrné měsíční mzdy po roce 2010 a nelze proto stanovit výši důchodu na základě platných údajů," odůvodnila Plívová

Pro orientační představu o možné výši důchodu přiznaného po roce 2012 je nutné vycházet z odhadu vývoje průměrné měsíční mzdy a také z očekávaného vývoje vlastních 'hrubých výdělků', tedy z výše dosaženého vyměřovacího základu v příslušných letech. Výpočet orientační výše důchodu přiznaného po roce 2012 bude ovlivněný nejen očekávanými vlastními výdělky, ale i očekávaným vývojem průměrné mzdy. "Pro důchody přiznané v letech 2013 až 2015 umožňuje nová důchodová kalkulačka nastavit si vývoj průměrné mzdy po roce 2010 podle vlastního uvážení, případně si vyzkoušet, jaký vliv bude mít různý mzdový vývoj na výši důchodu," popsala Plívová princip fungování rozšířené kalkulačky.Důchodová kalkulačka k dispozici ZDE

Témata:  důchody

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy