Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Daňové přiznání: Sleva a zvýhodnění není to samé

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zorientovat se v tom, na jaký bonus či slevu má člověk při podání daňového přiznání nárok, je mnohdy nesnadné. Jaké jsou ty nejdůležitější a jaký je rozdíl mezi daňovým zvýhodněním a slevou na dani?

Pojem daňové zvýhodnění – neboli bonus – je svázaný pouze s vyživovanými dětmi žijícími ve společné domácnosti a vzniká tehdy, když je daňové zvýhodnění na vyživované dítě či děti vyšší než vypočtená daň. Tento „přeplatek“ je následně vyplacen, a to maximálně do výše 60 300 korun ročně. „Počínaje rokem 2018 došlo ke zvýšení daňového zvýhodnění na první dítě, a to z původní částky 13 404 korun na 15 204 korun za zdaňovací období. Daňový bonus na druhé, třetí a každé další dítě se nemění – pro druhé je to 19 404 korun a pro třetí a každé další pak 24 204 korun za rok. Zaměstnancům mzdová účtárna vyšší částky zohlední prvně ve výplatě za měsíc leden letošního roku. Podnikatelé si vyšší částky daňového zvýhodnění uplatní v daňovém přiznání za rok 2018,“ vysvětluje Jana Melicharová, daňová poradkyně KODAP.

Bonus se však vyplácí jen tehdy, když je zdanitelný příjem vyšší než šestinásobek minimální mzdy, tedy 73 200 korun za zdaňovací období. Do zdanitelného příjmu se nyní už nezapočítávají příjmy z nájmu, jak tomu bylo dříve.Ostatní "daňové výhody" jsou pouze slevami na dani. To znamená, že se žádný přeplatek v případě, kdy je sleva vyšší než samotná daň, nevyplácí. Mezi takové výhody patří například základní sleva na poplatníka (24 840 korun), sleva na manželku bez příjmů či s nízkými příjmy (24 840 korun), na invaliditu I. a II. stupně (2 520 korun), invaliditu III. stupně (5 040 korun), na studenta (4 020 korun), na umístění dítěte - "školkovné" (maximálně do výše minimální mzdy, pro rok 2018 tak do 12 200 korun). „Další sleva na dani se v případě podnikání týká EET, kde maximální uplatnitelná částka odpovídá výši kladného rozdílu mezi 15 procenty základu daně v § 7 ZDP a 24 840 korun,“ dodává Jana Melicharová.

Témata:  daně finance CZK

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy