Hodinová mzda 700 korun? Pro Čechy sci-fi. Velké srovnání

Tohle srovnání možná mnoho lidí zarazí. Ve venezuelském Caracasu, peruánské Limě, kolumbijské Bogotě či v malajsijském Kuala Lumpuru berou lidé téměř stejnou mzdu jako v Praze. Tedy alespoň při srovnání té hodinové. Ačkoliv to vypadá, že na tom nejsme ve srovnání s těmito exotickými zeměmi příliš dobře, vězte, že Varšavané či obyvatelé Budapešti jsou na tom ještě hůř.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma - anotační obrázek
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma

Líbila by se vám průměrná čistá hodinová mzda okolo 600 nebo 700 korun? Tak to se budete muset nejspíše přestěhovat. Takovýto plat totiž dostávají lidé ve švýcarských městech - Curych a Ženeva, nebo v belgickém Luxemburku. Slušné hodinové mzdy mají ale například i zaměstnanci v západoevropských metropolích, USA či Japonsku.

V Praze podle velkého srovnání USB je vážená průměrná hrubá mzda 170 korun za hodinu, čistá pak 134 korun. Pokud srovnáme například se zeměmi bývalého východního bloku, tak jsme na tom s hodinovou mzdou hůře než Bratislavané a Tallinnci. Naopak Pražané berou více než Varšavané, Budapešťané či obyvatelé Rigy nebo Vilniusu.

Ve velkém srovnání platů v různých světových městech UBS použil vážený průměr z mezd z 15 profesí.

Zajímavé je také mezikontinentální srovnání. "Nejlépe" se mají, alespoň co se týče hodinového platu, pracovníci v západní Evropě, kteří pobírají v průměru okolo 750 korun hrubého. V Severní Americe je průměrná hodinová mzda okolo 730 korun, v Asii 240 korun, ve východní Evropě a Jižní Americe 200 korun.

Vůbec největší rozdíly podle profesí jsou podle UBS mezi učiteli na základních školách a řidiči v Káhiře a Lucembrku. Učitelé a řidiči v egyptské metropoli berou jen 1,5 procenta čisté mzdy svých lucemburských protějšků.

Témata: platy / mzdy | mzdy

Diskuze: Hodinová mzda 700 korun? Pro Čechy sci-fi. Velké srovnání

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Jízda na kole je pro muže velmi nebezpečná, varují vědci

18.03.2018 11:52 Aktualizováno Britská studie několika tisíc cyklistů zjistila, že muži, kteří pravidelně jezdí na kole, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty.

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U…

17.03.2018 17:52 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí,…

Předpověď počasí na noc a neděli 18. března

17.03.2018 17:03 Mezi tlakovou níží nad Itálií a Balkánským poloostrovem a tlakovou výší nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Bojíte se vysokého účtu za teplo? Zvýšení záloh není…

17.03.2018 10:41 Zima se stále nevzdává a nutí české domácnosti více topit. O přeplatcích nebo nedoplatcích za vytápění rozhoduje především spotřeba energií, počasí a také výše zálohových plateb. Jak teplem šetřit a…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky