Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Radši přijdeme o část platu než o práci, říkají lidé

Radši přijdeme o část platu než o práci, říkají lidé

Foto: Pixmac

Téměř polovina českých zaměstnanců je připravena vzdát se části své mzdy, pokud by se tím dotyční mohli vyhnout propouštění. Ukázaly to výsledky průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad, jak firma sdělila ve čtvrtek.

Snižování stavů je v současnosti velkým strašákem. Celkem 28 procent českých zaměstnanců by bylo ochotno vzdát se části své výplaty, kdyby tím mohli zabránit propouštění ve společnosti, kde pracují. Celkem 47 procent by část platu oželelo, pokud by si tak pojistili svou vlastní pozici. Míra ochoty přistoupit k podobným kompromisům úzce souvisí s finančními výsledky a hospodařením zaměstnavatele. A to je podle mínění většiny Čechů pod tlakem.

"Plošné snižování mezd je při realizaci úsporných opatření, která se týkají zaměstnanců, až jednou z posledních možností – nejdříve společnosti přistupují k omezení nebo rušení firemních benefitů jako např. jazykových kurzů, 13. platů, služebních aut, příspěvku na pojištění nebo stravenek. Prozíravé firmy ale preferují přístup, který rozlišuje mezi výkonnými a méně výkonnými zaměstnanci a své úsporné aktivity nasměrují právě na ty pracovníky, s jejichž pracovními výsledky nejsou spokojeny," uvedla Lenka Nováčková, HR Director Randstad ČR. Průzkum také ukázal, že pro velkou část Čechů nestojí práce na prvním místě v žebříčku jejich hodnot. Větší důraz kladou na jiné aspekty. 81 procent zaměstnanců se shodlo, že chtějí pracovat proto, aby žili, a ne žít, aby pracovali.

Také už zdaleka neplatí, že by výše platu byla nejdůležitějším měřítkem spokojenosti. Polovina dotázaných uvedla, že je pro ně podstatnější dělat práci, která je baví. Nejzásadnější je ale pro české zaměstnance příjemný kolektiv. Více, než pěkné sumy na výplatní pásce, si totiž 68 procent dotazovaných cení milých kolegů. Důraz Češi kladou i na možnost osobního rozvoje. Tři z deseti zaměstnanců by dokonce raději dali výpověď, než by dál pracovali na pozici, na které pro další vývoj nemají prostor.

Témata:  zaměstnanci platy / mzdy

Aktuálně se děje

1. května 2024 14:22

30. dubna 2024 10:43

MMF aktualizoval výhled. Německo bude těsně nad nulou. Rusko naopak poroste. Sankce evidentně selhaly

KOMENTÁŘ Vladimíra Pikory: Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu aktualizoval svoji prognózu a řekl nám, jaký očekává vývoj hlavních ekonomik světa. Nabídl obrázek, který ovšem není pěkný. Data ukazují, že Evropa se stává skanzenem. Budeme mít další slabý rok, kdy se budeme pohybovat těsně nad nulou, zatímco jiným se bude dařit lépe. Nůžky mezi námi a Ruskem se podle dat přivřou. Tak to ale přece být nemělo.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak vysoké jsou daňové sankce, když podáte pozdě daňové přiznání?

Žádné daňové starosti nemají OSVČ, které dobrovolně vstoupily do daňového paušálního režimu a po celý rok 2023 platily stejnou měsíční daňovou platbu. Ostatní OSVČ však musí v zákonném termínu odevzdat daňové přiznání a přehledy za rok 2023. Nesplnění této základní daňové povinnosti je sankciováno. Jak vysoké mohou být pokuty? Jak je to s penále?