Daně a mzdy

Daně, ilustrační fotografie

Nestíháte podat daňové přiznání? Máte tři možnosti, jak se vyhnout pokutám

Daně a mzdy

Už jen několik posledních dní zbývá na podání daňového přiznání. Posledním dnem pro jeho odevzdání za rok 2018 je 1. duben 2019 a zároveň jde o nejzazší termín pro úhradu daně. Kvůli chybějícím listinám nebo nemoci se ale může stát, že přiznání na poslední chvíli podat nestihnete. V takovém případě máte tři možnosti, jak postupovat.

Ilustrační foto

Daňové přiznání dopadá na Čechy. Jaké největší chyby děláme?

Daně a mzdy

Na odevzdání daňového přiznání mají poplatníci již jen deset dní a přiznání k zatím odevzdalo zhruba jen 22 % právnických osob a 35 % osob fyzických. Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání a pro úhradu daně je pondělí 1. dubna 2019. Lidé v něm ale jistě i letos, stejně jako každý rok, udělají řadu chyb. Které jsou podle Finanční správy ty nejčastější?

Ilustrační fotografie

Daňové přiznání za rok 2018: Kolik peněz můžete ušetřit a za jakých podmínek?

Daně a mzdy

Těm, kteří si připravují sami daňové přiznání za rok 2018, zbývá na návštěvu finančního úřadu nebo odeslání tohoto dokumentu poštou necelý měsíc. Při počítání příjmů a výdajů nezapomeňte také na daňové odpočty. V případě finančních produktů na ně máte nárok, pokud si platíte životní pojištění, doplňkové penzijní spoření nebo splácíte hypotéku či úvěr ze stavebního spoření. Kolik peněz můžete ušetřit a za jakých podmínek?

Daně, ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Jak ušetřit na daních desetitisíce? Věci, které by si měli zaměstnanci a podnikatelé pohlídat

Termín podání daňového přiznání se nezadržitelně blíží a pracovníci v oboru účetnictví už teď nevědí, kam dříve skočit. Mnoho lidí se ale spoléhá jen na sebe a chtějí si daňové přiznání spočítat bez cizí pomoci. Podívejme se, na které věci je v tomto případě dobré nezapomínat, abyste státu neplatili zbytečně desítky tisíc korun navíc.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Jak na vyplnění daňového přiznání za rok 2018?

Daňové přiznání patří mezi každoroční povinnosti nejen živnostníků, ale i některých zaměstnanců či penzistů. Termín pro jeho odevzdání je v tomto roce 1. dubna, pokud ale poplatník využívá služeb daňového poradce, může si tuto lhůtu prodloužit o tři měsíce. Jak správně splnit daňové povinnosti a neplatit přitom zbytečně vyšší daň z příjmu?

Minimální mzda se od ledna zvedne o 1 150 korun. Koho se to týká?

Minimální mzda: Od ledna 2019 se zvýší o 1 150 korun. Koho se to vlastně týká?

Daně a mzdy

Od 1. ledna 2019 se zvýší minimální mzda ze stávajících 12 200 Kč na 13 350 Kč. Základní hodinová sazba vzroste ze 73,20 Kč na 79,80 Kč. Jde o druhé nejvýraznější navýšení minimální mzdy od roku 1991 a dotkne se přibližně 150 tisíc lidí, kteří ji aktuálně v Česku pobírají. Spolu s minimální mzdou se zvedne i zaručená mzda, tedy nejnižší možný výdělek, na který má zaměstnanec nárok podle své odbornosti a složitosti práce. Její zvýšení se pohybuje mezi 1 150 a 2 300 Kč měsíčně. Změna ovlivní také výši některých daňových slev, záloh na zdravotní pojištění či limit pro zdanění důchodů, které se odvozují právě od výše minimální mzdy.

Stravenky

Zdanění stravenek a ostatních benefitů se od nového roku mění

Daně a mzdy

Do konce roku musí členské státy EU implementovat směrnici o DPH u zaměstnaneckých benefitů. Cílem je minimalizovat rozdíly mezi předpisy jednotlivých států a odstranit dvojí zdanění či nedanění. Směrnice schválená v již červnu 2016 vymezuje jednoúčelové a víceúčelové poukázky a nově definuje oblíbené stravenky. Ustanovení je součástí novely zákona o DPH, která začne platit 1. 1. 2019.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

OSVČ: Přehled nejdůležitějších daňových novinek pro rok 2019

I když daňový balíček teprve prochází legislativním procesem, již v tuto chvíli je zřejmé, že se podnikatelů v roce 2019 dotkne celá řada významných změn. Přehled těch nejdůležitějších připravili Ivana Vaňousová a Jan Kašpar, daňoví poradci KODAP.

Daně, ilustrační fotografie

Jak si může OSVČ ještě před koncem roku snížit daňovou povinnost?

Daně a mzdy

Uplatnění výdajového paušálu představuje pro mnoho podnikatelů jednodušší administrativu a časovou úsporu. Tyto paušály jsou však počínaje rokem 2018 omezeny. Někteří živnostníci tak budou muset vést daňovou evidenci, protože pro ně bude výhodnější uplatnit skutečné výdaje. Jaké možnosti daňové optimalizace je v takovém případě možné ještě před koncem roku využít?

Daně, ilustrační fotografie

Jak snižuje penzijko a životko daň z příjmu za rok 2018?

Daně a mzdy

V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání je možné uplatnit daňové odpočty, které snižují roční daňový základ. Při splnění zákonných podmínek snižuje daňovou povinnost i spoření v penzijním připojištění či doplňkovém penzijním spoření a zasílání peněz na smlouvu o životním pojištění. Jak vysoká může být daňová úspora? Kdy lze doplatit peníze na smlouvu koncem roku?

CZK

Průměrná mzda reálně vzrostla o 6 procent

Daně a mzdy

Ve 3. čtvrtletí 2018 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda proti stejnému období předchozího roku o 8,5 %, reálně se zvýšila o 6,0 %. Medián mezd činil 27 719 Kč.

CZK

Daně a mzdy

Od ledna 2019 se zvýší minimální mzda

Minimální mzda se v České republice od 1. ledna 2019 zvýší o 1150 korun na 13 350 korun. Návrh růstu mezd, který předložila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), schválila vláda na svém jednání v úterý 20. listopadu 2018. Jedná se o druhé nejvýraznější nominální navýšení od zavedení minimální mzdy v roce 1991.

Daně, ilustrační fotografie

Změny v daních a odvodech 2019: Kdo se bude mít lépe a kdo si pohorší?

Daně a mzdy

Daňové sazby přímých daní, mezi které počítáme i sociální a zdravotní pojištění, se v příštím roce sice nemění, přesto budou někteří živnostníci státu odvádět skoro o 400 korun měsíčně více. Minimální záloha na sociální pojištění totiž vzroste o 199 korun, na zdravotní pojištění o 184 korun. Naopak lidé s vysokými příjmy budou platit méně na solidární dani. Kdo si v roce 2019 daňově polepší, kdo pohorší a o kolik?

CZK

Minimální mzda se od ledna zvýší o 1 150 Kč na 13 350 Kč

Daně a mzdy

Minimální mzda se od ledna v Česku zvýší o 1150 korun na 13.350 korun. Dohodli se na tom dnes zástupci koaličních stran ANO a ČSSD. O případném zvýšení životního minima budou dál jednat. Novinářům to po jednání tripartity a koaličních špiček řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle Hospodářské komory změna zatíží podnikatele vyššími náklady.

Ilustrační fotografie

Víc jak polovina českých firem neodvádí daň z příjmu

Daně a mzdy

Od roku 2012 klesá podíl společností, které v Česku do státní kasy neodvádějí žádnou daň z příjmů, nicméně v celkovém součtu tato skupina stále tvoří nadpoloviční většinu. Naopak roste podíl firem, které na dani z příjmů ročně státu odvedou víc než milion korun. Ukázala to nejnovější analýza poradenské společnosti Bisnode, která v ČR disponuje nejrozsáhlejší databází finančních výkazů.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Říjnové změny u hypoték a daně: Co je dobré vědět?

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Hypotéka je tedy pro lidi, kteří chtějí řešit svoji bytovou situaci, jasnou volbou. Banky jsou přitom v posledních měsících z důvodů doporučení ČNB na klienty přísnější a od října podmínky pro poskytnutí hypotéky zpřísnily ještě více. To, že odpočet zaplacených úroků u hypotéky snižuje daňovou povinnost, se však nemění. Za jakých podmínek lze daňový odpočet uplatnit?

CZK

Minimální mzda by se příští rok měla opět zvýšit. Strany se dohodly na kompromisu

Daně a mzdy

Sociální demokracie po dnešní koaliční radě navrhuje růst minimální mzdy o 1200 korun měsíčně. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) považuje sumu za rozumný kompromis. ČSSD dosud podobně jako například Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požadovala růst o 1500 korun, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se mělo jednat o tisícikorunu.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy