Země

Koronavirus Covid-19

V extrémní chudobě se kvůli pandemii ocitne 60 milionů lidí

Aktuality

Ekonomické dopady pandemie způsobené novým typem koronaviru budou možná patrné až deset let. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Radio 4 to řekl prezident Světové banky (SB) David Malpass. Pandemie podle něj zasadila globální ekonomice zničující ránu, po které se více než 60 milionů lidí ocitne v extrémní chudobě. Až miliardy lidí pocítí dopady na své životní úrovni.

Ilustrační fotografie

Čas se krátí. Když nezměníme způsob života, zemřeme

Magazín

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení klimatického summitu v New Yorku to prohlásil generální tajemník OSN António Guterres. Po šéfovi OSN vystoupila i 16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová. Světové vůdce ve velmi emotivním projevu zkritizovala za jejich nečinnost, pokud jde o boj se změnami klimatu.

Ilustrační fotografie

Magazín

Děsivá zpráva vědců: Svět je kompletně zamořený. Je to všude

Mikroplasty se dostávají i na tak odlehlá místa jako je Arktida nebo Skalisté hory, zjistili vědci, kteří zkoumali vzorky sněhu a dešťové vody z těchto o oblastí světa. Zatímco výzkum německých odborníků, který našel mikroplasty v Arktidě, byl od začátku zaměřen právě na zkoumání tohoto druhu znečištění, vědci v USA objevili mikroplasty ve srážkové vodě pouhou náhodou. Informovala o tom agentura DPA a deník The Times.

Ilustrační fotografie

Lidstvo drancuje planetu. Ode dneška žijeme na dluh

Magazín

Globální Overshoot day letos vychází na 29. července. Znamená to, že ke dnešku lidstvo vyčerpalo všechny planetární zdroje, které jsou schopny se během roku obnovit. Datum Overshoot day se v posledních dvaceti letech posunulo o dva měsíce, loni tento den připadl na začátek srpna. V Česku tento den dokonce připadl již na 17. dubna.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Země se ohřívá a klima se mění. Česko čekají extrémní výkyvy počasí

Vegetační období v Česku se kvůli postupnému růstu průměrné roční teploty v příštích 30 letech podle vědců prodlouží až o měsíc. Dřívější nástup jara výrazně zvýší riziko letního sucha i poškození úrody zemědělských plodin jarními mrazíky. Na konferenci Klimatická změna a jak na ni můžeme reagovat z pohledu komunálního politika to dnes v Olomouci řekl Zdeněk Žalud z Mendelovy univerzity v Brně. Podle něj budou také přibývat období sucha, extrémní výkyvy počasí i tropické dny.

Ilustrační fotografie

Svět je na cestě do pekla

Magazín

Rozhodli jsme se odepsat naši planetu jako přívětivé místo pro život budoucích generací? Podle právě zveřejněné energetické statistické ročenky firmy BP rostly emise skleníkových plynů v uplynulém roce nejrychleji od roku 2011.

Ilustrační fotografie

Během pár století dokáže lidstvo vyplenit zdroje naší soustavy, varují vědci

Magazín

Zatímco se hlavy států hašteří nad ochranou nejzranitelnějších míst Země před průmyslovým zpustošením, někteří vědci jsou přesvědčení, že možná není od věci začít chránit i jiné planety před využíváním lidmi. Podle nich by bezuzdná těžba mohla během "pár století" vyplenit zdroje sluneční soustavy, informoval web space.com.

Ilustrační fotografie

Stane se to znovu! Zemi hrozí katastrofa, varuje NASA

Magazín

Ve Washingtonu D. C. se odehrála odborná konference na téma pádu asteroidů. Odborníci z Mezinárodní akademie astronautikyy (IAA) se shodli na tom, že střet planety s asteroidem je obrovským nebezpečím pro lidskou civilizaci.

Země, ilustrační fotografie

Aktuality

Jak dlouho lidstvu vydrží současné energetické zdroje?

Diskuse o tom, jak by mělo lidstvo uspokojovat svou rostoucí energetickou spotřebu, se v poslední době vyostřuje. Zastánci jednotlivých zdrojů energie se trumfují v argumentech o dostupnosti, ekonomičnosti a udržitelnosti. Ve skutečnosti se ale ukazuje, že žádný z existujících energetických zdrojů není sám o sobě schopný fungovat dlouhodobě. Všechny jsou totiž více nebo méně závislé na omezených surovinových zdrojích Země.

Ilustrační fotografie

Letošní emise jsou rekordní, vrchol ale ještě přijde, varují experti

Aktuality

Vrchol ve výrobě skleníkových plynů na Zemi je stále ještě před námi, domnívají se experti na základě poznatků zveřejněných během dnešního jednání světové konference o klimatu COP24 v polských Katovicích. Emise oxidu uhličitého (CO2) z fosilních paliv, kterým se přičítá hlavní vina za oteplování planety, letos zaznamenaly bezprecedentní nárůst ve srovnání s posledními sedmi lety, uvedla agentura AFP.

Ilustrační fotografie

Země je zamořena špinavým vzduchem. Sedm milionů lidí ročně kvůli tomu zemře

Aktuality

Dnes zveřejněná studie Světové zdravotnické organizace (WHO) ukazuje, že devět z deseti lidí na světě dýchá znečištěný vzduch. Sedm milionů lidí ročně kvůli tomu zemře. Z toho 4,2 milionu kvůli venkovnímu ovzduší a 3,8 milionů kvůli znečištění v obydlích (znečištění z ohnišť), zejména v chudých rozvojových a rozvíjejících se zemích. Hlavními zdroji prachu v ovzduší je špatné spalování pevných paliv v domácnostech, průmyslová výroba, zemědělství, doprava a uhelné elektrárny.

Země, ilustrační fotografie

Magazín

Počet lidí na Zemi závratně roste. Kolik milionů se ročně narodí?

Specialisté ve výzkumné organizaci United States Census Bureau (USCB), kteří ve Spojených státech mimo jiné provádějí sčítání lidu, spočítali, kolik lidí bude na Zemi s příchodem nového roku. Podle jejich výpočtů to bude téměř 7,5 miliardy. Počet obyvatel na planetě se navíc má rok od roku navyšovat. Zprávu přinesla agentura Belta.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy