úvěry

Ilustrační fotografie

Češi si loni rekordně půjčovali na bydlení. Průměrný úvěr poprvé překonal hranici milionu korun

Bydlení

Výše průměrného úvěru od stavebních spořitelen v loňském roce atakovala hranici 1,2 milionu korun. Jedná se o historické maximum, ještě nikdy totiž průměrná výše nepřesáhla milion korun. Lidé si nejčastěji půjčovali na rekonstrukce, za výrazným nárůstem však stojí zejména vyšší ceny bydlení a omezená nabídka. Vloni bylo ve srovnání s rokem 2019 na prodej zhruba o 10 procent méně nemovitostí.

Alena Schillerová

Schillerová: MF nenavrhne další plošný odklad splátek úvěrů

Finance

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po dnešním jednání s bankami a dalšími poskytovateli úvěrů nenavrhne další plošný odklad splátek úvěrů. Po dnešním jednání s Českou bankovní asociací novinářům řekla, že od bank dostala závazek individuálních řešení klientů, kteří se dostanou do problémů se splácením. Zákonný odklad, který platil od první vlny koronavirové krize, skončí v sobotu.

Ilustrační fotografie

Banky dostaly 345 tisíc žádostí o odklad splátek úvěrů

Finance

Banky obdržely zhruba 345.000 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů postižených opatřeními proti šíření koronaviru. Tímto způsobem ponechaly dlužníkům načas likviditu za celkem deset miliard Kč. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace mezi členským bankami. Všechny dotázané banky, které představují dohromady drtivou většinu trhu, se řídí doporučením asociace z 12. března.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Státní úvěr na bydlení mladým příliš nepomůže, byt za něj nepořídí!

V polovině srpna spustí Státní fond rozvoje bydlení nové půjčky na rekonstrukci, výstavbu a nákup vlastního bydlení. Program pro mladé nabízí zájemcům až 1,2 milionu v případě pořízení bytu a až 2 miliony korun na stavbu či koupi domu. Realitní makléři se však shodují, že podmínky pro získání úvěru neodpovídají aktuální situaci na realitním trhu. Problémy s bydlením mladých tak program nevyřeší.

Ilustrační fotografie

Úvěrové firmy obcházejí zákon. „Mokrým IČ“ jejich klienti hodně riskují

Finance

Z 60 tisíc subjektů, které v ČR poskytovaly nebankovní půjčky, získalo zatím jen 85 společností licenci ČNB, která je nově nezbytná k tomuto podnikání. Většina jich o ni ani nezkusila požádat. Našly totiž způsob, jak zákon a dohled ČNB obejít. Upozornil na to portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz.).

Ilustrační fotografie

Má vaše úvěrová společnost licenci? Přelomové datum se blíží. Na co si dát pozor?

Půjčky a spoření

K 31. květnu by měla definitivně zmizet z českého trhu řada pochybných firem, které poskytovaly rizikové spotřebitelské úvěry a mikropůjčky. K poslednímu květnu totiž skončí tzv. přechodné období, kdy mohly ještě společnosti poskytovat finanční služby i bez licence, pokud si ale o ni u ČNB zažádaly. Klienti těchto společností by proto měli být ve střehu a hlídat si, zda jejich úvěrová společnost licenci od ČNB získala či nikoli.

Ilustrační fotografie

Nulové oddlužení: Naděje pro dlužníky, nebo morální hazard?

Finance

Konferenci o nulovém oddlužení přivítal v pondělí, 14. května 2018, pražský hotel Prezident. Za účasti ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána (ANO 2011), prezidenta Exekutorské komory Vladimíra Plášila či experta Agentury pro sociální začleňování Radka Hábla si účastníci vyslechli příspěvky reflektující současnou situaci v ČR v oblasti oddlužení, seznámili se s největšími úskalími a vyslechli návrhy možných řešení.

Úvěr na auto sjednáte v bance i v autobazaru. Kdo nabízí lepší podmínky pro splácení?

Finance

Úvěr na auto sjednáte v bance i v autobazaru. Kdo nabízí lepší podmínky pro splácení?

PR článek - Rádi byste si pořídili automobil, avšak nemáte dostatek hotovosti a do leasingu se vám jít nechce? Zažádejte o úvěr na auto, a to klidně i na ojeté. Zatímco v některých bankách sjednáte klasický spotřebitelský úvěr, v jiných na vás čeká speciální autopůjčka. Jaké podmínky u jednotlivých úvěrů můžete očekávat a proč prodejci nabízí auto na úvěr levněji než v hotovosti?

Ilustrační fotografie

Notebook bez srovnání nekoupíme, u úvěru nám to problém nedělá

Ekonomika

Pokud se chystáme na nákup, tři čtvrtiny z nás si před placením porovnají ceny, za které zboží pořídí v různých obchodech. Nejvíce k tomu používáme české online srovnávače cen, ale oblibu stále mají i klasické papírové letáky. Bez pořádného prozkoumání cen se neobejde především nákup spotřební elektroniky – mobil či počítač koupí bez srovnávání jen každý dvacátý. Daleko méně pozornosti ale věnujeme cenám finančních produktů. Půjčky, pojištění nebo třeba spoření vůbec neporovnává polovina lidí. Zjistil to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Ilustrační fotografie

Lidé si často pomáhají k úvěru malou lží. Za úvěrový podvod mohou skončit za mřížemi

Půjčky a spoření

Zamlčení nesplacených úvěrů, nepravdivě uvedené příjmy a výdaje, falšovaná potvrzení o příjmu nebo lži o počtu vyživovaných děti. To jsou nejčastější prohřešky žadatelů o úvěr. Lidé se často domnívají, že když si pomohou malou lží, nemůže se nic stát. Ve skutečnosti se ale takto dopouštějí úvěrového podvodu, a to i u menších půjček v řádech tisíců až desetitisíců korun. Počet lidí stíhaných za úvěrový podvod v posledních letech roste.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Do roka musejí mít úvěroví specialisté zkoušku odborné způsobilosti. Zlepší se kvalita půjček?

Úvěry a půjčky mohl donedávna nabízet prakticky kdokoliv. Nový zákon o spotřebitelském úvěru však přinesl kromě často zmiňovaných opatření posilujících postavení klientů také přísnější podmínky pro činnost úvěrových poradců. Těm zbývá přesně rok na prokázání odborné způsobilosti absolvováním zkoušky organizované Českou národní bankou (ČNB). Podle odborníků to nakonec není pro poradce takový strašák, jak se původně zdálo. Shodují se však, že je to krok správným směrem. Absolvovat odbornou zkoušku bude brzy nezbytné i v dalších oblastech.

Ilustrační fotografie

Pochybné úvěrové společnosti z trhu vymizely. A co ty ostatní?

Finance

Nový zákon o spotřebitelském úvěru pročistil trh úvěrových společností. Spotřebitel by tak již neměl narazit na pochybnou „garážovku“, protože poskytovatelé úvěrů musejí nově plnit přísnější kritéria. Licenční řízení však bude probíhat až do poloviny příštího roku, takže není vyloučeno, že některé stále aktivní společnosti trh ještě opustí. Úvěroví specialisté navíc ještě musejí složit zkoušky odborné způsobilosti.

Ilustrační fotografie

Velký test kontokorentních úvěrů

Finance

Kontokorentní úvěr neboli kontokorent představuje pro řadu lidí nejsnadněji dostupnou půjčku, neboť jde v podstatě o povolené přečerpání jejich účtu. Tato rychlá finanční rezerva má však i svoje úskalí, kdy se může majiteli účtu velmi prodražit. Díky kontokorentu tedy můžete jít na svém účtu do mínusu (banka vám tedy dovolí čerpat peníze z vašeho běžného účtu, i když na něm nemáte dostatečnou hotovost), a to kdykoliv a opakovaně. Půjčené peníze pak lze použít na cokoli. Informuje bankovniinspektor.cz.

Ilustrační fotografie

Úvěry na nákupy i na bydlení. Jaká jsou naše práva?

Půjčky a spoření

Klasický spotřebitelský úvěr si většinou spojujeme s půjčením peněz například na nové auto nebo vybavení domácnosti. Již několik týdnů se ale obecná pravidla pro poskytování úvěru vztahují i na hypotéky. Na co máme nyní ze zákona právo, když si bereme úvěr?

Ilustrační fotografie

Finance

Češi podceňují skryté poplatky u úvěrů

Transparentní podmínky jsou při výběru poskytovatele úvěru klíčovým parametrem jen pro 3 % Čechů. Více lidí se tak rozhoduje např. i podle reklamy. Tuto překvapivou bilanci ukázal aktuální průzkum společnosti Cofidis. Vůbec nejdůležitějším aspektem je podle něj předchozí osobní zkušenost s danou finanční institucí.

Ilustrační fotografie

Víte, od koho si půjčujete? Na trhu může působit mnoho nelicencovaných úvěrových společností

Půjčky a spoření

Na trhu spotřebitelských půjček může aktuálně působit mnoho subjektů, které nepodaly žádost o licenci u České národní banky (ČNB), jak to ukládá nový zákon o spotřebitelském úvěru. O licenci nutnou k poskytování spotřebitelských úvěrů si ve stanoveném termínu zažádalo jen 108 poskytovatelů spotřebitelského úvěru, hrozí tedy, že další desítky tisíc jich mohou stále půjčovat peníze nelegálně. Spotřebitelé si mohou ověřit, zda přišli do styku se seriózní firmou, u ČNB.

Ilustrační fotografie

Hypotéky zdražují, úroky jsou stále nízké. Hrozí nám záporné sazby?

Finance

Úrokové sazby v posledních letech stabilně klesaly. Klientům bank přinesl takový vývoj extrémně levné hypotéky i velmi příznivé sazby spotřebitelských úvěrů. Na druhé straně však i takřka mizivé výnosy z vkladů. Jaký vývoj můžeme očekávat letos? A může nastat situace, že úroky budou záporné? Negativní sazby může centrální banka zavést v souvislosti s ukončováním devizových intervencí. Jaký by to mělo dopad na klienty bank?

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy