stavebnictví

Ilustrační fotografie

Nový stavební zákon jako bramboračka. Proč si myslíme, že část zákona bude účinná až později

Ekonomika

Komentář Jakuba Glety ke změnám stavebního zákona: Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce natolik problematické, že je namístě očekávat, že kvůli nim bude účinnost části zákona odložena.

Ilustrační fotografie

Krádeže materiálů a nářadí na staveništích řeší policie téměř denně

Magazín

Jen do listopadu minulého roku řešili policisté 1 648 případů krádeží elektroinstalačních materiálů, 100 případů zdících materiálů a 109 případů stavebních strojů. Obecně platí, že tento druh majetkové kriminality roste v návaznosti na cenu a dostupnost stavebních materiálů. Atraktivní pro zloděje tak jsou měděné dráty, kufry a soupravy s nářadím, ocelové nosníky a konstrukce i keramické dlaždice.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Stavebním firmám chybí absolventi, důvodem je i menší perspektiva oborů

Téměř 90 procentům stavebních firem v Česku chybí absolventi stavebních oborů. Obliba o tyto obory klesá, pro mnohé mladé je důvodem jejich obtížnost a menší perspektiva. Více jak třetina stavebních společností se kvůli nedostatku pracovní síly potýká s nižším počtem nasmlouvaných zakázek. Nejhůře se hledají kvalifikovaní dělníci. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.

Ilustrační fotografie

Za málo započatých a dostavěných bytů může inflace i cena energií, shodli se odborníci

Bydlení

Dubnové snížení stavební produkce, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), se odrazilo také v počtu započatých a dostavěných bytů. Počet zahájených výstaveb bytů v ČR ve čtvrtém měsíci roku podle úřadu meziročně klesl téměř o čtvrtinu. Dokončených bytových rezidencí bylo meziročně méně o 40,6 procenta. Podle odborníků to je dáno snížením počtu investic - zapříčiněného jak vysokými úvěry a inflací, tak také legislativou a dlouhotrvajícím nárůstem cen energií a stavebních materiálů.

Ilustrační fotografie

Stavební výroba v Česku klesla i v dubnu, meziročně byla nižší o 6,4 procenta

Ekonomika

Stavební výroba v Česku v dubnu znovu klesla, meziroční pokles zrychlil na 6,4 procenta z revidovaných 2,6 procenta v březnu. Nižší byla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. V pozemním, což jsou stavby bytových a nebytových budov, se snížila o 5,3 procenta. V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla o 9,4 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce nižší o 3,4 procenta.

Ilustrační fotografie

Stavebnictví zažívá nejhorší měsíce za posledních 10 let, ceny stavebního materiálu klesají

Aktuality

Duben a květen jsou z pohledu stavebního trhu nejhorší měsíce za posledních 10 let. Květen je přitom zatím ještě horší než duben v počtu objednávek stavebního materiálu, současná situace na stavebním trhu tak nahrává lidem, kteří chtějí rekonstruovat. Velká část cen stavebního materiálu je teď na nejnižší ceně, vyplývá ze zjištění společnosti Betonpres.

CZK

Ekonomika

Ceny výrobců v Česku v lednu dál rostly o desítky procent

Ceny výrobců v Česku letos v lednu dále meziročně rostly o desítky procent. V zemědělství stouply o 25,5 procenta, v průmyslu o 19 procent a ve stavebnictví o 11,4 procenta. Také ceny tržních služeb pro podniky meziročně vzrostly, a to o 6,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční růst cen ale ve všech zmíněných skupinách oproti prosinci zpomalil.

Ilustrační fotografie

Stavba domu se prodloužila a zdražila, některým o více než polovinu

Ekonomika

Stavba rodinného domu se za poslední rok Čechům prodloužila a zdražila, některým o více než polovinu. Za dřevostavby se podle průzkumu společnosti RD Rýmařov většina lidí připlatila o více než 20 procent, stavitel rodinných domů společnosti Ekonomické stavby uvedl, že od loňského ledna do letošního května zvýšil ceny domů o 12,5 procenta. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Ilustrační fotografie

Nedostatek stavebních materiálů potrvá nejméně do půlky roku 2022

Ekonomika

Sušický výrobce interiérových dveří a zárubní Solodoor odhaduje, že nedostatek stavebních prvků a komponentů a jejich zdražování potrvá minimálně do první poloviny roku 2022. Někteří dodavatelé začali zavádět kvóty na odběr materiálů, ale nejsou schopni garantovat jejich ceny a ani odhadnout, kdy přijde další zdražení, řekl dnes ČTK generální ředitel firmy Martin Dozrál. Podniku také chybí zaměstnanci a situace je podle něj ještě horší než před pandemií koronaviru.

Ilustrační fotografie

Nový stavební zákon by zlepšil dostupnost bydlení, ale také zmírnil politickou polarizaci

Aktuality Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: V Česku se staví zdlouhavě, to je známá věc. Z mezinárodně srovnatelných údajů Světové banky plyne, že proces povolování staveb je tu extrémně komplikovaný. Má to své neblahé ekonomické i sociální důsledky. Pomalá výstavba například způsobuje fatální nedostatek nových nemovitostí zejména ve vyhledávaných rezidenčních oblastech, což stupňuje tlak na růst cen bydlení. Ale nejen to.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Senátoři zamítli nový stavební zákon

Senát dnes jednomyslně zamítl návrh nového stavebního zákona. Senátorům na něm vadil hlavně přesun stavebních úřadů pod stát a centralizace stavební správy pod Nejvyšším stavebním úřadem. Obávali se také, že v případě schválení této změny se zpomalí stavební řízení. Zamítnout zákon doporučily tři senátní výbory a stálá komise pro rozvoj venkova. Na plénu dnes proti přijetí hlasovalo všech 65 přítomných senátorů. Stejně tak Senát zamítl i změnový zákon, který má upravit šest desítek souvisejících norem.

Ilustrační fotografie

Ceny v průmyslu v březnu meziročně stouply o 3,3 procenta, nejvíce od května 2019

Ekonomika

Ceny v průmyslu v březnu zrychlily meziroční nárůst na 3,3 procenta z únorových 1,4 procenta. Byl to nejvyšší růst od května 2019. Vyšší byly v porovnání s loňským březnem po 16 měsících poklesu i ceny v zemědělství. Vzrostly také ceny ve stavebnictví a ceny tržních služeb. Oznámil to dnes na webu Český statistický úřad (ČSÚ). Ve zmíněných oborech se ceny zvýšily i meziměsíčně, nejvíce, o 1,8 procenta, v zemědělství.

Ilustrační fotografie

Lukl: Změna stavebního zákona ve Sněmovně je smutná až hanebná

Aktuality

Předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl považuje za smutné a hanebné, jak se během projednávání mění podoba nového stavebního zákona. Lukl to řekl v úvodním vystoupení na dnešním on-line setkání Svazu měst a obcí na téma financí. Postěžoval si na to, že loňská dohoda svazu s ministerstvem pro místní rozvoj ohledně podoby zákona nebude naplněna. Zákon měl v předložené podobě právě na základě loňské dohody přinést takzvaný hybridní model a zachovat stavební úřady na obcích. Sněmovna však vzala za základ poslanecký návrh, který stavební úřady převádí i s úředníky zcela pod stát.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Stavebnictví se stále hluboce propadá. Hrozí další zdražování bytů, investiční činnost vlády zaostává za sliby

Komentář Lukáše Kovandy: Stavebnictví se podle nejnovějších, únorových dat meziročně citelně propadlo, o 11 procent. Koronavirová krize se ve stavebnictví projevuje například v porovnání s průmyslem zpožděně a setrvačněji. Stavební výroba se navíc potýká s nedostatkem vhodné zahraniční pracovní síly, která z velké části zůstává kvůli pandemické situaci ve své domovině.

Ilustrační fotografie

Propad stavebnictví je nejhorší výsledek za sedm let

Aktuality

Červnový propad stavební výroby o 11,5 procenta je nejhorším výsledkem za sedm let od poloviny roku 2013. ČTK to dnes řekl analytik Komerční banky František Táborský. Podle odborníků je současným problémem oboru mimo jiné nedostatek pracovníků, sektor také trpí negativním vývojem celé ekonomiky, který způsobila pandemie koronaviru.

Ilustrační fotografie

Pád českého stavebnictví pokračuje. Letošní rok si za rámeček určitě nedá

Ekonomika

České stavebnictví si letošní rok za rámeček určitě nedá. Také v dubnu pokračoval jeho pád, když stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 4,6 procenta. O 1,9 procenta klesla stavební produkce v dubnu také v porovnání s předchozím březnem, který už navíc byl zasažen následky protikoronavirových opatření. Sektor zachraňovalo hlavně inženýrské stavitelství, jehož dubnová produkce meziročně vzrostla o 13,5 procenta. Naopak pozemní stavitelství ztratilo 10,5 procenta.

Ilustrační fotografie

Opatření kvůli koronaviru komplikují dokončování bytů

Bydlení

Opatření přijatá k zamezení šíření nového typu koronaviru komplikuje i dokončování a předávání nových bytů. Zajistit prohlídky nebo kontroly postupu prací je ale s omezeními stále složitější. V tiskové zprávě situaci shrnula brněnská developerská společnost Trikaya, která mapuje trh s novými byty.

Ilustrační fotografie

Změny od ledna 2020 čekají nejen nové stavby, ale i rekonstrukce

Bydlení

Od 1.ledna 2020 budou muset všechny domy, pro které je podána žádost o stavební povolení, splňovat nový energetický standard. Stále však panují nejasnosti o tom, jaký bude mít nová povinnost dopad a jak se bude dotýkat například rekonstrukcí rodinných domů.

Ilustrační fotografie

Rekordně nízká nezaměstnanost prodražuje výstavbu developerských projektů

Ekonomika

Nejnižší za posledních 23 let. Taková byla říjnová nezaměstnanost v České republice. Rekordní situaci na trhu práce pociťují i developeři. Výstavba jejich projektů se důsledkem nedostatku kvalifikované pracovní síly zpomaluje a zdražuje. „Bavíme se o zdražení v desítkách procent, to samé platí i o času, který je nyní potřebný na výstavbu,“ řekl Tal Grozner ze Star Group.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy