rýže

Rýže, ilustrační fotografie

Analytici: Úrodu rýže ohrožuje špatné počasí, její cena může zvýšit inflaci

Ekonomika

Nepříznivé počasí v mnoha asijských zemích, kde se pěstuje rýže, ohrožuje úrodu této klíčové plodiny. Upozorňují na to analytici, kteří sledují trh potravinářských komodit. Podle nich mohou tyto problémy přispět k dalšímu růstu už tak vysoké inflace. Počasí ohrožuje také úrodu rýže v Indii, která je největším světovým exportérem.

Rýže, ilustrační fotografie

Hrozí citelné zdražení rýže, které se zatím zdražování vyhýbalo. Češi ji přitom spořádají historicky rekordní množství

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Češi konzumují tolik rýže jako nikdy. Podle nejnovějších dat ČSÚ spořádají takřka osm kilogramů rýže na hlavu ročně. Brzy však mohou mít problém. V Asii hrozí prudké zdražení rýže. Nejsou totiž hnojiva. A pokud ano, tak drahá. Takže asijští pěstitelé musí omezovat produkci. Což se dotkne celého světa.

Rýže, ilustrační fotografie

Které potraviny vám vydrží jedlé i několik let?

Magazín

Fond antarktického dědictví objevil před několika měsíci biskupský chlebíček z výpravy kapitána Scotta. Po 106 letech přitom vypadal a byl cítit stále jedle. Ptáte se, jak je to možné? Ačkoliv je to v dnešní konzumní době nepředstavitelné, stále existují potraviny, které při správném skladování vydrží čerstvé a jedlé i desítky let.

Rýže, ilustrační fotografie

Nesprávně uvařená rýže vám může způsobit závažné problémy, ukázaly experimenty

Magazín

Rýži považujeme za prospěšnou a zdravou potravinu, která je lehce stravitelná, nezpůsobuje plynatost a neobsahuje cholesterol. Navíc neobsahuje lepek a proto je vhodnou potravinou pro lidi s celiakií. Jak ale ukázaly nové experimenty, při běžném vaření může rýže svému konzumentovi způsobit řadu závažných problémů včetně srdečních onemocnění, cukrovky a rakoviny.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy