Ekospol

Ilustrační fotografie

Zdražování bytů v Praze stále pokračuje. Průměrná cena vzrostla o 1,5 milionu korun

Bydlení

Cenový růst na pražském realitním trhu nepolevuje, spíše naopak. Průměrná cena prodaného bytu vzrostla na 6,4 milionu korun, což znamená meziroční nárůst o 1,5 milionu korun. Na konci roku 2016 totiž dosahovala průměrná cena prodaného byt 4,9 milionu korun. Oproti předchozímu čtvrtletí došlo v posledním kvartálu loňského roku k růstu ceny o 210 tisíc korun. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti EKOSPOL, která pražský rezidenční trh monitoruje už jedenáct let.

Ilustrační fotografie

Žádná realitní bublina. Co doopravdy žene vzhůru ceny bytů?

Bydlení

Ceny nových bytů v Česku v poslední době rostou raketovým tempem, podle aktuálních dat evropského statistického úřadu Eurostatu dokonce nejrychleji z celé Evropy. Jen ve druhém čtvrtletí letošního roku zdražily v Česku byty meziročně o 13,3 procenta, což naši zemi katapultovalo na nelichotivé první místo. Celoevropský průměr přitom činil 4,4 procenta. Razantní zdražování potvrzují i statistiky EKOSPOLU, podle nichž vzrostla cena průměrného nového bytu v Praze za půl roku o 1,3 milionu korun na 6,18 milionu.

Praha

Boom na pražském realitním trhu nepolevuje. Průměrný byt zdražil o 1,3 milionu

Bydlení

Boom na pražském realitním trhu nepolevuje, spíše naopak. Ve druhém letošním čtvrtletí prodali developeři 1598 nových bytů v celkové hodnotě dosahující deset miliard korun (9,88 miliardy korun). Průměrná cena prodaného bytu vzrostla na 6,18 milionu korun, zatímco ještě na konci loňského roku dosahovala 4,9 milionu korun. Kupující tak v průměru zaplatili o 1,28 milionu korun více. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti EKOSPOL, která pražský rezidenční trh monitoruje už více než deset let.

Bydlení, ilustrační fotografie

Blíží se sezona zlodějů. Jak kvalitně zabezpečit byt

Bydlení

Teplé měsíce roku se nezadržitelně blíží a s nimi i žně pro zloděje. Ti totiž zneužívají toho, že lidé tráví na jaře a v létě svůj volný čas na chatách a chalupách a své domovy nechávají prázdné. Že nejde jen o plané strašení, dokazují policejní statistiky.

EU, ilustrační fotografie

Ekonomika

Myšlenka společné Evropy je v posledních letech pod těžkou palbou

Myšlenka společné Evropy, která stojí na počátku vzniku Evropské unie, je v posledních letech pod těžkou palbou. Takzvaným euroskeptikům nahrávají hlavně nesmyslná nařízení Bruselu, normami na zahnuté banány počínaje a protežovaným zeleným bydlením bohužel zdaleka nekonče. Informuje RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL a. s.

Ilustrační fotografie

Účet za slabou korunu: Dva biliony korun. Bude za toto ČNB pykat?

Finance

Dva biliony korun. 2 000 000 000 000. Takřka dva roční rozpočty našeho státu. Přesně tolik museli vynaložit centrální bankéři za jejich lehkovážné dobrodružství – umělé podhodnocování české koruny, v němž Česká národní banka (ČNB) pokračuje už více než 3,5 roku. Zopakujme si tu šílenou částku – dva biliony korun stojí násilné udržování koruny na hladině 27 CZK za euro. Hranice, kterou si centrální bankéři nejspíš vycucali z prstu, protože jejího kloudného zdůvodnění jsme se ani za ty čtyři roky nedočkali. Informuje RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL a. s.

Ilustrační fotografie

Rok rekordně levných hypoték končí, banky začaly zdražovat

Půjčky a spoření

Rekordní přepisování historických tabulek klesajícími úrokovými sazbami u hypoték dospělo ke svému konci. Velké banky v předstihu oznámily zdražování hypoték a postupně se k nim přidávají i menší finanční ústavy. Odvolávají se přitom na novou legislativu, která poskytování všech úvěrů včetně těch na bydlení zpřísňuje. Zdražování hypoték společně se zvyšující se cenou nových bytů a nedostatečnou nabídkou povede k tomu, že rostoucí rezidenční trh v příštím roce opět zpomalí. O několik procent vzroste i cena nabízených bytů.

Ilustrační fotografie

Ježíšek letos naděluje hypotéky. Jen aby radost nevystřídala posilvestrovská kocovina

Ekonomika

Česká ekonomika roste, nezaměstnanost atakuje dlouholetá minima, pomalu se začíná zvedat i průměrná mzda. Lidé vnímají svou budoucnost příznivě, což je vede k úvahám směřujícím ke vzdálenější budoucnosti. Stále více rodin využívá současné výhodné situace k pořízení vlastního bydlení. Není divu, když je k této často největší investici života motivují i rekordně nízké úrokové sazby u hypoték. Banky poskytující hypoteční úvěry jsou celý rok pod náporem klientů, což dokazují i pravidelné statistiky Fincentrum Hypoindexu. Informuje RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Lidé kupují hlavně malé byty, z nabídky developerů zmizí jako první

Prodejní statistiky pražských developerů potvrzují dlouhodobý trend. Jako první z nabídky zmizí nejmenší byty, naopak ty větší zůstávají v cenících déle. Dokládá to srovnání průměrných velikostí prodaných bytů a bytů dostupných v nabídce, kterou provedla společnost EKOSPOL. Zatímco průměrná velikost nového bytu prodaného ve třetím čtvrtletí letošního roku činila 63,16 metru čtverečního, průměrně nabízený byt byl o devět metrů větší.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy