e-shopy

Ilustrační fotografie

Temu útočí na evropský trh. Cena není vše a nákup může přinést více starostí než radosti

Ekonomika

V souvislosti s vysokými cenami hledají lidé různé alternativy, jak a kde ušetřit. Řešení nabízí čínské e-shopy, které „zaútočily” na evropský trh. Jedním z nich je i e-shop Temu. Mnoho influencerů začalo daný obchod propagovat a ukazují kvanta zboží, které si z něj objednali. Nízké ceny, které e-shop nabízí, nemají konkurenci a za málo peněz si spotřebitelé mohou koupit více zboží, než by tomu bylo v běžném obchodě. Jak je to možné? Proč si Temu a podobné e-shopy mohou dovolit nabízet ceny často i pod výrobními náklady? Cena není vše a nákup na takové stránce může někdy přinést více starostí než radosti.

Ilustrační fotografie

Nedoručení předem zaplaceného zboží. Co mohou spotřebitelé v takových situacích dělat?

Ekonomika

S rostoucí dostupností a popularitou bezhotovostních plateb stoupá počet kupních smluv, kde je zboží spotřebitelem zaplaceno předem. Ačkoliv je platba dobírkou stále hojně užívaná, vyskytují se již i e-shopy, kde dobírka možná není, a lze využít pouze platby kartou nebo převodem. Bezhotovostní platby předem jsou rychlé, snadné a pohodlné, skýtají však i svá rizika. Nejčastějším je situace, kdy spotřebitel zaplatí předem, poté však podnikatel zboží nedodá, přestože penězi již disponuje. Co mohou spotřebitelé v takových situacích dělat?

Ilustrační fotografie

Neoprávněně stržené peníze za služby na internetu. Na co si dát pozor a co v takové situaci dělat?

Finance

Skrze internet se dá najít obrovské množství rozličných služeb, od úvěrových kalkulaček, přes aplikace na tvorbu životopisu, slovníky a překladače až po výukové lekce téměř jakýchkoliv dovedností. Nemalá část z těchto služeb může být zpoplatněna. Může se stát, že si taková služba strhne peníze z karty spotřebitele neoprávněně, anebo mu neočekávaně naúčtuje poplatek bez předchozího upozornění. Na co si dát pozor a co v takové situaci dělat?

Ilustrační fotografie

Jak nenaletět při nákupu na sociálních sítích

Magazín

Podvodníci na internetu jsou stále rafinovanější a jen malá chvilka nepozornosti může vyjít draho. Při inzerci či nákupu na sociálních sítích se proto vyplatí prověřit osobu zájemce a věnovat pozornost nejmenším detailům.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Nevhodný vánoční dárek? E-shopům se vrací skoro 8 procent objednávek

Po svátcích se e-shopům vrací 7,7 % objednávek, které nenaplnily představy o ideálním vánočním dárku. Vraceným položkám dominuje módní kategorie, zpět prodejcům se posílá více než pětina obuvi. Bezproblémové vracení zboží přitom přispívá k vyšší loajalitě nakupujících a růstu e-commerce, až třetinu příjmů internetových obchodů totiž uskuteční stálí zákazníci, uvádí odborníci ze společnosti Upgates, předního dodavatele e-shopových řešení.

Ilustrační fotografie

Dejte pozor na e-shopy, které nekomunikují

Magazín

Přestože je nákup na e-shopech v současnosti relativně běžnou součástí životů spotřebitelů, v předvánočním období dochází k extrémnímu nárůstu nákupů zboží na e-shopech. Zvyšující se poptávky využívají mimo jiné e-shopy, které nemají příliš dobrou reputaci, a spoléhají na to, že si spotřebitelé řádně neověří, kdo je prodávajícím a jakou zpětnou vazbu v recenzích na něj spotřebitelé uvádí.

Ilustrační fotografie

Levně na webu, draze na faktuře aneb Úskalí nákupů ze zahraničí

Ekonomika

Přišli jste při nákupech na internetu na to, že v zahraničí mají vámi vybraný produkt výrazně levnější než na našem trhu? Nebo sháníte konkrétní model, který v České republice, potažmo ani v Evropské unii, není k dostání? Objednávání zboží ze zahraničí nikdy nebylo jednodušší. Pokud takovou koupi zvažujete, je však dobré mít na paměti několik úskalí, které při tom mohou nastat, a zvážit si potenciální pro a proti.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Češi přišli kvůli podvodům na on-line bazarech o stovky milionů korun

Češi přišli kvůli podvodům na internetových bazarech o stovky milionů korun. Podvodníci, kteří jsou nejčastěji z Ruska, Uzbekistánu nebo Ukrajiny, začali využívat nástroj, jenž jim umožňuje jednoduše krok za krokem vytvořit podvod na několik kliknutí. Uvedli to zástupci bezpečnostní firmy Eset a české policie na dnešní tiskové konferenci.

Ilustrační fotografie

Pozor na objednávky z e-shopů mimo EU

Ekonomika

Zpravidla nejlevnější ceny zboží nabízí e-shopy, o kterých jste mnoho neslyšeli. Ne vždy se však vyplatí u takového obchodníka nakoupit. Jak postupovat v případě neznámého e-shopu a jak jej prověřit?

Ilustrační fotografie

Billa dnes spustila pilotní verzi svého e-shopu

Ekonomika

Řetězec Billa dnes v Česku spustil pilotní verzi svého e-shopu, dostupný je zatím v Praze a v Brně. Zákazníkům nabízí rozvoz potravin, drogistického zboží nebo květin. Po vyhodnocení zkušebního provozu firma plánuje službu rozšířit i do dalších měst. Řetězec o tom ČTK informoval v tiskové zprávě.

Ilustrační fotografie

Zalando propustí kvůli slabší poptávce stovky lidí

Ekonomika

Menší chuť spotřebitelů k nákupům se dotkla i největšího internetového prodejce textilu v Evropě. Německý on-line prodejce oblečení Zalando propustí kvůli slabší poptávce stovky lidí, zaměstnává jich asi 17.000. Firma to podle agentury DPA dnes sdělila svým zaměstnancům.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

V Česku může zkrachovat až 10 tisíc internetových obchodů. V zoufalství „posledního tažení“ nabídnou absurdně vysoké slevy, vyplatí se počkat

Komentář Lukáše Kovandy: Spotřebitelské výdaje lidí v Česku se aktuálně propadají jedním z nejvýraznějších temp v historii. Prosincový pád o 7,3 procenta je hlubší, než předpokládaly všechny expertní odhady. Nečekaně výrazný byl také meziměsíční propad, tedy pokles tržeb mezi loňským listopadem a prosincem. To o stabilizaci situace v oblasti maloobchodních tržeb nesvědčí. „Plná nákupní centra“ a „plné restaurace“ v předvánočním čase zjevně klamaly.

Ilustrační fotografie

Přeshraniční platby za nákupy po internetu se zřejmě budou evidovat

Finance

Poskytovatelé platebních služeb zřejmě budou muset poskytovat Finanční správě ČR informace o platbách za přeshraniční internetové nákupy. Předpokládá to novela zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), kterou ve středu projedná vláda. Novela převádí do českého práva evropskou směrnici, která by měla přispět k účinnějšímu boji proti podvodům při platbách DPH.

Ilustrační fotografie

Úskalí koupě použitého zboží. Na co si dát pozor?

Ekonomika

Nakupujete použité zboží? Narazíte na ně nejen v obchodech třeba při procházce městem, ale též na internetu. Právě internet je plný e-shopů s použitým zbožím. Lze tu sehnat věci, které jsou jinde vyprodané, značkové zboží za zlomek ceny nebo zboží, které bylo pouze rozbaleno a nikdy nepoužito. Co když se ale na takto zakoupené věci objeví vady? Jaké nedostatky se dají považovat za vadu a jaké už nikoliv? Je možné použité zboží reklamovat?

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Jak objednávat v e-shopech ze zemí mimo EU?

Nechali jste se zlákat závratně nízkými cenami a objednali jste si na Vánoce dárky z některého čínského nebo třeba britského e-shopu? Je možné, že zboží stále nemáte, protože dodávky komplikuje dlouhá doprava i povinnost platit clo a DPH. dTest popsal nejtypičtější situace, do kterých se spotřebitelé při objednání zboží z e-shopů mimo EU mohou dostat.

Ilustrační fotografie

Vyznáte se v pravidlech nakupování a vracení zboží v e-shopech?

Ekonomika

Kdo by neznal a někdy nevyužil možnost nakoupit v internetovém obchodě. Z pohodlí domova a v kteroukoliv denní či noční hodinu objednáte, zboží rovnou zaplatíte a už jen čekáte na jeho doručení, případně na výzvu k osobnímu odběru. Ale co když objednaná věc ve skutečnosti nevypadá jako na fotce nebo nemá deklarované vlastnosti? Je možné ji vrátit a požadovat zpět peníze? A nevadí, že je vyzkoušená?

Ilustrační fotografie

Přes dvě třetiny Čechů nakupují na internetu každý měsíc

Ekonomika

Více než dvě třetiny českých spotřebitelů nakupují na internetu alespoň každý měsíc, čtvrtina tak činí jednou za dva týdny a 14 procent nakupuje on-line každý týden. Internetové platby se největší popularitě těší mezi mladými lidmi do 34 let, zatímco platbu na dobírku upřednostňují zejména lidé starší 50 let a z nižší příjmové skupiny. Vyplývá to z průzkumu technologické společnosti Visa mezi tisícovkou respondentů.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Úleva pro e-shopy. Pravidla DPH pro elektronické obchodování se mění

Zásadní změny v oblasti DPH se od 1. července dotknou e-shopů prodávající zboží koncovým spotřebitelům v Evropské unii. Týkají se nejen zdaňování zboží, ale i rozšíření zvláštního režimu jednoho správního místa. Povinnost k registraci DPH bude jednotná a to po dosažení ročního obratu 10 tisíc eur ve všech zemích, kde internetoví prodejci působí.

Ilustrační fotografie

Zásilky z Číny budou od července dražší. Pozor na poštovné zdarma

Ekonomika

Od 1. července 2021 vzroste celková cena za zboží, které si necháte zaslat z Číny. Některé zásilky se mohou prodražit i na dvojnásobek.  Původně měla celní deklarace platit už loni, ale Evropská komise rozhodla, že osvobození od DPH na zásilky putující ze zemí mimo Evropskou unii prodlouží až do 30. června 2021.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy