auta

Ilustrační fotografie

Ojeté vozy a zajeté nekalé praktiky autobazarů

Magazín

Koupi nového automobilu si s rostoucími cenami nemůže dovolit každý. Pořízení ojetého automobilu se tak stává pro mnoho lidí dostupnou a výhodnou variantou. Vůz z „druhé ruky“ může sloužit stejně dobře jako vůz nový, pokud je ovšem zakoupen v dobrém stavu. Spotřebitelé by si však měli dát pozor na časté fígle, kličky či nekalé praktiky, jichž se soukromé osoby a autobazary prodávající ojetá auta dopouštějí. Taková koupě se totiž může ve výsledku naopak značně prodražit.

Ilustrační fotografie

Nebezpečné řidiče čekají od dubna terapeutické programy

Magazín

Výsledkem několika výzkumných projektů, které Centrum dopravního výzkumu ve spolupráci se špičkovými výzkumnými pracovišti i aplikačními partnery řešilo, jsou nově uzákoněné a dlouho očekávané Terapeutické programy pro řidiče. Nově je budou muset absolvovat ti, kteří budou usilovat o navrácení svého řidičského oprávnění, které pozbyli kvůli závažnému porušení pravidel.

Ilustrační fotografie

Průměrné stáří auta v Česku už překonalo 16 let, od covidu stárne vozový park rychleji

Ekonomika

Průměrné stáří auta už překonalo hranici 16 let. Český vozový park vykázal totiž loni v kategorii osobních aut stáří 16,21 roku a od počátku pandemie covidu stárne dvojnásobně rychleji než v přechozích letech. Ročně se zvýší stáří aut zhruba o 3,5 měsíce. Hranici 17 let by tedy auta tímto tempem překonala v roce 2026 a o tři roky později by dosáhla průměrného stáří přes 18 let

Ilustrační fotografie

Auta ohrožují hackeři. Výrobci automobilů musí od července 2024 chránit všechny nové vozy před kybernetickými útoky

Magazín

Výrobci automobilů řešili doposud otázky kybernetické bezpečnosti podle vlastního uvážení. Pracovní skupina při OSN ale přijala předpis č. 155, který nařizuje, že od července 2024 musí být všechna nově prodávaná auta na území EU chráněna proti kybernetickým útokům. Tento předpis se vztahuje na vozidla kategorie M a N, tedy osobní a nákladní automobily.

Ilustrační fotografie

Povinné ručení zdražuje. Chytří na tom mohou ušetřit

Pojištění

Začátkem nového roku čeká povinné ručení řada změn. Nehledě na to, že se o polovinu zvýší minimální limit pro plnění škod, rozšiřuje se také okruh vozidel, která musí být pojištěna, nebo se přesouvá zodpovědnost za sjednání pojištění.

Ilustrační fotografie

Na co si dát pozor, pokud se chystáte autem na hory

Magazín

Nejezdíte v zimě na hory vlastním vozem často a máte v určitých otázkách pochybnosti? Věděli jste, že například v Rakousku můžete dostat pokutu až 500 EUR za neupevněný náklad? Takže například lyže na volno v autě se mohou prodražit. Mnoho lidí si také v kritické chvíli neuvědomí, že mohou v mnoha případech požádat o pomoc svojí asistenční službu.

Ilustrační fotografie

Chystáte se autem na hory? Na co si dát pozor

Magazín

Češi jsou velkými milovníky hor a radovánek na sněhu. Za lyžováním odjíždí mnozí z nás, naprosto běžně jezdíme i do zahraničí, většinou vlastním vozem. Na co byste neměli zapomenout, pokud se chystáte autem do hor? Věděli jste, že například v Rakousku můžete dostat pokutu až 500 EUR za neupevněný náklad? Takže například lyže na volno v autě se mohou prodražit.

Ilustrační fotografie

Pojištění auta zdražuje. Na čem se vyplatí šetřit a na čem naopak ne

Pojištění

Končí vám pojistné období pro pojištění vašeho auta a dostali jste dopis od pojišťovny, která vám zvyšuje cenu povinného ručení a havarijního pojištění? Stejně jako inflace, i cena pojištění auta roste. Lze se bránit? Na druhou stranu se ale nevyplatí šetření na nepravém místě. Pojištění uzavřené na nesprávnou hodnotu, případně bez důležitých služeb a s nízkými limity totiž neochrání dostatečně a v důsledku se může prodražit.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Ojetých aut na trhu opět přibylo,lidé si oblíbili automatické převodovky

Použitých vozů v nabídce českých inzertních portálů v meziročním srovnání neustále přibývá, jsou také mírně dražší. Oproti loňskému září je na trhu o necelých sedm procent aut více (loni 98 958, letos 105 606 ks), ale zároveň narostla jejich mediánová cena (+10 tisíc na 200 tisíc Kč). Ostatní parametry se výrazně nezměnily – auta mají téměř stejně najeto (156 vs 157 tisíc km) a příliš se neliší ani stářím (10,7 vs 10,9 letos).

Ilustrační fotografie

Povinné ručení v novém: Kdo řídí, ten platí. Jaké další změny vás čekají už v prosinci?

Pojištění

Zákon o povinném ručení, tedy přesně o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, má už něco „najeto“. Účinný je 23 let a prošel řadou novelizací. Proto je namístě zákon nový, jehož účinnost se předpokládá těsně před Vánoci. Přináší vcelku významné změny, s nimiž by se měl každý řidič včas seznámit. A nejen řidič, ale také třeba uživatel elektrické koloběžky.

SPZ, ilustrační fotografie

Aktuality

Nové SPZ v Česku: Pražská bude vypadat takhle

Na registrační značce pro vozidla v Praze přibylo další písmeno. Na čtvrté pozici nahradilo číslici. Ve Štětí na Litoměřicku takových už vyrobili a dodali 6000 párů. V krajích se zatím systém číslování měnit nebude, kombinací je dostatek. ČTK a České televizi to ve výrobně značek řekl Ivan Novák z ministerstva dopravy. Značky se třemi písmeny by první motoristé mohli získat v Praze na podzim.

Elon Musk

Musk se v Číně sešel s ministrem průmyslu, jednali o nových generacích aut

Ekonomika

Americký miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk se v Číně sešel s ministrem průmyslu Ťin Čuang-lungem. Jednali o nových generacích automobilů, uvedlo podle agentury AFP ministerstvo. Musk přijel do Číny poprvé od začátku pandemie covidu-19. V Pekingu s ním už v úterý jednal čínský ministr zahraničí Čchin Kang.

Dopravní nehoda, ilustrační fotografie

České silnice brázdí kolem 160 000 vozů bez povinného ručení. Co když dojde k dopravní nehodě?

Pojištění

Podle dat České kanceláře pojistitelů (ČKP) v Česku v roce 2022 přibylo 194 000 vozidel se sjednaným povinným pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla. Celkem má takzvané povinné ručení 9,053 milionu vozidel. Nepojištěných vozidel je podle jejích dřívějších odhadů asi 160 000. Jak postupovat, pokud se stanete účastníkem dopravní nehody a jedním ze subjektů je majitel nepojištěného vozu?

Velká Británie

Výroba aut v Británii je v ohrožení

Ekonomika

Británii hrozí zavírání automobilových továren a zánik tisíců pracovních míst, pokud rychle nedojedná úpravu brexitové dohody. Uvedla to mezinárodní automobilová skupina Stellantis, která v Británii zaměstnává více než 5000 lidí.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Češi utrácejí za auta o dost méně v porovnání se zahraničními státy

Zvyky při nákupu automobilů se v Evropě liší, protože i kupní síla a očekávání lidí v jednotlivých zemích se výrazně odlišují. Jedna věc však všechny řidiče, kteří hledají ojetý vůz spojuje – hledání té nejnižší možné ceny. Pro české řidiče je cena velmi důležitá - 45,1 % kupujících ji považuje za nejdůležitější faktor při nákupu ojetého vozu. Tento výzkum se blíže dívá na zvyklosti při nákupu automobilů v Česku a dalších 7 zemích.

Ilustrační fotografie

Česko chystá registr ukrajinských aut. Pokutovat ukrajinské motoristy bude jednodušší

Aktuality

Ukrajinští uprchlíci před ruskou vojenskou invazí, kteří v Česku používají auta ze své vlasti, je zřejmě budou muset nechat zapsat do evidence vozidel. S nezapsanými vozidly by od ledna nemohli jezdit pod hrozbou pokuty až 30.000 korun. Evidenci ukrajinských vozidel dnes schválila Sněmovna ve vládní novele, která má především zpřísnit postih za organizované převaděčství a zjednodušit podmínky pobytu a zaměstnávání vybraných skupin cizinců. Předloha nyní zamíří k posouzení senátorům.

Ilustrační fotografie

Ceny letních pneumatik letos stouply o 13 procent

Ekonomika

Ceny letních a celoročních pneumatik meziročně stouply o 13 procent. Za sadu řidiči letos v prvním čtvrtletí zaplatili v průměru 8900 korun , tedy o 1000 korun více než ve stejném období loni. S přezouváním na letní pneu ale motoristé spíše vyčkávají, zatím přezula čtvrtina, což je o pět procentních bodů méně než loni. Vyplývá to z údajů serveru Pneumatiky.cz a pneuservisů.

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy