Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Byty v Ostravě zdražily za poslední tři roky až o polovinu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

V loňském roce pokračovalo zdražování nemovitostí v Ostravě a blízkém okolí. Ceny bytů v žádaných lokalitách vzrostly až o 20 procent. Ze strany potenciálních kupců přetrvává značný zájem o investiční byty. Poptávka po starších i nových nemovitostech převyšuje nabídku. V návaznosti na prodejní ceny bytů rostou i ceny pronájmů ve městě.

„Za padesátimetrový byt 2+kk v ostravské novostavbě, který by před třemi roky stál 800 tisíc korun, zaplatí nyní kupec o 400 tisíc korun více.  Jinými slovy je byt o polovinu dražší než v roce 2015,“ přibližuje Jan Nováček, vedoucí ostravské pobočky společnosti M&M reality.  Jen za rok 2016 podražily podle statistik firmy nemovitosti v Ostravě o 20 procent a zhruba stejný meziroční nárůst se odehrál loni.

Mezi nejžádanější lokality ve městě patří městské obvody Poruba, Slezská Ostrava a samozřejmě centrum. Nemovitosti v žádaných lokalitách se mnohdy prodávají za více než dvojnásobné ceny, než je celoměstský průměr. Běžná cena bytu 3+kk o velikosti kolem 70 metrů čtverečních v novostavbě se například v Porubě dnes pohybuje okolo 3 milionů korun, přičemž stejně velký byt v panelovém bytě třeba v Moravské Ostravě a Přívozu lze sehnat o dva miliony levněji.

„V loňském roce byl velký zájem jak o dispozičně větší rekonstruované byty, tak i o malé byty určené k investici. Ceny se dle mého názoru pod vlivem silné poptávky vyšplhaly k možnému maximu a pro letošní rok očekávám, že budou spíše stagnovat. Vše se ale bude odvíjet od dostupnosti hypotečních úvěrů,“ říká k tomu Jakub Čepica, vedoucí pobočky Ostrava Poruba společnosti M&M reality. Statistiky jeho slova potvrzují. Během prvních tří letošních měsíců zatím mírně stouply jen ceny nových bytů. Starší cihlová a panelová zástavba stagnuje.

Během posledních tří let podražilo i nájemné v ostravských bytech. „Průměrné nájemné v panelovém bytě 2+kk se v roce 2015 pohybovalo okolo 6 900 korun. Dnes je to 7 500 korun,“ přibližuje Nováček.

Nájemné v Ostravě bude oproti prodejním cenám bytů pravděpodobně růst i během letošního roku. Mimo jiné právě proto, že se prodejní ceny nemovitostí ve městě místy vyšplhaly nad mez, kterou jsou kupci ochotni akceptovat. „Ceny nájmu bytů budou mírně stoupat i nadále, hlavně pak u bytů 1+1, 2+kk a 2+1, o které mají zájem mladí lidé, kteří se nechtějí vázat úvěrem v bance,“ konstatuje Čepica.

Zatímco v Praze či Brně se na silné poptávce po nemovitostech podílejí i zahraniční kupci (v některých žádaných lokalitách až ze třiceti procent), ve třetím největším městě v zemi už je situace jiná. „V Ostravě neevidujeme rostoucí trend zájmu cizinců o koupi nemovitostí. Rostoucí poptávka se týká spíše pronájmů, a to logicky především ze strany Jihokorejců, kteří sem přišli s automobilkou Hyundai. Byty ale nekupují, nemají k tomu důvod, protože zaměstnavatel jim zpravidla hradí nájemné. Zároveň ale není cizinců ve městě tolik, aby ceny nájemného přímo nějak zásadně ovlivňovali,“ doplňuje Jan Nováček.

Témata:  bydlení Ostrava byty CZK

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?