Zkouškové období pro váš dům. Co dostává v zimě nejvíce zabrat?

Zima je pro dům doslova zkouškovým obdobím. Sníh, mráz i vítr prověří kvalitu a odolnost každé nemovitosti opravdu komplexně. Které části čelí nyní, uprostřed zimy, největšímu zatížení?

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Dvanáctiletý školák naboural s autem plným dětí. Pět mrtvých, tři zranění - anotační obrázek
Dvanáctiletý školák naboural s autem plným dětí. Pět…

Střecha, komín, fasáda, okna i okapy. To jsou riziková místa většiny staveb. Pokud byla při realizaci jakkoli zanedbaná jejich kvalita, zpracování a trvanlivost, či jestliže jste podcenili přípravy na zimu, můžete se nyní nebo na jaře dočkat velmi nemilých překvapení.

Okna a kondenzace vody

Okna nejsou v chladných měsících riziková zdaleka jen kvůli možnému úniku tepla. „Okna jsou místem, kde v chladných měsících dochází ke kondenzaci nejčastěji,“ vysvětluje inspektor nemovitostí Martin Černohorský. Může za ni obvykle netěsnost ve spárách. Naštěstí lze v určitých případech tyto netěsnosti identifikovat a relativně levně odstranit. V případě kondenzace vody v oknech je vhodné obrátit se na experty.

Zdivo a fasáda mohou být podmáčené

Pořádně zabrat dostává v zimě samozřejmě i fasáda budovy, v nejhorších případech dokonce i samotná konstrukce domu. Pokud do objektu zatéká a postiženo je zdivo, je rozhodně na místě poradit se s odborníky na vysoušení, v případě silného podmáčení povolat i statika. Existují techniky vysoušení, které lze uplatnit i v zimě, jejich konkrétní použití však závisí na mnoha faktorech – materiálu konstrukce, způsobu zateplení, materiálu izolace, aktuální venkovní i interiérové teplotě apod.

Střeše hrozí poškození i zohavení

Střecha je patrně nejzatíženějším místem celého domu po celé zimní období. Zima prověří odolnost krytiny, komínů, světlíků, vikýřů i odvětrávacích otvorů. U skládaných střech hrozí uvolnění tašek, u střech z laciného hliníku zase nevratné poškození vzhledu, u plechových střech imitujících tašky dokonce utržení celých plátů při silném větru. Nekvalitní krytina bude mít za následek vlhkost v podkroví. „Zásadní je pořídit si krytinu z kvalitního a trvanlivého materiálu, který se dá pájet. Tak je možno zajistit stejnou kvalitu a životnost i v detailech střechy, “ vysvětluje Markéta Martinková ze společnosti Rheinzink, výrobce titanzinkových střech a okapů. „Pokud jsou střešní prostupy, odvětrání kanalizace, prostupy pro vzduchotechniku nebo střešní okna vyrobeny z materiálů méně kvalitních, je tím ohrožena životnost střechy i celého objektu.“ To platí pro střechy z betonových i pálených tašek i pro břidlici, stejně jako pro krytinu z lakovaných hliníkových nebo pozinkovaných plechů, kde bývají detaily řešeny tmely, lepidly a gumovým těsněním. Samostatnou kapitolou je hlučnost, která při větrném počasí potrápí majitele nekvalitních hliníkových střech.

Okapy čistíme i během zimy

Jedním z nejohroženějších prvků jsou v zimě okapové systémy, obzvláště pokud jsou na střechách s velkým sklonem. Tam je může poškodit sjíždějící sníh, zvláště pokud nejsou nainstalovány sněhové zábrany. Kromě utržení okapů hrozí i jejich ucpání různými nečistotami. „U plastových okapů je vhodné i během zimy kontrolovat, zda kvůli mrazu nepopraskaly. U titanzinkových kontrolujeme, zda nejsou poškozeny ledem. Vždy je prozíravé čistit žlaby i okapové roury průběžně, protože v případě deštivé zimy nebo později při jarním tání mohou ucpané systémy způsobit vlhkost v objektu,“ varuje Markéta Martinková ze společnosti Rheinzink.

Témata: zima | bydlení | MoneyMAG.cz

Diskuze: Zkouškové období pro váš dům. Co dostává v zimě nejvíce zabrat?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Proč začít podnikat jako společnost s ručením omezeným?

20.02.2018 03:25 PR - Kdo nechce být zaměstnán a chce se postavit na vlastní nohy, ten volí cestu podnikání. Zde se nabízí možnost mít živnost, nebo založit firmu. My se podíváme na cestu druhou. A spolu s ní na…

Jak se vyhnout chřipce a nachlazení?

19.02.2018 17:58 I letos zima nakonec přece přišla. Ochladilo se, je sychravo, fouká studený vítr a spousta lidí má chřipku či je nachlazených. V České republice řádí chřipková epidemie. Co můžeme dělat pro to,…

Jak je to s důchodem? I když máte už nárok, penzi nemusíte…

19.02.2018 15:23 Aktualizováno V roce 2018 vznikne nárok na starobní důchod lidem, kteří dosáhnou důchodového věku a získají potřebnou dobu pojištění alespoň 34 let. Potřebná doba pojištění pro vznik nároku na starobní důchod se…

Lidé nejvíce umírají v únoru. Svobodní pánové nemají dobré…

19.02.2018 13:53 Aktualizováno Úmrtnostní poměry v Česku se zlepšují. I když počty zemřelých v jednotlivých letech kolísají, intenzita úmrtnosti klesá. Nejvíce lidí umírá v zimních měsících, zejména v souvislosti s nemocemi…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky