Jak zabezpečit domov proti zlodějům?

Podle statistik zveřejněných Policií České republiky se u nás od ledna do listopadu 2016 událo 26 150 vloupání, z toho 2 975 vloupání se událo v rodinných domech a 2 627 v bytech. Častým terčem jsou také víkendové chaty, dále pak obchody, restaurace nebo ubytovací zařízení.

Diskuse: 0

Zloděj v akci
reklama
Neutuchající nenávist k Prachařové! Simona Krainová opět udeřila! - anotační obrázek
Neutuchající nenávist k Prachařové! Simona Krainová opět…

Za stejné období v roce 2015 se událo 31 748 případů vloupání, v roce 2014 to bylo 46 003 případů a v roce 2013 dokonce 57 656 případů. Počty vloupání se tedy v posledních letech razantně snižují. Důvodem může být třeba i uvědomělost občanů, kteří čím dál více kladou důraz na dobré zabezpečení své domácnosti. Jaká zabezpečení mohou i vám pomoci proti zlodějům? Tipy a rady přinášejí odborníci z portálu Detektivni-expert.cz.

Nechlubte se

Prvním a nejzákladnějším pravidlem, které vlastně nic nestojí, je diskrétnost. V době sociálních sítí existuje mnoho zdrojů, ze kterých mohou potenciální zloději hledat informace o vás a vašem domově.

„Dejte si proto pozor na to, co kde píšete a sdílíte. Určitě se na své facebookové zdi nechlubte, že jedete na dovolenou (a tedy nikdo není doma), a vyhněte se také přílišnému sdílení fotografií vašeho bytu či domu. Podle nich si totiž pachatel může své vloupání dobře naplánovat. Nevyplatí se ani sdílení fotek s cennostmi, které se ve vašem obydlí nachází,“ radí specialisté z portálu.

Zabezpečte dveře

Spousta zlodějů se do bytů a domů dostává oknem, takže pokud bydlíte ve vyšších patrech, můžete být trochu klidnější. Mnoho pachatelů se však nezdráhá ani použít vchodové dveře. Investice do bezpečných dveří tedy nepřichází vniveč. Za bezpečné se považují dveře, které odpovídají alespoň třetí bezpečnostní třídě. Bezpečnostní dveře by měly být opatřeny kvalitním zámkem, který je při odchodu nejlepší zamykat na dva západy. Dveřní kování by mělo být ve stejné bezpečnostní třídě jako vložka i vlastní dveře.

Nezapomínejte na okna

Pokud bydlíte v domě, vyplatí se zabezpečit okna. Velkým pomocníkem mohou být venkovní rolety se závěsy, které zabraňují nadzvednutí. Předokenní rolety mohou být také opatřeny hodinami pro nastavení jejich automatického zatahování a vytahování. Další vychytávkou je bezpečnostní fólie, která se lepí na okenní tabuli. Zabraňuje prohození předmětů a znesnadňuje vnik do objektu. Výhodou fólie je její nenápadnost.

Typem zabezpečení, které lze spatřit spíše na starších objektech, jsou bezpečnostní mříže na oknech i dveřích. Mříže přitom nemusí vypadat jako ve vězení. Často se jedná o pěknou kovářskou práci, která naopak může dům ozvláštnit.

Čidla

Velmi sofistikovanou ochranou proti zlodějům jsou čidla, která snímají pohyb. Pohlídají jakýkoliv prostor bytu či domu včetně oken i dveří. Pohybová čidla se umisťují do prostoru, aby zajistila co největší přehled. Instalace je jednoduchá, zvládne ji i úplný laik. Čidla bývají opatřena alarmem a mohou být napojena také na inteligentní systémy.

Skryté kamery, alarmy a inteligentní systémy

Velmi účinným řešením jsou skryté kamery. „Existují různé druhy, přičemž některé z nich snímají obraz černobíle, některé barevně a některé si i dokážou na objekt přisvítit infra světlem. Některé kamery umožňují také otáčení optiky a zajištění různých pohledů. Skryté kamery by měly být propojeny s nahrávacím zařízením či počítačem,” radí expert z portálu Detektivni-expert.cz.

Největší překážkou pro zloděje jsou alarmy, které hlasitou reakcí jejich práci znemožní. Zloděje lze nachytat při vstupu na pozemek pomocí infračerveného paprsku, který vytváří neviditelnou bariéru.

Nejmodernější variantou jsou různé inteligentní systémy, které mají na starost sledování a zabezpečení celého objektu. Umožňují dohlížení na domácnost i z velkých vzdáleností pomocí počítače nebo mobilního telefonu a internetu.

Diskuze: Jak zabezpečit domov proti zlodějům?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Generace Z: Jak vnímá svoje budoucí uplatnění na pracovním…

23.03.2018 11:02 Youtuber, fitness trenér. I to jsou příklady preferovaných zaměstnání, která uvádí zástupci Generace Z jako své možné budoucí pracovní pozice. Předním příčkám ale stále vévodí tradičnější profese v…

Trump demonstruje, že drží otěže mezinárodního obchodu ve…

23.03.2018 10:35 „Prezident Trump ukázal svou lepší tvář a udělil výjimky z cel. Demonstruje, že nad ostatními obchodními partnery má převahu. Tu bude chtít využít k dojednání dlouhodobě výhodných dohod pro USA.…

Afty mohou pořádně potrápit. Pálí, svědí, štípou. Jak se…

23.03.2018 10:07 Pálí, svědí, při každém soustu štípou, a ačkoliv jsou menší než halíř, nadělají v ústech velké problémy. Afty, které trápí více než pětinu dospělých, jsou jedním z nejběžnějších zánětlivých…

Předpověď počasí na noc a sobotu 24. března

23.03.2018 09:42 Počasí u nás bude ovlivňovat okraj tlakové výše nad východní Evropou, informuje ČHMÚ.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky