Sto lidí, sto chutí. Jak se bydlí Čechům v regionech?

Největší rozdíly napříč regiony panují ve finančních možnostech. Většina obyvatel investuje do bydlení 8000 Kč měsíčně, zatímco v Praze nejsou neobvyklé výdaje v dvojnásobné výši. Většina Čechů bydlí v 3+1/kk, přičemž v Praze či Moravskoslezském kraji se stejné oblibě těší 2+1/kk. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než 1000 respondentů.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Tereza H. se z vězení opět nedostane! Jak je na tom psychicky? - anotační obrázek
Tereza H. se z vězení opět nedostane! Jak je na tom…

Výdaje za bydlení

Tři čtvrtiny dotázaných si může dovolit dát za bydlení pouze do 10 000 korun měsíčně. Pro porovnání – částku nad 12 tisíc Kč je schopna měsíčně investovat zhruba čtvrtina Pražanů a desetina Jihomoravanů. Na opačné straně spektra nalezneme obyvatele Zlínského, Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje, z nichž by bylo schopno tuto částku investovat méně než 5 % respondentů. Většina obyvatel v krajích investuje do bydlení méně než 8 000 Kč. V Praze naopak pětina dotázaných odpověděla, že přispívá na bydlení více než 16 000 Kč měsíčně.

“V případě investování do vlastního bydlení jsou si dle našich zkušeností lidé ochotni připlatit. Průměrná částka financovaná klienty pomocí úvěru se u nás nyní pohybuje okolo 3,6 milionu Kč za koupi pozemku a stavbu domu,” přibližuje David Mencl, ředitel Ekonomických staveb, a dále dodává: “Průměrná doba splácení je u klientů 30 let s průměrnou měsíční splátkou okolo 12 500 Kč.“

Dispozice

Nejčastější dispozice bytu či domu je 3+1/kk, v nichž bydlí průměrně třetina dotázaných, v Karlovarském kraji dokonce téměř 43 %. V Praze a Moravskoslezském kraji bydlí lidé velmi často i v 2+1 – rovněž ve třetině případů. Ve Středočeském kraji je naopak velmi častá dispozice 4+1/kk, kterou disponuje více než čtvrtina oslovených krajanů. “Výsledky průzkumu potvrzují fakt, že lidé ve velkých městech žijí převážně v bytech s menší dispozicí, a naopak ve zbytku republiky lidé častěji volí větší domy – například na Vysočině se ukázalo, že 20 % respondentů bydlí v domě/bytě o dispozici 6+1/kk,”dodává Mencl.

Vzdálenost od centra

Obecně panuje zájem o bydlení v blízkosti měst, především kvůli dojezdovému času do práce. Nejvíce na něm záleží mladým lidem do 29 let, pro něž je to jeden z nejdůležitějších faktorů u 43 procent dotázaných. V případě Prahy však vyšší ceny pozemků nutí jít zájemce o vlastní dům do vzdálenějšího okruhu. “V okolí Prahy zpravidla hledáme klientům pozemky ve vzdálenosti 15 až 25 km s dobrou dostupností. Někteří volí i lokality 30 km od Prahy napojené na železniční infrastrukturu. To je ale specifikum Prahy. Jinde se lidé většinou stěhují zhruba do 10 až 15 kilometrů za město,” komentuje situaci Mencl.

Sto lidí, sto chutí

Většina dotázaných si přeje velký dům kvůli velké zahradě nebo venkovnímu posezení. Pro obyvatele Libereckého, Zlínského, Moravskoslezského a kraje Vysočina, je ideálním vybavením domu především úsporné vytápění. Větší shoda panuje ohledně preferencí v souvislosti s bydlením. Pro minimálně každého druhého dotázaného napříč kraji, je nejdůležitější blízkost přírody. Obecně nejméně pak Češi řeší interiér domu a kupodivu také sousedy. Ti jsou důležití zhruba pro čtvrtinu respondentů.

Témata: bydlení | byty | MoneyMAG.cz

Diskuze: Sto lidí, sto chutí. Jak se bydlí Čechům v regionech?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Splácíte drahou půjčku? Refinancujte ji a ušetřete tisíce…

25.02.2018 04:35 PR článek - Platíte vysoké splátky, které vám zatěžují rodinný rozpočet? Sotva každý měsíc vycházíte a děsíte se toho, kdy přijdou neočekávané výdaje, které jen stěží pokryje vaše minimální finanční…

Jste jen přepracovaní nebo workoholici? Udělejte si tento…

24.02.2018 20:27 Workoholismus je závislost a nemoc jako každá jiná. Ale vždyť práce šlechtí. Už Karel Jaromír Erben psal - „V práci útěcha, spokojenost, bohatství a moc.“ Jenže čeho je moc, toho je příliš.…

Víte, kolik je na světě jazyků? A proč jich je tak strašně…

24.02.2018 18:39 Na světě existuje na 206 zemí asi 7000 různých jazyků, kterými hovoří větší či menší množství lidí. Jak je možné, že je číslo tak vysoké? Podle vědců mohlo hrát roli prostředí, ekosystém a klima, ve…

Jak se žije ve městě, kde je víc migrantů než místních?

24.02.2018 17:46 V libanonském pohraničním městě Majdal Anjar žije okolo 47 000 lidí. Z toho je však 25 000 uprchlíků. Není proto divu, že představitelé města o migrační krizi tvrdí, že jsou jí „přemoženi“.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky