Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do pěti let bude každý druhý bydlet v pronájmu

Bydlení, ilustrační fotografie
Bydlení, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nedostatečná nabídka volných nemovitostí i zhoršující se podmínky pro jejich získání mohou podle Tomáše Brychty z IdeálníNájemce.cz způsobit, že se do pěti let zvýší počet českých domácností žijících v pronájmu o polovinu. Zatím co v západní Evropě se jedná o dlouhodobý trend, v Česku žije dosud v pronajaté nemovitosti jen pětina domácností.

Nízké úrokové sazby vyvolaly v posledních dvou letech vysoký zájem o nákup nemovitostí ze strany domácností i investorů. Rychle rostoucí poptávka po nemovitostech však brzy začala převyšovat jejich nabídku, což automaticky vedlo k růstu cen. Ty se podle EUROSTATu v druhém čtvrtletí tohoto roku meziročně zvýšily až o 14 %. Velmi nízká nabídka v kombinaci s vysokými cenami tak způsobila, že se vlastnictví nemovitostí začalo pro mnoho českých domácností stávat nedosažitelným. Situaci dále zkomplikovala ČNB, která letos na jaře vydala doporučení pro přidělování hypoték, podle kterého musí mít žadatel k dispozici alespoň 10 % ceny nemovitosti.

Růst cen i úrokových sazeb

Napjatá situace na realitním trhu se podle Tomáše Brychty v následujících letech příliš nezmění. Bytů bude nedostatek zejména i díky zastaralým územním plánům většiny měst, přičemž nejhorší situace se očekává již tradičně v Praze a Brně. Vedle cen porostou také úrokové sazby. Ty se v současné době pohybují průměrně okolo 2,3 %, brzy by však měly přesáhnout 2,5 % a nadále růst. Právě růst úrokových sazeb zejména po skončení jejich fixace způsobí, že některé domácnosti nebudou mít dostatečné finanční prostředky na splácení hypotéky. Řada nemovitostí se tak opět vrátí na trh.

Každý druhý bude bydlet v pronájmu

Nedostupnost vlastního bydlení podle Brychty v následujících letech způsobí zvýšený zájem o pronájem. Zatím co v současné době bydlí v pronajaté nemovitosti pětina českých domácností, do pěti let by jich mohla být až třetina (30 %). I v případě pronájmu však lidé musí počítat s růstem cen. Například v Praze vzrostl průměrný měsíční pronájem dvoupokojového bytu 2+1 o 14 %. Nájemci tak za něj nově zaplatí částku 14 600 Kč. Výrazněji vzrostl nájem také v Olomouci (10 %), Liberci (9 %), Plzni (6,3 %) či v Brně (5,5 %). Naopak Ostravané letos meziročně zaplatí za měsíční pronájem o 2,7 % méně.

2015

2016

2017 (01-09)

Praha

12 000

12 800

14 600

Brno

9 500

10 900

11 500

Ostrava

7 000

7 500

7 300

Plzeň

7 500

8 000

8 500

Liberec

7 000

7 800

8 500

Olomouc

8 500

9 000

9 900

Témata:  bydlení nájmy byty

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?