Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dokončených bytů je o polovinu méně, než těsně po revoluci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Počet dokončených bytů připadajících na tisíc obyvatel v ČR bude na konci roku 2017 poloviční, než těsně po revoluci. Přitom ještě v roce 2008 byl ještě srovnatelný s rokem 1991. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu a odhadů Central Group. Podle aktuálních dat o stavebnictví a bytové výstavbě přitom od ledna do konce srpna jen v Praze vydaly úřady povolení pro 1864 bytových jednotek v bytových domech, a dokončeno bylo současně 3317 bytů. Meziročně jde sice o nárůst, přesto Praha stále dlouhodobě nejen nevyužívá svůj prostorový potenciál, ale dokonce ani neobnovuje svůj bytový fond. Informuje Michaela Tomášková, výkonná ředitelka, Central Group a.s.

V roce 1989 bylo v Česku dokončeno více než 55 tisíc bytů. To znamená, že na tisíc obyvatel připadlo více než 5 nově dokončených bytů. Nejméně bytů se dokončilo v letech 1994-1997, kdy se počet nově dokončených bytů na tisíc obyvatel stabilně pohyboval pod hranicí dvou bytů. Důvodem byl útlum družstevní a obecní výstavby po revoluci. Následovalo období růstu, které zastavil až propad v době ekonomické krize. V posledních letech sice ekonomika zase roste, dokonce letos vůbec nejrychleji v EU, ale na počtech dokončených bytů to bohužel není vidět. Jestliže se podíváme na čísla za poslední čtyři roky, zjistíme, že tempo počtu dokončených staveb opět pokulhává a nestačí přírůstku nových obyvatel.

Pokud jde o Prahu, je patrné, že počet nově zahájených a dokončených bytů v posledních letech neodpovídá nárůstu počtu obyvatel a stále neroste tempem, které by bylo potřeba při predikovaném nárůstu o 160 tisící obyvatel Prahy do roku 2030, s nímž počítá Strategický plán města. K hodnotám z roku 2007 se nepřibližuje ani zdaleka, přestože se počet dokončených bytů podle aktuálních údajů meziročně zvýšil. Počet zahájených bytů totiž stále jasně říká, že v následujících letech se počet bytů na trhu nijak zásadně nezvýší a poptávku neuspokojí.

Aby byl přírůstek obyvatel uspokojen dostatečným počtem nových bytů, muselo by se jen v Praze každý rok dokončit 5500 bytů, což je minimálně pro příštích několik let obtížně dosažitelná hodnota. Pokud totiž budeme vycházet z počtu zahájených bytů v minulých letech, tak nad více než 5000 zahájených bytů se Praha dostala naposledy v roce 2008 (6320 bytů).

Hlavní město proto zejména kvůli nedostatečné nabídce bytů v posledních letech musí odolávat prudkému růstu cen nemovitostí, na který doplácí především mladá generace. Tempo růstu cen se snaží zkrotit centrální banka novými pravidly a doporučeními pro poskytování hypoték, ale ani tato snaha ceny nijak nesrazila. Ba naopak. Na banálním příkladu másla je vidět, že čeho je málo, to je drahé. Ale bydlet se musí, i proto je o dražší byty stále velký zájem. V kombinaci s nízkými úrokovými sazbami hypoték, apetitem investorů a dobrou kondicí české ekonomiky je to logické. Více než znepřístupňování hypoték by bouřlivému cenovému vývoji pomohlo především zvýšení nabídky na trhu.

Témata:  bydlení byty

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?