Bytů v nabídce stále ubývá, výstavba v Česku patří k nejpomalejším v Evropě

Více nových bytů se ani v druhé polovině roku 2017 na český trh nedostane. Kvůli složitému povolovacímu procesu může příprava větších developerských projektů v Česku trvat i déle než deset let. Nedostatek bytů na trhu nejspíše způsobí růst cen i v druhém pololetí. Zdražení ale nebude zdaleka tak velké jako v loňském roce.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Dempsey a Makepeaceová včera a dnes! - anotační obrázek
Dempsey a Makepeaceová včera a dnes!

Počet prodaných bytů v Praze v uplynulém pololetí je nejnižší za posledních deset let. Meziročně klesl téměř o 15 procent, ke snížení cen však nedošlo. „Nových bytů v Praze přibývá málo. Ty, které vznikají v centru Prahy, jsou pro střední třídu a mladé rodiny nedostupné. Developeři v centru stavějí menší byty a cílí na lidi, kteří je pořizují jako investici. Že by se situace v nejbližší době změnila, nečekejte. Přijatelnou alternativou jsou byty v okrajových částech Prahy. Otálet s nákupem se ale nevyplatí,“ vysvětlil Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.

Česká národní banka doporučila komerčním bankám zpřísnit podmínky poskytování hypoték. Počet sjednaných hypotečních úvěrů s ohledem na přísnější podmínky meziročně klesl. „Ekonomika v Česku stále roste, míra nezaměstnanosti klesá. Lidé nemají strach ze zadlužení. Nadále využívají ještě přijatelných pravidel k získání hypotečního úvěru. Aby žadatel hypotéku v budoucnu získal, bude potřebovat alespoň milion korun v hotovosti a nadprůměrný měsíční příjem. Pro mnoho mladých rodin a velkou část střední třídy bude pořízení vlastního bytu takřka nereálné,“ doplnil Tal Grozner.

Zájem o rodinné byty je ale zatím velký. Společnost Star Group dokončuje poslední práce na projektu Nové Chabry. Na konci června slavnostně předala městské části Praha 8 zcela novou mateřskou školu. Tato dvoupodlažní mateřská škola s kapacitou 72 míst je již nyní téměř plná. „V rámci projektu jsme vybudovali novou cyklostezku, fitness stezku, nejen pro místní děti postavili novou školku. Na podzim v Nových Chabrech otevřeme nové komerční centrum, které obyvatelům nabídne fitness centrum, restauraci, obchod s potravinami, vinotéku a krásné prostředí pro setkávání obyvatel Dolních Chaber,“ popsal Tal Grozner. Projekt Nové Chabry tak svým obyvatelům poskytne veškerou občanskou vybavenost, která je dnes pro zájemce o nové byty velmi důležitá.

Podle Tala Groznera v současné době lidé dobře promýšlejí, kde a jaký byt si pořídit. Velká část Čechů preferuje bydlení v novostavbě, lákadlem je možnost změn interiéru ještě před nastěhováním i nabídka parkovacích míst. Proto zájem o bydlení na stále se rozvíjejících předměstích roste. „S výstavbou projektu Nové Chabry bychom rádi pokračovali. Nabízíme tu lidem veškerou občanskou vybavenost i výbornou dopravní dostupnost. Zájem o byty v této lokalitě je velký,“ uzavřel Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.

Témata: bydlení | byty | MoneyMAG.cz

Diskuze: Bytů v nabídce stále ubývá, výstavba v Česku patří k nejpomalejším v Evropě

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Žen v IT ubývá, přitom by mohly dostat firmy z krize

23.11.2017 08:28 Je spousta zaměstnání, ve kterých si stejně dobře dovedeme představit jak muže, tak ženy. Všichni známe ženy lékařky, učitelky, manažerky, ženy v politice, a dokonce i kosmonautky, ale jak je to se…

Růst českého HDP se téměř zdvojnásobí v roce 2017, říkají…

23.11.2017 08:24 Poté, co ve druhém čtvrtletí roku 2017 dosáhla česká ekonomika meziročního růstu HDP ve výši 4,7 %, ve třetím čtvrtletí toto tempo zvýšila na 5 %, čímž výrazně překonala tržní očekávání. Analytici…

Češi objevili výhody dividendových fondů

23.11.2017 03:02 PR článek - Česká povaha velí k opatrnosti. Proto také domácím investorům trvalo řadu let, než se začali výrazněji poohlížet po výnosnějších, ale také o něco rizikovějších investicích.

5 tipů, jak zabezpečit domov proti zlodějům

22.11.2017 14:43 Podle statistik zveřejněných Policií České republiky se u nás od ledna do listopadu 2016 událo 26 150 vloupání, z toho 2 975 vloupání se událo v rodinných domech a 2 627 v bytech. Častým terčem jsou…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky