Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdy máte právo na slevu z nájemného?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nájemní byt musí být předán nájemci ve stavu způsobilém k bydlení, případně ve stavu, na jakém se nájemce s pronajímatelem dohodli. Pokud tomu tak není, může nájemce za určitých podmínek získat slevu z nájemného. Nárok na slevu může nájemci vzniknout i během trvání nájmu.

Pronajímatel je v prvé řadě povinen předat nájemci byt ve stavu, který si sjednali v nájemní smlouvě. Není-li ve smlouvě stav bytu řešen, má se podle zákona na mysli byt v dobrém stavu a se zajištěním nezbytných služeb. „Byt tedy musí být opatřen uzamykatelnými dveřmi, podlahovou krytinou, nesmí být zdravotně závadný a vybavení v bytě musí být funkční,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Když se na stavu předávaného bytu pronajímatel a nájemce nedohodnou, může nájemce trvat na tom, aby mu pronajímatel předal byt způsobilý k bydlení dle zákona. To platí i v případě, že se dohodnou, ale ve smlouvě chybí ujednání o výši a úhradě nákladů na provedení nutných oprav v bytě. Není-li byt ve způsobilém stavu a nájemce se do bytu přesto nastěhuje, má právo na přiměřenou slevu z nájemného, dokud pronajímatel vady bytu neodstraní. „V naší spotřebitelské poradně jsme měli případ, kdy nájemce nemohl užívat jednu z místností v bytě, protože pronajímatel v ní nechal své věci, ačkoli je měl vystěhovat. Nájemci jsme poradili, aby požadoval slevu odpovídající třetině nájemného,“ uvádí Zelený.

Právo na slevu z nájemného však nájemce nemá, pokud znal stav bytu již při uzavření smlouvy, nebo ho neznal, ale pronajímatel jej k prohlídce bytu včas vyzval. „Nájemce by se tedy neměl spoléhat pouze na fotografie a byt by měl před podepsáním nájemní smlouvy osobně navštívit,“ radí Lukáš Zelený. Slevu z nájemného však nájemce nemůže chtít, pokud nepožádal pronajímatele o provedení oprav v bytě bezodkladně po nastěhování.

Slevu z nájemného lze požadovat také z důvodu poškození nebo vady bytu, které se vyskytnou v průběhu trvání nájmu. „Musí se však jednat o podstatnou vadu, třeba pokud v bytě neteče teplá voda, nefunguje elektřina nebo dochází k častým výpadkům služeb,“ podotýká Zelený a dodává: „Aby nájemce získal slevu z nájemného, nesmí vadu způsobit sám.“ Slevu na nájemném nájemce rovněž nedostane, pokud vadu neoznámí bezodkladně poté, co ji zjistí, nebo poté, co ji zjistit při řádné péči měl.

Témata:  dTest bydlení byty

Aktuálně se děje

1. května 2024 14:22

1. května 2024 13:45

České členství v EU má své plusy i mínusy, czexit by se ale nevyplatil

Pro Česko a jeho ekonomiku členství v EU znamená zejména to, že naše země patří k bloku zemí, který je globálním hráčem. Těžko by globálním hráčem byla ČR sama o sobě. Na tom, kam se tento blok zemí ubírá, se navíc Česko může podílet a spolurozhodovat o něm, byť je otázka, do jaké míry. Nicméně v tomto ohledu ČR jako celek členstvím v EU nepochybně získává. Vysoce nad rámec více než bilionu korun, který od vstupu do EU v čistém vyjádření získalo z unijních rozpočtů.  

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Češi opět nakupují byty. Je to nečekané překvapení

Chuť Čechů na nákup nemovitostí opět vzrostla. V Praze, hlavním realitním trhu, developeři v prvním čtvrtletí prodali 1600 nových bytů, což je nejvyšší počet za poslední tři roky. Růst poptávky je patrný i v jiných oblastech; například v Brně se zájem v prvním čtvrtletí zvýšil více než dvojnásobně ve srovnání s předchozím rokem. Tento trend vede k zastavení poklesu cen bytů, a letos se pravděpodobně ceny opět zvýší. Tuto informaci zveřejnil server novinky.cz.