Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kam se lidé v Česku nejčastěji stěhují?

bydlení
bydlení
Foto: Pixabay

Stěhování mezi obcemi v České republice bylo v roce 2015 na úrovni 242 tisíc obyvatel. Největší část lidí změnila adresu pouze v rámci okresu, kdy se přestěhovala z jedné obce do druhé. 21,2 % obyvatel se stěhovalo v rámci téhož kraje mezi dvěma okresy a 35,4 % mezi dvěma kraji.

Objem vnitřního stěhování byl v období let 2005 až 2015 nejvyšší v roce 2007, kdy dosahoval 256 tisíc obyvatel. Nejnižší byl v roce 2005. Tehdy činil 214 tisíc. Od roku 2009 se pohybuje mezi 233 a 242 tisíci.

Vnitřní migrací došlo v letech 2011 až 2015 k populačnímu růstu pouze ve Středočeském, Plzeňském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. „Konkrétně ve středních Čechách byl tento nárůst na úrovni 45 tisíc obyvatel. Naopak nejvýznamnější pokles počtu obyvatel v návaznosti na vnitřní migraci byl zaznamenán v Moravskoslezském kraji, a to o téměř 16 tisíc,“ uvádí předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Na okresní úrovni byly nejsilnější migrační proudy mezi lokalitami zahrnujícími převážně největší města, jako je Praha, Brno-město, Ostrava-město a Plzeň-město, a okresy tvořenými zázemím těchto metropolí. „Nejvýznamnější migrační proudy byly mezi Prahou a sousedními okresy. Z Prahy se v letech 2011 až 2015 vystěhovalo 21 tisíc osob do okresu Praha-východ a 18 tisíc osob do okresu Praha-západ,“ říká Marek Rojíček, místopředseda ČSÚ, s tím, že silné migrační proudy byly patrné i v opačném směru.

Další početně významné stěhování probíhalo v období let 2011 až 2015 z Brna-města do Brnavenkova. Týkalo se 15 tisíc lidí, opačným směrem pak 6,5 tisíce. Na severní Moravě byl patrný hlavně migrační tok z okresu Karviná do okresu Ostrava-město, kam přišlo 5,3 tisíce osob. Řada lidí se však stěhovala i mezi okresy Karviná a Frýdek-Místek, Liberec a Jablonec nad Nisou, Pardubice a Chrudim nebo Sokolov a Karlovy Vary. Na delší vzdálenost proběhly nejvýznamnější změny adres mezi Brnem-městem a Prahou (3,8 tisíce) a mezi Ostravouměstem a hlavním městem (2,5 tisíce).

Témata:  lidé bydlení Český statistický úřad

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?