NOVINKA: Začít stavět bude možné jen se souhlasem archeologů!

Kdo bude chtít v budoucnu stavět a "kopne" do země, bude muset čtyřicet dní před zahájením prací stavbu nahlásit do nově vzniklého centrálního registru. Kvůli archeologickému průzkumu s tím počítá novela zákona o památkové péči. Informují o tom středeční Lidové noviny (LN).

Diskuse: 0

660
reklama
Útok na Zemana! Je to magor, ale to není to nejhorší! zuří slavný spisovatel - anotační obrázek
Útok na Zemana! Je to magor, ale to není to nejhorší! zuří…

Ohlašovací povinnost platí sice v Česku už nyní, drtivá většina lidí ji však opomíjí. Úředníci proto mají získat nástroj, jak nedbalost investorů či stavitelů trestat. "Kvůli relativně benevolentní legislativní úpravě hrozí riziko nevratných ztrát archeologického dědictví," argumentují autoři důvodové zprávy, která po zapracování připomínek zamíří na vládu.

Odhad expertů tvrdí, že ze zhruba 200 tisíc stavebních úprav za rok v Česku by si až třetina zasloužila odborný dohled. "je jich až 80 tisíc za rok, počet nahlášených akcí je však pouze 10 až 20 tisíc," stojí v materiálu. Archeologové pak prozkoumají jen dva tisíce případů. Se vznikem obří databáze, jejíž pořízení vyjde jen v první chvíli státní kasu na 10 milionů korun, se má ohlašovací povinnost střežit přísněji. A pod hrozbou nemalých finančních sankcí, které se mohou vyšplhat až na čtyři miliony korun. "Tak jak jsou sankce nastavené dnes, jsou těžko vymahatelné. Novela to má upravit tak, aby stavebník vůbec nemohl začít stavět, než svůj plán nahlásí," popisuje Jiří Vajčner, ředitel odboru památkové péče ministerstva kultury.

Pokud do 40 dní orgány státní památkové péče nerozhodnou, že je nutné na místě provést výzkum, má investor volnou ruku. V opačném případě musí strpět, že úředníci pošlou na staveniště dozor či rovnou nařídí zahájit vykopávky. Norma má navíc změnit pravidla financování archeologických výzkumů. Pokud se nebude týkat území většího než 150 metrů čtverečních, půjdou náklady nově na vrub státu. "Osvobození od těchto nákladů má pomoci zejména vlastníkům rodinných domů a drobným živnostníkům," vysvětlují pracovníci ministerstva kultury.

Jenže podle archeologů by taková změna byla likvidační. "To je katastrofální řešení. Financí na výzkumy je už teď nedostatek, pokud to tak projde, zásahy v centrech měst skončí často bez výzkumů," zlobí se Jan Mařík z Archeologického ústavu.

Témata: bydlení

Diskuze: NOVINKA: Začít stavět bude možné jen se souhlasem archeologů!

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Chcete vypadat mladě a být zdraví? Nevystavujte se slunci…

21.05.2018 17:46 Na letní měsíce se těší snad každý z nás. Ne všichni však dodržujeme správné návyky při péči o pokožku, která ve slunečných dnech potřebuje velkou pozornost. Nadměrné vystavování slunci může mít za…

Předpověď počasí na noc a úterý 22. května

21.05.2018 17:09 Nad střední Evropou se bude udržovat nevýrazná oblast nižšího tlaku vzduchu, informuje ČHMÚ.

Ceny benzínu i nafty stále rostou. A bude hůř!

21.05.2018 16:33 Ceny ropy strmě letí vzhůru. Vyšplhaly se až na 80 dolarů za barel. Podle odborníků to však bude mít především na Spojené státy daleko menší vliv než podobná skoková zdražení v minulých letech. A…

Chorvatsko varuje Evropu před obrovskou vlnou migrantů

21.05.2018 16:22 Chorvatská vláda varuje zbytek Evropské unie. Tvrdí totiž, že balkánská migrační trasa se ve velmi krátké době může znovu otevřít a že je tudy připraveno vstoupit do EU asi 60 000 přistěhovalců.…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky